| Alina14_7933 a întrebat:

V-ati gandit vreodata la viitorul vostru construit cu persoana iubita? Sunt mai mult ca sigura ca da. De obicei acea persoana este langa voi, va iubeste si o iubiti, iar impreuna va faceti un plan al viitorului : cati copii veti avea, cum ii va chema, unde veti sta, etc.
Ei bine, la mine. e... putin diferit. Imi imaginez toate aceste lucruri cu fostul meu prieten. Il iubesc inca, desi sunt cu altcineva. Sunt cu altcineva din propria mea prostie. Tin si la actualul prieten, dar nu il iubesc. Pe primul meu prieten despre care va vorbesc am incercat sa il uit. Nu am reusit si am senzatia ca nu prea voi reusi niciodata. A fost prima mea dragoste. " Nu se uita ", parca spunea cineva. Asa ca m-am intors. I-am spus ca il mai iubesc si, datorita faptului ca i-am facut foarte multe in trecut ( atunci nu tineam atat de mult la el, nu pot sa zic ca il iubeam, nu il acceptam, si nu ma gandeam la el atat de intens) a luat o atitudine superioara si mi-a spus ca am avut destule sanse si ca nu am profitat de ele. Nedespartindu-ma inca de actualul, am facut un lucru groaznic : m-am gandit ca poate avand in vedere faptul ca tin si la actual, si ca fostul nu ma mai vrea ( desi STIU si sunt ferm convinsa ca ma mai iubeste ), poate poate actualul va reusi sa ma faca sa trec peste si voi incepe sa-l iubesc. A trecut jumatate de an de cand sunt cu el, si inca nu simt nimic de genul. Ma simt fortata sa ii spun ca il iubesc. Ma gandesc la fost foarte mult, si cand ma intalnesc cu actualul trebuie sa ma prefac ca sunt ok. Merge cat merge, dar am obosit.
DA, stiu ce trebuie sa fac. Trebuie sa ma despart de actual si sa astept. In schimb, eu m-as desparti de actual si i-as face o supriza la fost in care sa ii amintesc de toate momentele noastre frumoase. Ma mai iubeste si POATE, dar numai POATE, va lasa din orgoliu. Dar aici intervine intrebarea : Daca nu ma mai accepta inapoi si am facut si prostia sa ma despart de actual? Ce fac? Sufar dupa amandoi? Voi putea?
Un mic sfat, va rog? puppy dog eyes

12 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Omul poate orice,sa nu-ti fie dat sa afli vreodata cate poti,crede-ma!
In momentul de fata cladesti singura nefericirea ta.
Nu e corect pentru nimeni ceea ce faci,nici pentru actualul,nici pentru fostul tau,dar nici pentru tine!
Si,incet,incepi sa realizezi si singura falsitatea si apasarea situatiei pe care ai creat-o singura.
Nu-ti voi spune nimic diferit fata de ceilalti,poate doar sa o spun altfel.
Fa-ti curat in viata,in minte si-n suflet.
Traiesti teama de a fi singura,e o slabiciune pe care trebuie sa o depasesti.
Deocamdata lasa visele despre viitor intr-un coltisor al sufletului tau si ocupa-te de persoana ta.
Linisteste-te,discuta cu tine,lamureste-te clar ce vrei, ia o pauza de la alergatul dupa doi iepuri.
Rasufla.
Vezi cum e si singura, fii cinstita cu tine.
Si, pe urma, ia hotararea cea mai buna!
Pentru ca visele de viitor sunt infinit mai tandre si mai luminoase cand le tesi impreuna cu omul iubit!happy

| wolder a răspuns:

Of...
Du-te fa-i surpriza fostului si vezi daca te vrea. Daca da atunci te desparti de actual ii spui ca nu mai merge si gata, dar daca nu atunci stai cu actualul sau daca nu-l mai vrei ramai singura

| crack123 a răspuns (pentru wolder):

Ce urat suna ce faci tu, ia gandeste-te ca iubitul tau (te auzeam aseara vorbind de el) se duce la fosta, ca nu se simte bine cu tine si ii e dor de ea, ea-l refuza si se intoarce la tine, din intamplare afli, cum te simti?

| wolder a răspuns (pentru crack123):

Ai dreptate ca n-ar fi deloc placut si stiu ca nu i-am zis sa faca ceva bun, dar a cerut un sfat in legatura cu asta. Ea face ce vrea. Atunci sa se desparta de actualul, sa-l lase pe fost in pace si sa-si vada de viata ei.

| Wøodenpints a răspuns:

N-am fost niciodată atât de lipsit de imaginatie încât să-mi planific viaţa alături de viaţa altcuiva. Mi se pare un gest idiot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-mi fac planuri de genul ca nu vreau sa fac copii. Dar in schimb, imi fac viata cum vreau. Viitorul... toate la timpul lor, traiesc prezentul.
Nu-i ceva rau in a gandi mult, dar nu mult si degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitat sa-ti raspund la a doua intrebare big grin
Daca nu esti fericita cu actualul, desparte-te de el, nu trai o minciuna.

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
Eu m-am gandit si ma gandesc mai mult la viitorul meu singura. Persoanele pe care le-am intalnit pana acum au fost contrar asteptarilor mele, asa ca am ajuns la concluzia ca imi irosesc timpul si energia pe ceva ce nu merita. Ma gandesc sa ma realizez pe plan profesional, sa avansez in domeniul in care lucrez, ma gandesc sa-mi construiesc o situatie materiala buna din propriile mele forte, sa vizitez lumea, am atatea multe alte lucruri de facut, care ma fac sa ma gandesc doar la persoana mea.
Poate dau dovada de egoism, dar nu mai vreau sa trec prin dezamagiri, evit cat pot situatiile neplacute.
Sper ca te-am ajutat!
Numai bine!

| Liliana1981 a răspuns:

Primul are si el coloana vertebrala si e de inteles. Al doilea nu cred ca merita ce ii faci tu. Daca nu ti-e bine in relatie desparte-te dar nu-l mai chinui si pe el. Desparte-te si ramai singura o perioada. Si in timpul asta incearca sa-ti rezolvi problema care e la tine, nu la ei.

| Stanciu_Anees_1986 a răspuns:

Degaba stai cu actualul, zic eu.si apoi ti-ar trebui o pauza sa-ti clarifici gandurile,iar la faz cu intorsul la fostul nu stiu da e o idee buna, chiar daca va veti impaca vei trai tot timpul cu un sentimant ciudat, iar cand el i-ti va cere ceva te vei simti obligata sa faci acel lucru, si apoi vei avea o noua dilema, ore te iubeste sau se razbuna pe tine...

| teocica a răspuns:

Wow o situatie caaam incurcata

| Sultan a răspuns:

Lasa-l pe actualul in pace, il minti si nu e bine. Scapa de el. Ramai singura o perioada. Apoi incepe sa comunici cu fostul ca si cum atunci v-ati cunoaste, nu incerca sa-i aduci aminte nimic, chiar si placut. Amintirile sunt legate intre ele. I-al usurel cu zaharelul fara amintiri. Fa-l sa descopere o fata noua, pe cea de care s-a despartit nu o sa o mai vrea, indiferent daca o iubeste sau nu.