| Alexia005 a întrebat:

Va rog sa ma ajutați! Am 19 ani și acum doua săptămâni am făcut sex pentru prima data neprotejat. Partenerul meu a ejaculat puțin in mine dupa care s-a ferit, însă m-am speriat foarte tare și am luat pastila de a doua zi de la postinor. Am citit ceva legat de perioada de ovulație, sunt foarte speriata. Exista riscul unei sarcini chiar dacă am luat pastila? Tin sa spun ca menstruatia nu era regulata, iar de luna trecută nu mi-a venit, însă mi-a venit o secreție maronie de vreo 5 zile, in primele doua mi-a curs foarte puțin, iar in următoarele doua puțin mai mult. Ma doare ovarele și uneori ma doare burta dimineața. Ajutați-ma.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca pastila contraceptiva Escapelle sau Postinor2 este/a fost folosita cu 1-3 zile inainte de ziua/data in care urma sa se produca OVULATIA, numai atunci eficienta ei poate fi maxima. Deci daca pastila contraceptiva este administrata corect si mai ales in primele 24 de ore de dupa ejacularea spermei in vagin intentionata sau "accidentala", (ruperea prezervativului, sex neglijent) eficienta pastilei Escapelle sau Postinor2 este de circa 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul rapid de administrare, in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit", nedorit si femeia este in perioada fertila a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul de administrare a pastilei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Eficienta pastilei contraceptive depinde de timpul in orele trecute de la actul sexual neprotejat :
- In termenul de 0 - 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25 - 48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49 - 72 ore - are o eficacitate de 58%. Posibilitatea de a nu elimina/de a ramane sarcina, poate sa se produca doar in cazul in care sarcina exista/era deja formata in momentul administrarii pastilei contraceptive. In cazul in care din motive obiective folosirea pastilei Escapelle sau Postinor2 nu s-a putut face in primele 2 zile, se recomanda folosirea pastilei avortive EllaOne (de a 5-a zi) insa doar pe baza recomandarii, indicatiei medicului ginecolog.
Fiindca ciclul tau menstrual este neregulat in astfel de situatii nu se poate oferi un raspuns cert ci doar simple presupuneri ori pareri subiective. Multa sanatate!

| Alexia005 explică (pentru corbulalbrosu):

Îți mulțumesc mult. Incindetul s-a întâmplat in jurul ori 12, iar prima pastila am luat o in aceeași zi la ora 22, urmând a doua după 12 ore. Deci nu au fost depășire 24 de ore, însă nu înțeleg de ce ma dor burta și ovarele in fiecare zi și in loc de menstruație am acea secretie maronie de vreo 5 zile. De obicei la menstruație in primele zile eram foarte atenta pentru ca îmi bea foarte mult, însă secreția mi-a venit foarte puțin și sunt foarte panicata. Mi e frica și sa merg la medic, a fost pentru prima data și chiar nu știu cum se fac toate lucurile astea?

| Anemona2020 a răspuns (pentru Alexia005):

Mergi la ginecolog și pana la urma ramai gravidă faci avort și gata ce mare școfala. Dar sa nu faci o obișnuință din asta îți poate afecta ( avortul) mai bine faceți cu prezervativ, ai grija sa îl pui cum ttrbuie și sa îl verifici sa nu se tragă în cazul în care se trage și el ejaculeaza sperma rămâne în prezervativ asa ca poți baga un deget 2 sa scoți încet prezervativ încât sa nu curgă nimic înăuntru. După ce l ai scos poți baga un deget ușor și apoi sa îl mirosi pentru a îți dă seama dacă este miros de sperma înăuntru sau nu, dacă nu simți miros poto sta liniștita

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

La ce te-ai gândit când ai decis să o faci neprotejat?
Nu te gândeai la riscuri?

| Alexia005 explică (pentru Andreeush):

Sincer pentru ca nu eram atât de bine informata și nu mai făcusem niciodată m-am bazat pe el și nici nu mi-am mai dat seama...

| Lizuca1234 a răspuns:

Daca ai luat pastila, e normal sa sangerezi. Normal ar fi fost o sangerare la 1-2 zile dupa pastila. 99% nu e posibil sa fi insarcinata. Alta data, folositi prezervativul daca tipul nu e prea bine pregatit laughing

| Alexia005 explică (pentru Lizuca1234):

Am sângerat și atunci însă putine zile. Iar acum in loc de menstruație îmi am aceasta secretie care vine la fel de puțin și doar de culoare maronie. In primele zile era mai închisă culoarea.