| Asimpleman a întrebat:

Va rog cititi! Deci..am o relatie de 2 ani cu o fata.eu am 20 d ani, ea are 19, dupa 1 an jumate ne-am mutat impreuna, in tot timpul asta, si cand am trait in acceasi casa si cand am trait la parinti..neam simtit perfect unu cu altu,simteam ca ne completam golurile,ne spuneam vorbe frumoase,aveam vise,nunta,copiii pe care eram siguri si credeam ca le vom realiza! dar era o problema,mereu, dintotdeauna ne certam din nimicuri si chiar ne injuram reciproc cateodata, dar iubirea era sincera..simteam asta si eu si ea.ne iubeam mai mult ca pe vietile noastre proprii! si inca ne iubim! dupa vreo 5 luni dupa ce ne-am mutat impreuna.adica mai exact alaltaieri.a venit acasa si sia impachetat toate hainele pe motiv ca ma duc la mama sa le spal..noi neavand masina de spalat! mie mi s-a parut ciudat si cand a intrat in baie i-am scos toate hainele din valiza pentru ca nu vad viata fara ea si am simtit ca ceva e in neregula.in sfarsit a lasat hainele acasa si oricum s-a dus la mama ei! a trecut o zi.a doua zi a venit acasa respinganduma..plangand..pe motivul.citez "vreau sa luam o pauza".mai repet inca odata ne iubim reciproc foarte mult. poate mai mult ca pe vietile noastre proprii si nu incerc sa fiu ipocrit! si simt asta! ..in fine...eu am inceput sa plang.sa o intreb "de ce?" "de ce?".ne-am certat iar.si ea a plecat.la insistentele mele. dupa o zi intreaga..am incercat sa aflu motivu..pentru ca mi se parea inimaginabil sa se intample asa ceva! ne iubeam cel mai mult pe lume si chiar daca ne certam eram cei mai fericiti unu langa altu.si se simtea asta! deci cum ziceam..la insistentele mele.am aflat si motivul pentru care ea a cerut pauza.ma inselase cat de curand..cu 4 zile in urma..si a spus ca nu stie pe cine sa aleaga! citez "pentru ca pe tine (adica eu) te iubesc ca pe viata mea dar el (celalalt baiat) este altceva..sunt entuziasmata de el" eu sm vorbit cu ea 2 zile la rand..am facut-o sa inteleaga ca o pot ierta.pot trece peste..pentru ca sincer e viata mea..nu vad viata fara ea.ma completeaza..imi da putere sa trec peste toate! si.cand iubesti ierti..cred eu! am ajuns chiar sa ma rog de ea sa se impace.mam injosit eu ca barbat.numai sa o stiu iar langa mine! tot o astept si o intreb cand se va hotara..si imi tot spune ca nu stie cu cine ar trebui sa ramana..pentru ca cu mine se cearta mereu.dar el numai ii ridica moralul.o face fericita! problema ei este ca, cum am zis mai sus.mi-a spus ca pe mine ma iubeste ff mult si sunt viata ei.dar el este "altceva".ii poate oferi mai multe! si acum inca vorbim..incercam sa ajungem la un acord.imi zice "te iubesc".ii zic la randul meu "te iubesc" imi spune ca sunt viata ei.dar nu inteleg de ce nu se poate hotara! Acum intrebarea mea este:ce o sa se intample? cat o sa dureze infernu asta? pe cine credeti ca va alege.ma doare pentru ca stiu ca ma iubeste..sunt sigur.se vede.dar vede in baiatul celalalt."altceva".nu stiu.eu credeam ca iubirea castiga intotdeauna.dar vad ca nu! inca nu am ajuns la un acord..am hotarat sa vb poimaine pentru ultima data sa luam o hotarare! si sa o las o zi in pace fara sai vb. fara sa o sunt. fara nimic.sa inteleaga ce cu adevarat vrea! ajutati-ma va rog sa inteleg si sa stiu ce sa fac si cum sa reactionez! simt ca disper fara ea.simt ca ma sufoc sa no vad in casa aici! urasc sa ma uit la pat si sa il vad gol.sai vad hainele prin casa si sa ma gandesc ca poate ma va lasa! va rog din suflet ajutati-ma! si chiar daca este intrebarea lunga! nu stiu unde in alta parte sa caut ajutor. ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Bluebutterfly80 a răspuns:

sad grea situatie! as vrea sa te incurajez, sa iti dau o speranta, dar as fi ipocrita! cand iubesti pe cineva mai presus decat viata, nu gasesti altceva la alta persoana! tu crezi ca ierti, dar te va bantui mereu ideea ca te-a inselat cu altul, ii vei reprosa in certuri fapta asta si tot asa! plus ca daca a inselat o data, de acum calea este deschisa! crede-ma ca stiu ce spun! asa va face si nu se va schimba! poate v-ati mutat mult prea devreme impreuna!
nu stiu ce sa zic....vad cat de mult o iubesti! pacat, ciorba reincalzita nu mai are acelasi gust!
e greu, stiu ca suferi ca un caine, dar viata merge inainte si fara ea! in definitiv poate nu te merita!
asteapta-te la orice raspuns, dar un lucru iti spun sigur: nimic nu va mai fi ca inainte dupa aceasta intamplare!

| babyalexa a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Subscriu.Poate ca nu este tocmai ceea ce a vrut el sa auda, dar este realitatea.Usor de iertat in situatia data, dar imposibil de uitat.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Degeaba o poti ierta tu, daca ea nu mai simte nici un strop de iubire pentru tine si nici nu te respecta absolut deloc. ca sa poti insela un barbat, trebuie sa-l dispretuesti complet.

| mona a răspuns:

Nu stiu ce vede la celalalt dar sunt sigura ca tot la tine se va intoarce intr-un final

| buzeduulci a răspuns:

Nu te mai impaca cu ea. Daca te iubea cu adevarat cum spune, nu te insela.

Stiu cum e. Va fi greu. dar incearca sa o uiti. nu merita dragpstea ta. si-a batut joc de tine. Ea te tine ca pe un prost in suspans ca stie ca esti in limba dupa ea, si in caz de noul ei 'iubit' o respinge, stie ca tu o vei primi inapoi...

Sfatul meu e sa o ignori, sa iesi si tu cu alta tipa la intalnire, sa se simta si ea cum te-ai simtit tu.

Mi-au dat lacrimile din ce am citit. puppy dog eyes
i'm very sorry for you.

| AndyDeiu a răspuns:

Deci...Da-ti intalnire cu ea acolo unde v-ati mutat..aseaz-o la o masa..si pune-o sa-ti povesteasca mai multe despre el. Poti eventual sa o intrebi."El are aia"."Are ailalta."Are bani."Are."tot ce ai tu..asta ca sa gasesti lipsurile care nu le are. apoi poti sa i le zici."ma schimbi pe mine, care ma iubesti pentru unu care l-ai cunoscut de curand."Si intreab-o "daca ti la mine de ce trebuie sa te intrebi intre cine sa aleg."Si poti sa o mai intrebi si "unde-s visele noastre cu nunta si alea."Si da-i de ales.Si poti sa-i dai drumu si ea plecand poti sa-i spui clar serios si calm."Inainte de a lua o decizie sa se gandeasca acolo unde o sa-i fie mai bine."Si sa nu uiti asta ultima fraza ce ti-am scris.E importanta. Si "alea" inseamna lucruri care pot interveni evident nu le stiu chiar toate.

| e1xtz a răspuns:

As putea spune multe..ca altii pe aici.dar.fff nasol de tine.Cateodata dragostea face si de-astea.o sa treaca, nu stiu daca intr-o luna 2. un an. unora mai repede, altora mai tarziu..pentru ca relatia asta practic e pa de cand ea a facut pasul

| WildDream a răspuns:

Parerea mea ca atunci cand iubesti cu adevarat nu ai astfel de incertitudini. Chestia la voi e ca a aparut monotonia, certurile. V-ati mutat impreuna prea repede. Celalalt e ceva nou, poate ca ii face cine stie ce capricii. Da eu zic ca e ceva doar de moment. Chiar daca o sa-l aleaga pe el o sa regrete mai tarziu sunt sigura de asta si o sa te caute sa-i mai dai o sansa. Din pacate acum e prea orbita de aceasta noua experienta incat sa vada cat de fraiera e si cum lasa un om care tine la ea.
Sper sa deschida ochii si sa te aleaga pe tine, dar daca nu tu trebuie sa mergi mai departe pentru ca nu ai ce altceva sa faci. O sa fie greu la inceput dar o sa treci peste intr-un final.

| VampireBlood a răspuns:

Buna! Pune-o sa ia o decizie chiar daca o sa te afecteze decizia, nu o poti obliga sa stea langa tine[chiar daca doare lucrul asta straight face ] dar daca te iubeste uita de acel "altceva" al celuilalt si ramane cu tine.

| RexCuParuCret a răspuns:

Nu stiu dar aceasta ''pauza'' a luat-o prea dintr-o data. Vezi sa nu-i bage masa prostii in cap, acu depinde tu iti cunosti socri mai bine.Tot ce pot sa spun e sa ai rabdare timpu relzova orice.

| RefinedStrings a răspuns:

Raspunsul este la tine. Gandeste-te cum era cand stateati separati. Cum erai tu atunci. ce s-a schimbat la tine. Ce ii lipseste. Si daca nu iti dai seama ce ii lipseste atunci este o problema intre voi. Comunicarea cu siguranta a lipsit. Dar iti spun ceva, si sper sa ma iei in serios. Cel putin in cazul baietilor (eu sunt baiat). Daca insel o data, afla si ma prinde, dar ma iarta, cu siguranta a doua oara nu ma voi putea abtine si stiu ca ma va ierta iar. Iar ea NICIODATA nu va avea incredere in mine. Asa, ca daca iei decizia sa te schimbi, daca iei decizia sa faci pe placul ei tot, sa faci totul pentru ea, si daca o vei ierta, crede-ma ca nu vei avea incredere totala in ea niciodata. Sper sa fie bine. pentru tine. Vali.

| Pysykutzza a răspuns:

Probabil ca curiozitatea a facut-o sa te insele gandindu-se oare cum ar fi cu un alt baiat cine stie cand era langa el ce i-a promis ce situatie financiara are sau cat de ( bine se simte langa el ) in alt sens inteleg ca o iubesti si ca ai face orice ca ea sa se intoarca dar asta depinde numai de ea daca te iubeste asa cu zici tu sigur se va intoarce la tine dar probabil se simte prost pentru faptul ca te-a inselat. Daca chiar o iubesti acordai robdare si arata-i ca si atunci cand ii este greu tu esti alaturi de ea. Bafta

| mariana25 a răspuns:

Salut.sunt si eu in astfel de situatie.ma intilnesc cu un baiat de 3 ani si acum am ajuns la stadia ca ne certam in fiecare zi si am acum deam nu vb o zi,,,, principalu ca ne certam de la nimic si stiu ca el ma iubeste atit cit si eu pe el stiu asta precis,,,,, uneori el este prea dur si mindru cu mine! nici eu nu stiu ce sa fac numi pot sa ma gindesc ca ma va lasa,, in situatia aceasta sincer nu stiu ce sati sfatuiesc fiindca eu sint in stupoare((((((((

| gabyH a răspuns:

Crede-ma,si daca se va intoarce la tine in viitor vei pati la fel.

| ST_Bacau_1990 a răspuns:

Mie teama ca te tine ca pe un plan de rezerva, ii este frica ca nu cumva sa ramana singura, asa te are pe tine care o astepti...dar eu zic sai dai termen 3 zile sa se hotarasca nu mai mult