| anay_7801 a întrebat:

Va rog din suflet sa ma ajutati macar cu un sfat:Sunt intr-o incertitudine apasatoare cu privire la relatia mea de 4 ani; am sa va povestesc si trecutul meu pentru ca are mare legatura; Sunt cu iubitul meu de la 15 ani(la inceput era totul ok iubire, dor, etc timp de aproape 1 an)la aproape 16 ani a murit tatal meu de cancer iar mama la 3 luni a plecat cu altul eu ramanand singura intr-o casa taraneasca, fara niciun sprijin, suferind de depresie. Dupa foarte putin timp iubitul imi propune sa ma mut la el ca si parintii lui sunt de acord si imi va fi mai bine, Iar eu cerand numai sfatul prietenelor de varsta mea am acceptat sa merg la el.)In tot acest timp el m-a ajutat sa fac liceul)La foarte putin timp au inceput problemele cu parintii lui:certuri, insulte, scandaluri la care el nu facea fata si nu stia sa ma apere; toate astea au trecut cand ne-am separat de ai lui cu mancarea, banii...Insa eu acum m-am schimbat, ramnesc la viata de adolescenta pe care nu am avut-o, la relatiile frumoase din timpul adolescentei, distractie si putina libertate...lucruri pe care el nu mi le-a oferit.Acum am cunoscut un baiat simpatic, cu care intr-adevar ma simt libera, tanara, frumoasa insa nu stiu ce sa fac si nici ce sa cred de sentimentele mele: oare il iubesc pe iubitul meu sau e doar recunostinta pentru cat m-a ajutat? sa risc sa fiu cu celalalt si sa traiesc cu constiinta incarcata pentru actualul? Sau sa raman cu el si sa raman mereu cu gandul ca poate stau cu el din recunostinta? VA ROG DIN SUFLET DATI-MI UN SFAT URGENT? DAU FUNDA VOT SI CE VRETI VOI!

Răspuns Câştigător
| MadaB a răspuns:

Eu zic sa te gandesti bine la ceea ce vrei sa faci si ce simti. Iar daca hotarasti ca actuala ta relatia e doar din respect si recunostinta, atunci ar trebui sa vorbesti deschis si sincer cu el sa-i explici cum sta treaba. Va intelege. Si daca nu, incearca sa te indepartezi cat mai mult de el, macar o perioada. Ce pot sa zic, nu te arunca din prima in alta relatie (va putea crede ca l-ai inselat in tot acest timp si sa se simta ranit, si nu cred ca ar merita, avand in vedere ca el de-a ajutat cat a putut). Dar, daca totusi ajungi la concluzia ca il iubesti si vrei sa stai cu el, purtati o discutie serioasa si explica-i ca viata voastra e cam monotona acum, simti nevoia sa te distrezi, sa faci ceva nou. si poate merge. Bafta!

16 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

La cum gandesti,trebuia sa te lase in casa aia taraneasca,orfana si cu depresia pe capul tau,acum ai fi apreciat si daca-ti aducea un pahar cu apa!
Te-a luat langa el, te-a aparat cum a putut, te-a crescut practic si tu vrei sa-l lasi fiindca...nu te distrezi.
Pai,du-te draga mea si distreaza-te,ca nu-l meriti,nu-i ajungi nici la degetul cel mic!
In ziua de azi,nimeni nu face asemenea gesturi sa te scoata la liman si drept multumesc sa mai primeasca si un sut undeva!
Daca nu-l iubesti,lasa-l,nu-l mai minti.
Oricat de greu ii va fi ca a incalzit un sarpe la san,mai bine acum,decat toata viata! Cumva,o sa-si revina!
Iar tu,esti demna de mila!
Hai, traieste-ti tineretea si nu-i mai incurca viata, destul i-ai distrus-o pana acum.

| mgtow a răspuns:

Eu zic mai bine daca poti sta cu primul baiat care te-a ajutat dar sa nu fiti in preajma parintilor lui si daca e autoritar atunci mergi cu cel care te trateaza mai bine.

| harciog a răspuns:

Fugi,lasa-l in urma fara a te mai intoarce pentru ca nu ii poti face decit rau, chiar daca ramai.Ai plecat si gata dar asta nu inseamna ca atunci cind iti va fi rau sa te intorci.Nu-l folosi ca pe o marja de siguranta.Ai taiat-o si tot ce a fost in urma amurit pentru tine pentru ca,chiar daca iti va mai intinde mina sa te hraneasca, dupa ce te vei inzdraveni, il vei musca mai rau.Nu el este problema. Fugi si fii hotarata sa nu te mai intorci.Traieszte-ti fericirea.

| Elisa a răspuns:

Explicai situatia si o sa luati o hotarare impreuna.

| anaaa13 a răspuns:

E normal sa-ti fie dor de adolescenta si de tot ce puteai sa faci si nu ai facut, dar gandeste-te ca puteai sa iei decizia asta pe la 17-18 ani spre exemplu.
Acum nu prea mai ai ce sa faci pentru ca deja tipul cu care esti ti-a oferit multe si te-a ajutat.sad
Pacat ca nu ti-ai trait adolescenta la maxim sad NU merita sa ai relatii asa lungi pe parcursul ei pentru ca nu ajungi la nimic.

| StEluTa_3250 a răspuns:

Ai avut o situatie dificila,insa ai avut un mare noroc de ACEl baiat care te-a ajutat,Sa fiu sincera foarte rar gasesti astfel de baieti care isi iau pe cap o responsabilitate asa mare asta da dovada ca chiar te iubeste,dar tu daca ai macar in gind posibilitatea de al pArasi nu meriti sa mai stai nici o clipa cu el. Cred ca ii va fi greu sa te uite dar el merita ceva mai bun,el a riscat totul pentru tine,a avut grija de tine,te-a readus la viata normala dar tie nu iti ajunge libertate si distractie. Cred ca ar trebui sa il lasi pe primul baiat pentru ca nici nu il meriti.

dar ca sa stii; dragostea nu e libertae si distractie,ea inseamna pregatirea de a proteja unul pe celalalt si de a avea grija de persoana iubita.
Apropo acel baiat care a avut atunci grija de tine, la fel a ingropat o perioada din viata lui si la fel a fost lipsit de distractie si libertate avind grija de tine.
decizia ramine sa o ei tu, da oricum bafta.

| iza4ever a răspuns:

Eu zic sa stai cu actualul. Si el si-a riscat o parte din viata avand grija de tine, dar sincer lui nu cred ca ii pare rau ca te-a ingrijit pentru ca te iubeste, altfel nu te-ar fi ajutat atat. Daca simti nevoia de libertate si distractie propune-i sa iesiti in oras la un suc, la o plimbare sau sa mergeti impreuna la plaja... oricum ori unde ati merge daca va simtiti bine impreuna gasiti si un mod sa va distrati. Oricum asta a fost doar un sfat. Ascultati inima cel mai bine si vezi e doar recunostinta ca te-a ajutat si protejat sau prin recunostinta aceea se invarte si o particica de iubire. Noroc. Sper sa faci alegerea corecta, alegerea care este cea mai buna pentru voi.

| Silvya18 a răspuns:

Eu cred ca cu acel de 4 ani e doar o deprindere sau cum ai zis si tu recunostintza. Draga estitinara mai incearca ceva in viata asta, incepe ceva cu baiatul cela simpatic, iar cu actualul despartete.succes :*

| Bombonica1 a răspuns:

Faci cum crezi tu de cuviinta.
In cazul in care te vei desparti de actualul ar trebui sa te gandesti unde,unde vei sta? Crezi ca acel baiat va fi incantat sa te sustina material vorbind? Eu nu cred.
Nu orice adolescent este de acord sa o aduca pe iubita lui acasa, doar sa o cunoasca parintii, ca sa nu mai vorbim de mutat.4 ani de zile a stat cu tine asa cum esti, ca nici tu nu esti perfecta.Crezi ca el a avut acele libertati de care vorbesti tu si ti le-a interzis tie? Nu.Si-a asumat viata de familie cu mult inainte sa fie cazul.Crezi ca in acea casa taraneasca in care ramasesesi iti puteai trai adolescenta?
A fost cu tine cand nu a fost nimeni, daca nu era el tu erai muritoare de foame, iar tu vrei sa il lasi pentru altul? Nu imi vine a crede.Iti dai seama ce va fi in mintea prietenului tau actual? Iti spun eu:"Eu am ajutat-o cu tot,in fata parintilor mei eu am fost de partea ei, a ajutat-o sa isi termine liceul, am crescut-o cu alte cuvinte si ea ce mi-a facut? M-a lasat pentru unu care nu ar face pentru ea nici 10% din ce am facut eu.Mi-am irosit adolescenta tratand-o ca pe o sotie cu drepturi depline.Iar ea.nu mai am ce spune"
Cum am zis. faci cum crezi tu, dar parerea mea este sa ramai cu actualul.

| Zero a răspuns:

Sincer? am avut o relatie de 1 an si 4 luni cu o fata care credeam eu ca o stiudar nu a fost sa fiesa schimbat radical dupa 1 an de zile, si ce pot spune e ca nu ma mai atragea in nici un fel. Intre timp ca si la tine, au aparut alte fete si chiar ma gandeam.ca pierd ce e mai frumos,ca si tine,libertatea de a face ce vrea cat timp sunt la adolescenta. Ei bine,treaba e in felul urmator, parerea mea e ca mai bine stai cu cel care l-ai intalnit recent, cu siguranta te va face sa uiti de celalalt, ne avand alte mustrari de constiinta.Si foarteprobabil iti va oferii ce ti-ai dorit tu libertateehappy

| luiza a răspuns:

Cu siguranta nu il mai iubesti pe cel ce te-a ajutat, si de aceea nici nu vei putea sa ramai cu el si eu personal nici nu consider ca ar merita, pentru tine sa faci asta, viata este prea scurta pentru ca sa nu o traiesti. Iti va ramane recunostinta fata de ajutorul dat de el in momentele dificile dar... nu merita sa ratezi frumusetea vietii doar pentru ca te-a ajutat, vei duce o viata de chin daca nu renunti. Cu cat mai repede cu atat mai bine si pentru tine dar si pentru el. Gandeste-ti bine, foarte bine sentimentele, si dupa ce vei fi sigura de ele, vei sti ce sa faci. Bafta!

| lilianac_1986 a răspuns:

Inteleg ca tu ravnesti la viata de adolescenta, e normal. Dar gandeste-te si la actualul tau iubit care a facut si el unele sacrificii ca sa ramaneti impreuna si ca sa iti fie tie bine. Eu te-as sfatui sa vb deschis cu el, sa ii spui ce iti doresti tu si poate v-a intelege si de data aceasta si o sa traiti impreuna acele momente frumoase pe care tu ti-le doresti. Gandeste-te ca acum ai pe cineva langa tine care iti vrea binele, celalalt baiat o fi el dragut dar nu stii ce ii poate capul.Stii ca este o vb:Nu lasa cioara din mana pentru cea de pe gard.Multa bafta, sper sa iei cea mai buna decizie pentru tine, pentru voi.:*

| Loyd06 a răspuns:

Esti intr-o mare dilema! Dar gandul ca vei sta cu el din recunostinta te va macina mereu... Niciodata nu vei avea multumirea aia si bucuria unei casnicii. Trebuie sa faci o alegere, chiar daca aceasta il va face pe el sa sufere, trebuie intai sa te gandesti la tine... Parerea mea

| mjdhr a răspuns:

Ramai cu actualul si propune-i sa iesiti sa va distrati. gandeste-te la ce a facut pentru tine", cel pe care l-ai cunoscut iti spun sigur ca nu te ajuta asa cum a facut-o acualul, si nu stii cat timp va dura relatia

| VladM15 a răspuns:

Eu iti spun sa stai cu iubitu ala care l-ai cunoscut acum si baiatu ala care te-a ajutat tea lut la el etc sa ramaneti prieteni de familie asta e cel mai bun sfat bafta
fubta te rog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau pentru ca esti cu el dupa atata timp pentru ca il iubesti dar ai primit aceasta idee de la cineva si incepi sa o iei in calcul.
Daca nu il iubesti lasa'l, lasa'l sa plece sa isi faca viata ca nu are rost sa il ti asa din mila.