| Oanaoni a întrebat:

Urmează să merg la primul consult ginecologic. Trebuie să fac ceva anume în ziua respectivă? Merg fiindcă vreau să fac un control având în vedere că mi-am început viața sexuală anul acesta și vreau să văd dacă totul este în regulă, plus de asta am scurgeri de secreție vaginală care îmi creează un disconfort. Ceva sfaturi pentru primul control? Cum a decurs la voi fetelor?

Răspuns Câştigător
| Lizuca1234 a răspuns:

Cel mai important este sa fi curată și este de preferat sa nu fi întreținut raporturi sexuale cu o seara în urma.
Medicul te va consulta și dacă spui ca ai o secreție care te deranjează, îți va preleva aceasta secreție pentru analize. Cel mai probabil ai o infecție. Trebuie sa vezi ce fel de infecție este și sa urmezi tratamentul oferit de medic. Protejează-te și ai grija de corpul tău.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuie sa te speli cu apa calda si sapun numai la EXTERIOR, preferabil cu 1 ora inainte sa mergi la control, ca sa elimini secretia care s-a scurs afara si transpiratia.
Spalaturile vaginale INTERNE nu se fac in ultimile 2-3 zile, ca secretia sa nu fie eliminata iar analiza citologica sa fie luata corect.