| anonim_4396 a întrebat:

Urgent va rog.
Buna...am si eu o intrebare.Pe data de 16 aprilie am facut sex neprotejat cu iubita mea folosind metoda coitului intrerupt. Ciclul ei mestrual a venit pe 6 aprilie si i s-a terminat pe 13 aprilie tin sa mentionez ca in ultimele 3 luni a avut un ciclu menstrual regulat dar nu pot fi sigur totusi. Acum stiu ca ovulatia vine in a 14 zi din inceperea ciclului menstrual ceea ce ar veni ca ea ovuleaza in 20 si as dori sa stiu care sunt posibilitatile sa ramana insarcinata in pricina ca am facut sex cu 4 zile inainte de ovulatie si am foslosit metoda coitului.
Multumesc

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Findca pe baza cercetarilor stiintifice si a studiilor medicale a reiesit ca spermatozoizii traiesc in UTER, de obice in medie circa 1-2 zile dupa ejaculare, destul de rar 3 zile, foarte rat 4 zile si supravietuiesc in mod cu totul exceptional 5 zile. Fiindca in cazul tau, reiese ca actul sexual a fost intretinut in a 2-a zi a PERIOADEI FERTILE adica in data de 16 Aprilie si OVULATIA ar urma sa se produca in data de 20 Aprilie, asta in cazul in care ciclul menstrual are mereu exact 28 de zile, doar in acel caz se poate aprecia/considera ca atata posibilitatea cat si probabilitatea ca un spermatozoid sa supravietuiasca din data de 16 Aprilie pana in data de 20 Aprilie poate fi considerata ca fiind cam la limita inferioara a probabilitatii, adica in jur de cca. 25-30% posibilitate de formare a unei sarcini. Din acest motiv NU se poate exclude in mod transant si complet/100%. orice posibilitate, fiindca ''neSANSA'' de a se forma o sarcina chiar daca este destul de MICA ea exisa in mod real. Este logic, rational si de inteles sa te ingrijorezi intr-o asemenea situatie. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu sunt sanse de sarcina in cazul acesta.