| TeckTonik997 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati, SUNT DISPERAT, multumesc ca cititi atat de mult anticipat. Va rog fara batai de joc. Problema mea este urmatoarea: cred ca sunt inselat sau am fost. Sunt impreuna cu ea de 2 ani si cateva luni bune, avem 17 ani iar vara asta nu ne-am prea vazut. Prima data am intrat intamplator pe fb ei si am vazut acolo conversatii cu un tip, partial sterse, pe care noi (asa credeam) il stim doar din vedere, ii spunea ca ii dragut etc iar el nu o baga in seama cam deloc. Ea a facut un preinfract cand i-am spus si a stat la spital si nu am avut de ales, a trebuit sa termin pentru sanatatea ei. Am cautat in secret in fb ei si aparea tel ei cu care imi trimitea mesaje si mie si erau aprox la aceeasi ora trimise, deci ea a trimis. Deodata m-a adaugat la prieteni un alt cont de facebook, cu numele ei, poza ei si in 2 min m-a blocat, ea mi-a spus ca e mama ei care si-a facut fb cu numele si poza ei. Cu un fb fals cu numele ei si poza l-am abordat pe tip si a vorbit urat si mi-a zis ca ce mai vreau, ca nu ma cunoaste, ca am stabilit sa nu mai vorbim. Apoi a trebuit sa plece la tara la bunicul ei fiindca "cica" s-ar fi imbolnavit grav si nu putea verisoara ei, cu un an mai mica sa il ingrijeasca singura, ok. A stat acolo cam o luna, poate mai mult, mai imi trimitea mesaje, vreo 5-6 pe zi, ca zicea ca are treaba, are de lucru, sa faca curat, mancare. Ok am inteles-o si pe asta. Apoi 3 zile cand o sunat: abonatul nu poate fi contactat. M-am speriat si am lasat bilet in posta mamei ei si aceasta m-a sunat si mi-a spus ca nu e semnal si ca nici ea nu poate lua legatura cu fata ei. Ok. Acum cateva zile, am vorbit cu o fata care sta la tara, unde merge si ea si mi-a spus ca a vazut-o pe strada impreuna cu verisoara ei si cu niste copii mai mici. Am intrebat-o daca ea umbla strazile aiurea sau daca lucreaza acolo si a negat cu desavarsire sa fi iesit din curte. Am inceput cu un facebook fals sa caut persoane de varsta asemanatoare noua din acel sat sa ii intreb daca o cunosc. Am tot intrebat si nu o prea cunostea nimeni, doar 1 fata si un baiat, dar fata nu imi putea oferi nici un detaliu (asa zicea cel putin) iar baiatul a zis ca el e iubitul ei. WTF?! (mentionez ca e taran 100% din poze, scris, inteligenta) Am continuat sa vorbesc cu el ca anonim si a spus ca pot fi cu ea daca vreau, nu il intereseaza, i-am zis ca nu-l cred, si mi-a trimis o poza cu ea (care era poza vechiului ei fb - l-a sters dupa primul eveniment). Apoi am cerut nr ei si a stiut sa mi-l spuna si a spus ca mai are inca 2 nr pe care nu a vrut sa mi le spuna si ca ea detine poze cu ei impreuna, el nu. Frumos, nu-i asa? De ieri ea nu mai imi trimite sms ca nu merg, si intr-adevar am incercat cand mi-a dat tel ei si nu merg, am incercat si netul si tot nu merge, *123# nu merge dar sa sune merge. I-am cerut sa schimbam sim si sa incercam cu cartela mea si a inceput sa desfaca tel si apoi s-a oprit si nu a mai vrut, ca sigur tel ei e de vina ca trebuie sa il aduca la setarile din fabricatie ca merge groaznic. Nu am insistat prea mult dupa dar curios e ca tipul zicea ca are dual sim. Anterior, l-am mai intrebat pe ala, cum e al treilea nume al ei, cand e ziua ei si nu a stiut sa imi raspunda. I-am cerut poza cu ei si inca astept sa imi raspunda. De tipul asta, ei inca nu i-am spus ca sa nu ma abureasca din nou, sa fac rost de dovezi, sa mai scot de la el si alte lucruri. Nu stiu ce sa fac, sincer o iubesc, i-a din totdeauna imi jura ca va fi numai a mea ca a fost numai a mea ca ea vrea copii cu mine, mi-a jurat pe biblie, vrea sa imi jure pe biblia din biserica etc. Azi cand am pomenit de asa ceva a inceput sa planga, sa zica ca nu mai poate ca se omoara (de multe ori in parc a vrut sa sara in rau sau acasa sa sara pe geam). Starea ei de sanatate e rea, are incontinuare palpitatii, a facut 2 RMN si are ceva la cap, o pata, se plangea intr-una de dureri de cap si de inima, are o sacosa de medicamente. Si tot timpul face asa, cand zic de asa ceva incepe sa planga, sa jure pe orice si sa dispere, se schimba la fata si vrea sa se omoare etc. Eu nu mai stiu ce sa zic, acum astept sa vad ce raspunde taranul ala dar... cata incredere poti sa ai? Si maine o sa ii desfac tel sa vad ce are in el, daca are dreptate, inseamna ca nu ma minte ala, nu? Nu stiu ce sa mai zic, chiar imi e ft frica ca daca o las masca fara argumente o sa se omoare pana la urma dar nici asa nu se poate, ea sa ma fi inselat si sa o iert si nici nu vrea sa recunoasca nicicum. I-am spus ca o iert doar sa imi spuna, am incercat sa o aburesc cu fantezii de sex in 3 cu altul doara se scapa ceva dar nimic...cand a auzit a facut urat si ca ea niciodata nu o sa se lase atinsa de nimeni altcineva. Deci ce de facut? Ce sa cred? Pana acum ea chiar parea un ingeras, eram ft fericiti, totul perfect si credeam mai mult decat in orice in visul nostru de a avea o familie.

UPDATE: Am cautat in contul ei de Vodafone de pe nr ei si imi spune ca din 2000 de min/sms mai are doar 10min iar cu mine sigur nu a vorbit atata...crying

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flori galbene stralucesc in mintea ta, dar oare, inainte sa dai dovada de gelozie, cred ca trebuie sa fii constient ca numai daca s-a culcat cu tine, si asta este doar treaba voastra, si nu-mai daca s-a culcat cu presupusul baiat, se numeste inselat.

Oamenii au prostul obicei sa-ti aminteasca ceea ce tu vroiai sa uiti, iar incercarea ta de a face pe detectivul, nu a facut altceva decat sa-i rascoleasca trecutul, ai facut-o sa simta vinovata, sa considere poate un nimeni si sa se simta constransa si legata de tine, caci mult nepretuitul dialog calm, lipeste cu desavarsire, ea se enerveaza repede, iar tu incepi sa injuri si sa daid ovada de agresivitate, cel putin asa inteleg eu dincolo de cuvintele tale, dupa ce am studiat un pic istoricul intrebarilor tale.

Faptul ca inca de la o asa varsta a ajuns sa sufere de inima, si a mai suferit un preinfarct, trebuie sa-ti dea de gandit ca esti pe cale sa pierzi pe cineva drag si care inca, nu si-a scris intreaga poveste de iubire, nu s-a bucurat si n-a gasit un adevarat prieten care s-o accepte asa cum este si sa n-o judece.

Poate ca are un alt facebook, din pricina faptului ca nu o lasi singura sa stea sa converseze cu alti baieti, o invinovatesti ca vrea sa te insele, si simtit un pic lipsa de libertate si ca o constrangi, a dorit sa evadeze, pentru ea, libertatea este ceva de nepretuit, si se pare, ar renunta la orice pe lume, chiar si la viata, daca nu are libertate.

Dupa un preinfarct, exista sansa unui infarct miocardic, gandeste-te bine, priveste la ceid in jur, asemeni ei nu mai exista, daca o vrei cu adevarat, acum ori niciodata ai spui, ramaneti impreuna, ori fiecare isi vede de drumul sau, nu-ti irosi sansa vietii,. nu-i irosi tineretea si inima!

Cat despre presupusul baiat care ti-a dat numarul ei de telefon, nu inseamna ca s-a si culcat cu ea, intrucat multi baieti / barbati sunt niste patetici, mint si fac dintr-o scanteie ditamai focul de mare, de invidie, gelozie, de rautate si din alte varii motive, dar cum poti sa te privesti in oglinda, cand tu ai mai mare incredere intr-un strain ci nu in propria fiinta care pana mai ieri, gura ta marturisea iubire, cum?

Faptul ca mai are foarte putine minute, din circa 2000, trebuie sa-ti dovedeasca ca poate nu s-au culcat, altfel nu stateau un brate si conversau pe mobil, uneori fetele simt doar nevoia de a fi ascultate, asta vrea si iubita ta, insa ai fost atent doar sa fie cu tine si cu cine vorbeste, ea...a vrut pe cineva care s-o asculte si sa n-o judece.

Concluzia

Chiar daca, sa spunem, te-a inselat, arata ca in inima ta ai iubire, arata ca din inima ta iese dragoste ci nu mizerie, sterge toate acele mesaje asa zis incriminatoare, cumpara-i flori si mergi la ea la spital, cere-i iertare, spune-i ca ai lasat totul trecutului si, al trecutului ramane pe veci!
Nu vaginul unei femei trebuie sa-l castigi ci inima, adu-ti aminte ca muritor esti si exista un loc, si pentru fiecare in cimitir, castiga-i inima, apoi ai sa castigi intreaga ei fiinta!

Orice fata, la o varsta, mai are caderi, se prea poate sa insele, dar nu din dorinat placerii, pur si simplu suferind" lasa garda jos", poate ca nu te-a inselat, iar tu o judeci fara dovezi, si tu vrei sa fii iertat de pacate, tu. iarta acuma, pana cand intr-o zi, ai sa plangi si n-o mai poti face, n-o lasa sa sufere!

Ai inchis subiectul aceste pe veci, nu-i mai propui sex in 3, la un moment dat, o sa creada ca asta vrei, mintea intelege gresit si se mahneste, caci daca ai fi iubit-o, n-ai fi impartit-o cu nimeni, iar daca insiti cu sex in 3, este ca si cum zi de zi, ai spui unia ca e prost, si la un moment dat, o sa creada prin presiune psihica.
Dincolo de fiecare greseala a ei, e timpul sa-ti asterni pe hartie fiecare greseala a ta, facuta fata de ea, ia te zgarie, dar tu, se pare ca esti genul care raneste nu pielea ci inima, pana dincolo de suflet...baga de seama ca prinzi ura parintilor ei, exista oameni care o iubesc mai mult decat tine, dar tu nu-i stii, si ei, intr-o zi, ar putea s-o castige de partea lor, plata ta, o sa fie singuratatea pe termen lung, ia aminte de la mine!

Faptul ca a plecat asa la tara, inseamna un strigat de ajutor, duce lipsa de fericire, libertate, afectiune si intelegere, las-o sa iasa si cu amicii in oras.

Daca a facut ceva necugetat, cand o s-o loveasca constiinta, o sa-ti marturiseasca, Adevarul nu ramane la intuneric, dar ce te faci daca ai judecat-o gresit, esti gata sa platesti cu capul?

Iarta, treci peste, sterge totul, uita, cere-i iertare, du-i flori, stai alaturi de ea, la bine si la rau.

| NameHarris a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha si daca ai prieten si de saruti cu altu asta cum se numeste?laughing

| TeckTonik997 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! Ai facut un roman mai lung ca al meu. Ai 90% dreptate, pana acum nu m-a mintit, nu m-a dezamagit niciodata. Nu mai putem nici unul continua asa, daca a facut ceva nu stiu daca ar face ce face. Inima ei nu ma ingrijoreaza nici pe jumatate cat ma ingrijoreaza problema ei la cap, unde dupa 2 RMN a fost gasita o anumita "pata" si azi a fost a2-a oara cand efectiv nu a mai stiut cine este. Si tinea mai mult ca de orice de geanta cu telefonul crezand ca toti vrem sa o omoram iar apoi nu si-a mai amintit nimic. Nu mai stiu ce sa zic... cred ca asa voi incerca sa fac, o las balta cu cearta si vad ce iese, stiu prea bine ca nimic nu ramane neaflat si ca nimeni nu scapa fara pedeapsa cuvenita si cel mai important nu pot trai fara ea. Cred ca in tot acest timp in care am stat cu ea ne-am contopit intr-un fel personalitatile, eu am devenit mult mai inchis si mai retras, fara prieteni cum era ea si ea a devenit mult mai vulcanica si mai, nu stiu, cu sange fierbinte, adica se enerveaza foarte usor si reactioneaza pe masura. Oricum, are putina importanta asta, ce ma ingrijoreaza e problema ei si ca a visat un inger care i-a spus ca e ingerul ei pazitor si ca Dumnezeu o asteapta si sa se pregateasca. Dar refuz sa cred asa ceva, pur si simplu NU se poate! Si de asemenea refuz sa cred si ca m-a inselat... la tara bunicul ei zice ca ar fi fost bolnav, lucrul asta il stiam de mult si ei chiar nu ii place acolo, a fost forta de mama ei + ca pe atunci mama ei era foarte restrictiva si nu ii dadea voie sa faca mai nimic, nici de noi nu stia, acum asa deodata sa se ia cu verisoara ei sa colinde satul? nu stiu cat de probabil este si baiatu' ala e chiar sub orice critica, am vazut facebook, fara pic de inteligenta, educatie, nu stie sa scrie (esti=esti si ea=ia pentru el) si este elev la cel mai slab liceu din oras. Nu cred ca ea, care este la prima clasa din oras cu mine s-ar incurca cu asa tembel, pe romaneste.

8 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

Dumnezeule mare,deja m-a luat cu senzatii ciudate! Mai mult ca sigur aveti o problema,si tu si ea, pe langa faptul ca desi aveti o relatie de doi ani,nu va cunoasteti indeajuns si bineinteles ca,increderea si comunicarea lipseste enorm sau poate n-a existat niciodata! Telefoane,profil de facebook fals,tipul respectiv...tu nu cumva bati campii?! Serios,ti-ai conceput niste scenarii stupide. Esti doar foarte gelos, atata tot! Ai tot incercat sa faci nu stiu ce **** de "investigatii" dar cu ea ai vorbit macar? Ai fost prea ocupat sa te gandesti la tine, daca iti calca stramb si ea oricum nu conteaza asa mult, corect? Ti-e iti e doar frica, numai "frica" am citit in tot ce-ai scris. O sa disperi tu mai grav decat dispera ea cand iti facea crizele alea si poate chiar o sa dai coltu'.

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Esti prea disperat dupa ea,ii cauti conversatiile,numere,chestii,nu e cazul. Daca stii ca te inseala, de ce mai cauti dovezi? Nu mai vorbi cu ea si lasa timpul sa treaca, o sa vezi ca o s-o uiti. A gresit ca te-a mintit, dar totul se intampla cu un motiv, sa stii

| Danysan a răspuns:

Amice la tot romanu care l-ai scris tu eu o sa iti raspund in cateva randuri :1-Fata asta nu isi permite sa te insele. Faptu ca a promis ceva in fata Biserici e grav daca minte.2-Are prea multe probleme ca sa isi permita sa te insele si pe langa asta tu o cunosti cel mai bine si sti ce o face fericita si ce nu.De ce ar alerga la altu.3-Taranu ala poate face misto de tine ma.Tu ai incredere ce spune lumea.Crede doar ce vezi cu ochii tai in relatia asta dar si in viitoarea casnicie. Asta e sfatu meu.

| NameHarris a răspuns:

Ba frate de ce nu incerci sa vorbesti cu tipul ala cu care ea a vorbit happy si a sters conversatia si spune-i cine esti tu happy si poate el iti va spune daca te-a inselat cu el sau nu:d Sau ai putea sa dai facebookul ei si sa incerce je sa ti-o combinelaughing si atuncea vei sti sigurlaughing

Răspuns utilizator avertizat
| Solitude15 a răspuns:

Pai stiu ca tie greu dar incearca sa o ignori ea va reactziona du-te la ea dupa vreo 2 zile si spune-i tot ce ai acumulat spune-i ca ai iertato ca o iubesti sarut-o imbratzisheazo si poate isi va da seama ca nu e frumos sa spuna minciuni spune-i ca inca sunteti impreuna si vrei sa o luati de la capat sa fie totul deschis faara secrete