| anonim_4396 a întrebat:

VA ROG AJUTATI-MA! Inca nu sunt linistit de loc... nu am putut dormii deloc azi noapte!

Va rog sa ma ajutati cine poate si stie cu adevarat, nu sa va dati cu parerea, ieri eram cu prietena mea in jurul orei 18-19, eu imi atingeam penisul de organul ei, am facut asa pana am dat drumul pe el nu in el, ea este virgina si am dat drumul pe organul ei nu inauntru, dupa aceea s-a sters, am mai stat 5 minute si a facut pipi... nu avea nimic, dar suntem speriati amandoi, se poate intampla ceva? Nu are ciclul regulat inca... luna trecuta nu i-a venit, i-a venit luna asta ce sa fac?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ea te rogi sa nu fi ajuns sperma inauntru si data viitoare sa nu mai faceti prostii de genul. Era foarte usor sa se scurga inautru.

| Anonimul9393 a răspuns:

Ciclul ei nu e regulat, luna trecuta nu i-a venit... insa i-a venit luna asta pe 7, acum ar trebui sa ii vina in septembrie pe 7 sau dupa 7, daca nu e regulat nu? daca ii vine inainte ce inseamna, nu prea stiu? crying(((

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Răspunsul dat de SlowMotionn este cel mai corect - în "completare" : prietena ta să facă un test de sarcină după data de 17 septembrie ( indiferent dacă îi vine menstra sau nu )!

Şi, altă dată, NU vă mai "jucaţi cu focul"!

Dacă „presupune" că a rămas însărcinată, pentru mai multă siguranţă POATE face un test de sarcină - dar, ATENŢIE : la momentul testului TREBUIE să aibă cel puţin 3 săptămâni de la acest „eveniment"!

Oricum, simptomele de sarcină NU apar aşa repede – PRIMUL simptom este LIPSA menstruaţiei – dacă următoarea menstră va întârzia, atunci trebuie să îţi pui „întrebări" – lucru care NU prea vâ ajută, în condiţiile în care NU are ciclu regulat ( cât de cât )!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz )!

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat - iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urineze în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială" atunci când ai avut contact sexual neprotejat ( sau s-a rupt prezervativul ), mai ales dacă următorul ciclu o să-i întârzie, poate să FACĂ testul de sarcină şi, deoarece are ciclu neregulat, să REPETE acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

| Anonimul9393 a răspuns (pentru bursuc001):

Da eu nu inteleg CUM sa ramana insarcinata daca nu am intretinut nici un act sexual? am atins penisul de organul ei si atata tot, am dat drumul pe el, nu in el... Deci daca ei chiar ii vine ciclul pe 7-8-9 tot trebuie sa faca test de sarcina?

| bursuc001 a răspuns (pentru Anonimul9393):

Dacă NU folosiţi prezervativ, atunci există RISCUL să rămână însărcinată, chiar dacă NU ai penetrat-o ( deci, nu aţi întreţinut act sexual, cum zici tu ) : DACĂ un spermatozoid ajunge în contact cu lichidul ei vaginal, atunci POATE intra în vagin şi poate ajunge să fecundeze ovulul!
DAAA, există RISCUL să rămână însărcinată chiar dacă nu ai ejaculat în ea - mai ales dacă se afla în perioada cu fertilitate RIDICATĂ!

În cazul în care nu folosiţi prezervativul, CHIAR dacă nu ai ejaculat în ea, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care CONŢINE spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi CONŢINE spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, sau ejaculări anterioare RECENTE ( la „partide" repetate ), etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă se afla în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de parteneri, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % ( în perioada nefertilă, şi se DUBLEAZĂ în perioada cu fertilitate RIDICATĂ ) - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Totuşi, RISCUL este destul de MARE : într-un mililitru de spermă sunt cam 30 milioane de spermatozoizi, iar la o ejaculare "normală" se ejaculează cam 2-6 mililitrii - deci, la o ejaculare normală, sunt ejaculaţi cam 60 milioane-180 milioane de spermatozoizi - din care 1 singur este SUFICIENT ca să fecundeze ovulul şi GATA : ea devine MĂMICĂ şi tu eşti TĂTIC!

Chiar dacă NU ai ejaculat în ea, apare acel lichid preseminal, care CONŢINE spermatozoizi - chiar dacă nu conţine 180 milioane, unul SINGUR este SUFICIENT ca să rămână însărcinată!

N-o spun eu, o spun "medicii specialişti", eu DOAR vă explic vouă!

Pentru detalii, ca să te convingi că am dreptate, VEZI linkul : http://www.contraboli.ro/......traceptie/

Lichidul preseminal poate apărea şi după un minut, NU sunt necesare 15 minute...

Chiar dacă ai ejaculat pe p****, nu în ea, e SUFICIENT ca 1 singur spermatozoid să intre în vagin, mai ales că şi ea era „umedă" ( în mod sigur ), deci exista acea secreţie vaginală care favorizează avansarea şi viaţa spermatozoizilor!
Pe viitor, NU ejacula pe p****, ci pe burta ei - deoarece oricât de bine s-ar şterge, e posibil ca să „scape" un spermatozoid din cei 180 milioane...

În privinţa testului de sarcină, ca să fi mai SIGUR, recomand să facă testul chiar dacă o să-i vină menstra în 7 septembrie!

Răspuns utilizator avertizat
| SlowMotionn a răspuns:

Hmm... Pai daca sperma nu a intrat in organul ei sexual, stati linistiti nu ramane insarcinata. Daca s-a sters foarte bine nu ii se va intampla nimic, dar daca nu s-a sters bine si i-a intrat si o picatura, nu conteaza, poate ramane insarcinata. Nu conteaza ca e virgina sau nu, ea poate ramane insarcinata in conditiile de mai sus.
Ce e de facut? Poate sa faca un test de sarcina dupa ce ii vine menstruatia, vedeti daca ii este regulata sau apare dintr-o data. Daca a aparut dintr-o data, ii se maresc sanii, atunci este clar insarcinata. Daca ii apare regulat, stati fara griji, nu poate fi insarcinata. Daca cumva si cand faceti testul ii iese pozitiv, succes si tie si iubitei tale.

Puteti vizita si un ginecolog care va va da multe detalii in privinta aceasta.

Fundita? happy

| Anonimul9393 a răspuns (pentru SlowMotionn):

Ciclul ei nu e regulat, luna trecuta nu i-a venit... insa i-a venit luna asta pe 7, acum ar trebui sa ii vina in septembrie pe 7 sau dupa 7, daca nu e regulat nu? daca ii vine inainte ce inseamna, nu prea stiu? (((

| SlowMotionn a răspuns (pentru Anonimul9393):

Hmm... Deci ciclul da vad ca nu este regulat, dar oricum sa stii ciclul nu vine in zile fixe, exemplu: luna asta i-a venit pe 7, luna viitoare ii va veni pe (7, 8,9 sau maxim 10), dar daca ii va veni inainte spre exemplu azi, maine sau inainte de 7, faceti un consult la ginecolog si oricum sa nu mai faceti prostii din acestea laughing Ai grija si tu...

| Anonimul9393 a răspuns (pentru SlowMotionn):

Si daca ii vine pe 7-8-9? mai trebuie sa faca test de sarcina?

| SlowMotionn a răspuns (pentru Anonimul9393):

Vad ca bursuc001 ti-a fost mai explicit, are dreptate, cum zice el trebuie sa repeti testul la 3 zile, eu iti recomand sa vorbesti des cu prietena ta si sa iti dea toate detaliile, sa nu ii fie rusine de tine.

Daca spune ca simte ca ii s-au marit sanii si ii s-au "impietrit", clar ca trebuie sa iti pui un semn de intrebare si cum a spus si bursuc001 trebuie facute teste de sarcina dupa cum ti-a explicat el. Daca ii vine menstruatia pe 7-8-9 este regulata si totusi ca sa fii sigur ca nu a ramas insarcinata, o pui sa faca un test de sarcina de tip stilou la 3 saptamani! Sper ca ti-am fost explicit si eu si bursuc001, asteptati cateva zile si dupa sa va puneti un semn de intrebare despre ce se intampla. Daca vrei mai multe detalii dupa cateva zile, trimite-mi un mesaj aici pe TPU si iti voi trimite adresa mea de gmail sau mail si vom vorbii mai explicit.