| Marbella188 a întrebat:

Va rog dati-mi răspunsuri!
Mi-a întârziat 2 zile, eu il am destul de regulat. Acum 2 luni in mai am avut contact sexual dar dupa o saptamana de la el mi-a venit, cu o zi mai repede decat trebuia sa-mi vina. De atunci nu am mai facut nimic, e posibil cumvaa sa fiu gravida? Nu stiu, is disperată, nu stiu de ce imi intarzie!

4 răspunsuri:
| Perfekt a răspuns:

Domnisoara. mergi la un ginecolog si el te poate lamurii. Exista analize de sange(betahcg) prin care se depisteaza hormonul de sarcina. exista ecograf intravaginal prin care se depisteaza sarcina. Tu daca nu faci un control la ginecolog noi de unde sa stim de ce nu iti vine tie ciclu? Mergi la doctor. dar la ginecolog nu la cine stie ce tembel la care te duci. Si inca ceva. ai grija cu cine faci sex data viitoare caci poate sa fie iresponsabil. Sanatate multa.

| Marbella188 explică (pentru Perfekt):

Nu a fost sex. a fost fara penetrare, un petting mai bine zis.dar mi e frica sa nu fi avut ceva pe deget

| Perfekt a răspuns (pentru Marbella188):

Din intrebarile care le-ai pus pana acum ar trebui sa ai undeva la 22 saptamani(cred) si in functie de fizicul tau s-ar fi vazut mai mult ca sigur burtica. Plus ca incepe sa miste in burtica iar ca gravida il simti singura. La 22 saptamani e aproape cat o sticla de coca-cola de 500mililtri. Referitor la asa zisa partida de petting. o sarcina se formeaza doar daca exista penetrare (asta consta in mai multe variabile prin care sa fii in perioada fertita si sa nu aiba "gloante" oarbe). Si iti mai spun un caz personal: eu si cu sotia incercam din octombrie sa ramana gravida si abia la inceputul lui ianuarie a ramas. Probabil suferi o schimbare hormonala de nu iti vine ciclul, te stresezi prea rau/muncesti prea mult/consumi diferite alimente care te deregleaza. Cel mai sigur mergi la un medic ginecolog si in urma unor analize poate sa iti zica din ce cauza ai dereglarile hormonale. Si nu in ultimul rand folositi prezervativul si fiti precauti.

| Marbella188 explică (pentru Perfekt):

Cum 22? laughing))) nu au trecut nici 2 luni.