| anonim_4396 a întrebat:

Va rog ajutati`ma ca nu mai pooot! cryingcrying
Orice i-as intreba pe parintii mei intotdeauna imi spun din prima "NU!"
Nu pot avea o discutie calma cu ei ca tot timpu` urla la mine inca putin si ma si lovesc! Nu mai stiu ce sa fac! Iam rugat de cateva saptamani sa ma lase macar 1 saptamana la bunica sa ma relaxez si eu ca vara asta nu am fost nicaieri numai acasa ca sa ii ajut pe ei. Acu` ca tata nu mai lucreaza tot nu ma lasa si sunt unele zile in care eu chiar nu am ce face. Termin de facut curat in toata casa si apoi pauza! ca nu mai stiu ce sa fac! toti prietenii de la mine din oras sunt plecati ba la mare. ba la munte. ba la tara. oriunde numai acasa nu ii nimeni. Nici nu am cu cine sa ies macar la un suc sau ceva. Nimeni! Doar eu stau acasa ca proasta si fac curatenie, mancare, stau cu soramea etc si pe ceilalti ii doare`n patina de viata asta! Toti se distreaza in timp ce eu muncesc pe rupte.

Vreau atat de mult sa merg la bunica pentru ca acolo este si prietenul meu. De vreo 3 saptamani ii spun ca merg, merg, merg si numai nu mai ajung.cryingcryingcrying

L`am sunat acu` cateva minute si i-am spus ca nu cred ca ma duc vacanta asta acolo ca nu ma lasa ai mei. ca am de lucru acasa etc.

El a spus ca sa incerc sa ii conving sa ma lase ca nu mai poate fara mine. ca ii este foarte dor de mine. Iam spus ca si mie la fel dar nu stiu cum sa-i fac sa ma lase. si am inceput sa plang la telefon de nu puteam sa leg 2 cuvinte. cand m`a auzit prietenul meu ca plang a inceput si elcryingcryingcryingcrying.

Chiar nu stiu ce sa mai fac! El a zis ca asteapta oricat pentru mine. ca normal si el trebuia sa mearga in vacanta la mare aproape 1 luna dar nu s`a dus ca m`a asteptat pe mine. A renuntat la ft multe lucruri numai ca sa stie ca o sa ma vada in curand. Dar nunmai curand nu ii... crying

nu stiu ce sa ma fac cu ai mei! i-am spus si la telefon ca mai bine nici nu ma cunostea si acum nu mai era suparat doar din cauza mea pentru ca nu pot sa ma duc. si ca mai bine as murii naibii sa ma uite toti si sa scap si eu ca nu mai rezist! a spus ca sa nu cumva sa fac prostia asta ca daca mor eu la fel pateste si el. chiar il iubesc si el pe mine. dar ce sa fac ca nu pot sa-l vad? mai vine el cabd poate la mine in oras dar mai mult de o ora 2 nu potsa stau ca ma suna tata ca am de lucru. si cand ne vedem cam o data de 2 ori pe luna. la sfarsit cand trebuie sa plec eu incep sa plang. pentru ca stiu ca nu il voi mai vedea ft repede. cand ma vede si el incepe sa planga si nici nu il mai intereseaza de prietenii cu care a venit ce o sa spuna.

Va rog dati`mi si mie un sfat cum sa ii fac pe ai mei sa ma lase macar 3-4 zile la bunica! va rog din suflet ca nu mai rezistt! cryingcryingcryingcrying

P. S. - > scuze daca am scris cu greseli dar de o ora plang incontinuucryingcryingcrying

Please Help Me! sadsadsadsadsadsadsadsadsad

Răspuns Câştigător
| CGUL91 a răspuns:

Papusa, cand mama mi-a facut faza asta am fugit de acasa, (nu iti sugerez acelasi lucru) peste 2 zile m-am intors si m-am certat rau de tot cu mama. Ce sa si faci?! chiar vroiam sa merg la zilele Clujului laughing, oricum 2 saptamanii nu am facut altceva decat sa citesc si sa stau in pat si sa mananc si alte chestii banale... Dar mai apoi mama a realizat ca nu mi-a oferit destula libertate... Acum are foarte multa incredere in mine si in ceea ce fac pentru ca tot timpul cand se intampla ceva o sun si ii spun. Pacat ca ea e singura. In rest toti membrii familiei ma considera in vagabond siun derbedeu chatterbox oricum eu zic ca cel mai usor e sa incerci sa le demonstrezi ca pot avea incredere in tine. Cum faci asta ramane la latitudinea ta. Exemplul meu nu e bun. L-am dat doar pentru a iti arata concluzia gen. Bafta!

14 răspunsuri:
| Whatthehell66 a răspuns:

@AsAsIn132 nu stiu de prietenul meu pentru ca daca ar sti ar iesi un scandal monstru si chiar nu am chef de asta in momentul de fata. dar cred ca o sa`mi iau cateva lucruri si o sa ma duc direct la bunica sau la niste prietene tot de`acolo cateva zile fara sa le spun nimic. tin telefonul inchis si gata. apoi o sa vin acasa si daca tot nu se linistesc apele ma mut la bunica si am terminat`o cu ei. Multumesc mult pentru toate sfaturile pe care mi le-ati dat. as vrea sa va dau la toti fundita dar nu pot asa ca la restul va dau vot. Multumesc mult :*.

| PisicutaNebunatica a răspuns:

Sun-o pe bunica ta si vorbeste cu ea. Si spune-i ca ai tai nu vor sa te lase la ea. Si poate daca va vorbi ea cu ei atunci te-ar lasa.Pana la urma e bunica ta si din cand in cand trebuie sa o vizitezi. Sau macar daca ar putea bunica ta sa vina pana la tine in oras si sa te ia la ea. Incearca orice modalitate de convingere. Incearca sa le scrii daca de vorbit nu poti cu ei. Bafta :* sa speram ca in final o sa poti merge la bunica ta si sa iti vezi prietenul. Ceau :*:*happy

| DracusorImpielitat a răspuns:

Ok, draguta, nu mai plange. e simplu, le spui parintilor ca daca te iubesc cu adevarat te vor lasa sa fii fericita, adica sa mergi la bunica ta. spune-le ca toata vara ai muncit pe branci si ca ai nevoie de relaxare. spune-le ca esti copil si ca ai nevoie sa te relaxezi si sa iti traiesti copilaria, ca nu mai poti de oboseala.
socces mult si te pop kiss!

| AFR81 a răspuns:

Cookie,tu nu auzi ca, daca ea vorbeste cu parintii ei, aia imediat incep sa tipe? Cel mai bine mi se pare sa vorbesti cu bunica ta si sa incerce ea sa'i convinga.Desigur,ar putea sa te lase de rusinea bunicii, insa inainte sa mananci o mama de bataie pentru ca ai sunat'o.Complicata situatia ta.Ma bucur ca am parintii pe care ii amhappy

| alinnephilim a răspuns:

Infruntai, lovestei unde ii doare mai tare, la inima. Intreabai daca tin cu adevarat la tine. Intreabai de ce se comporta cu atata raceala cu tine. Intreabai mai multe lucruri fara sa astepti raspuns. Incearca sa nu vbesti pe un ton chiar revoltat, incearca sa ii faci sa pari in ochii lor foarte realista si foarte obosita la cate teau supus. Infruntai si daca nu merge, devino nepasatoare fata de sentimentele lor o vreme si daca nu merge spune-le exact cum stau lucrurile, dar e imposibil sa nu te inteleaga, spune-le ca o data esti copil si atat.

| justme97 a răspuns:

Pai situatia ta e foarte naspa dar am o intrebare ei stiu de prietenul tau? daca da sau daca au aflat fara sa stii tu se poate ca ei sa nu te lase la bunica ta fiindca ca nu vor sa te intalnesti cu el si atunci cand iesi cu el in oras se poate tot din cauza asta sa te sune ca sa nu mai petreci timp cu el.acum asta e doar o parere eu nu am de unde sa stiu cum e familia ta.din ce ai spus tu mai sus tot timpul spu "nu"ceea ce mi se pare greu de acceptat.ca vrei sau ca sa i convingi tot va trebui sa stai de vorba cu ei.dar eu iti dau un sfat care la mine functioneaza.nu incerca sa vorbesti cu amandoi de odata de exemplu cu unul dintre ei este normal sa te intelegi tu mai bine de obicei la fete cu mama dar te poti intelege mai bine si cu tata decat cu mama.ideea e ca atunci cand unul dintre parinti este relaxat intr o stare cat de cat buna te duci la el dar sa nu fie celalat parinte in preajma si ii spui frumos ca mereu ai facut ce au vrut ei ca i ai ascultat si nu vrei de cat sa te lase o saptamana la bunica ta.ii mai poti spune ca nu ii ceri sa te lase in club, in oras sau eu mai stiu pe unde sa umblii haihui tu nu vrei decat la bunica ta care va avea grija de tine.de asemenea daca vor de ce sa nu vorbeasca si cu bunica sa i asigure ca esti cuminte si ca totul e bine.eu zic sa incerci asa fiindca daca ii spui asta unui parinte si el la randul lui fi sigura ca il va convinge si pe celalalt parinte.
mult succes sper ca te am ajutat si cine stie intr o zi poate ne spui ca esti mult mai fericita :X

| Ioana_8797 a răspuns:

Nu mai plange. Nu se merita sa plangi. De acum fii smechera! De cate ori te certi cu parintii tai, fa-te ca iti este rau, ca te doare capul si fii trista in preajma lor si ei daca te iubesc, desi nu cred ca exista parinti care s anul`si iubeasca copilul te vor intreba ce ai, si daca te vor intreba asta incepi si le explici ca nu este bine cum se comporta cu tine si sa te lase mai moale. Daca nu va merge asta sugerez sa ceri ajutorul bunicii, adica sa o pui pe ea sa vorbeasca cu parintii tai, poate ea ii convinge sau pe altcineva din familie cu, care te intelegi tu mai bine:*

| HellBlade a răspuns:

Eu zic sa incerci la sentiment. Spunele ca te sinucizi daca nu te lasa ei o sa creada ca glumesti si staiasa ingandrata cu un cutit in mana sti ca sa te vada ei asa o sa te lase. Asa ceva nuse poate intampla esti copil iti trebuie viata ta nu iti fac viata parinti sau daca esti asa apropiata de bunica fugi de acasa si du-te direct la bunica spune-le ca daca nu te lasa sa stai la ea no sa te mai intorci nici o data (trebeuie sa dea rezultate ceva daca nu mai posteaza ceva si o sati mai dau sfaturi) P.S: stiu de prietenul tau?

| portocala225 a răspuns:

Dar ai facut ceva rau? Ce au parintii tai cu tine?

Trebuie oricum sa vorbesti cu ei.Sigur au un motiv altfel nu t-ar face asa.
Explica-i si lu` prietenul tau ca asa sunt ei nu trebuie sa se supere si daca te iubeste sigur va intelege!love struck

Vorbeste si cu bunica ta poate ii convinge ea pe ai tai!big grin

Iti urez succes! Si sper sa nu te desparti de prietenul tau pentru atat!:*

| catalina148 a răspuns:

Buna, am si eu aceeasi problema ca tine, am si eu prieten acolo sunt de un an si 7 luni cu el, si pe mine nu ma lasa tata la tara, cu mama ma inteleg destul de bine mama ma lasa... luna trecuta l.am intrebat pe tata daca ma lasa la tara a zis ca nu ca sunt la scoala, dar eu nu vruiam sa lipsesc de la scoala eu vruiam sa merg vineri dupa ore si sa ma intorc duminica, macar sa fiu multumita ca am fost, pana la urma am sunata pe bunica mea si i.am zis si dupa l-a sunat ea pe tata si i-a zis sa ma lase ca are treaba cu mine si ma lasat...incearca si tu sa vezi ca o sa te lase

| anonim_2130 a răspuns:

Off mai sad, parca ai fi sora mea geamana sad.si eu am prietenul de la mattusa de la tara si nici ai mei nu ma lasa pe acolo sad. totusi imi este foarte greu, asa si eu am prieteni/ne si toti sunt plecati iar eu toata vacanta am stat acasa decat mai mult din lipsa banilor crying...ce sa zic, nu stiu... poate poate i convingi tu :* :-

| Tipicul a răspuns:

Ok. gata linisteste-tewinking.ia-o pe mama ta sau pe tatal tau depinde cu cine te intelegi m ai bine si ia asa deoparte si vb cu ea si spune-i tot ce ai pe suflet. O sa vezi ca o sa de roade dar daca nu megre asa usor.incepi sa plangui oleaca asa cu lacrimi de crocodil si ii spui mamei tale sa vorbeasca si cu tatal tau si macar sa te lase 1 saptamana 2 la bunici ca sa te mai relaxezi si uh ca doar e vacanta. Bafta si succes cu parintii tai :*

| hazvas a răspuns:

Sunt in aceeasi ipostaza, exact aceeasi, tu ce ai facut? Te rog spune-mi

| dazzz a răspuns:

Este mai bine sa regreti ca ai facut ceva decat sa regreti ca nu! nu trebuie sa-mi iei in considerare raspunsul dar sa stii ca eu pana nu "mi-am invatat" parintii ca sunt si "om" dupa "copilul lor" nu au inteles... o faci odata, de doua ori, de trei ori daca este nevoie, te vei certa cu ei de fiecare data dar pana la urma vor intelege... pana la urma tot "copilul lor" esti si te vor sprijini chiar daca nu vor vrea la inceput dar dupa aia vor ajunge sa-ti dea sfaturi! ai grija de tine si bafta!