| Liliana1525 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Am o relatie de 6 luni. Mi-am iubit prietenul foarte mult, dar acum nu mai simt acelasi lucru pentru el, cel putin asa cred. E un baiat extraordinar, ma iubeste enorm, am incredere deplina ca nu este capabil sa ma insele, dar nu stiu de ce nu mai simt aproape nimic pentru el. Nu stiu ce sa fac. sa ma despart sau nu de el? Daca m-as despartii nu cred ca as suferi prea mult, dar sunt convinsa ca voi mai gasi un baiat ca el. Daca raman in relatie stiu ca nu voi mai simtii nicio emotie. Pot face ceva sa il iubesc din nou? Sa ma despart sau nu de el?

Răspuns Câştigător
| AndreyG a răspuns:

Nu te desparti. Cred ca stiu cum este, ma simt oglindit in el. e un baiat de treaba care nu te-ar insela pentru ca te iubeste. Dar este prea cuminte, nu te raneste, nu te minte, nu te surprinde. Stiu si eu, trebuie sa fie un balans. Si eu am aceasta problema, iubesc prea mult, uit sa ma distrez. Fetele au nevoie de distractie, de ceva nou, dar nu cred ca un nou prieten te va face fericita pentru ca, ce ai tu acolo reprezinta o raritate. Majoritatea sunt la fel si vor sa faca numai sex, eu cred ca ai un baiat adevarat acolo iar solutia nu este sa te desparti de el, vei regreta mai tarziu cand vei gasi pe cineva 'diferit' in rau.
Daca as avea o prietena, iar prietena mea ar pune aceasta intrebare eu stiu ce as vrea ca cineva sa-i spuna : Mai da-i o sansa. Tot ce trebuie sa faci este sa-l modelezi putin. Nu lipsa de iubire este problema, sunt sigur. Este lipsa de distractie, te-ai plictisit. Trebuie sa-i spui asta, sa incerce sa se schimbe. Stiu ca eu daca as sti ca o fata are nevoie sa ma schimb, as face-o. Nu stiu daca este foarte "mobil" dar stiu ca va incerca sa se schimbe si sa faca unele nebuneli daca te iubeste.
Incearca. dai o sansa. Daca l-ai iubit la inceput pentru cum a fost (si nu cred ca s-a schimbat), inseamna ca ai vazut ceva la el. Comfort, siguranta, incredere. Aceste sentimente sunt greu de gasit. unde vei mai gasi un baiat in care sa te increzi ca te place si ca nu vrea doar acel lucru dupa care sunt disperati baietii in ziua de azi. Te rog, gandeste-te. L-ai iubit. Spune-i doar ca ai nevoie de distractie, de ceva nou.
Daca nu vrei sa-mi asculti sfatul, propune-i o pauza de o luna. Incearca sa nu cauti alti baieti. asa vei sti sigur daca ai regreta mai tarziu sau nu. Eu cred ca da.

Uite ca sa iti dau un exemplu. Tatal meu a cumparat un zmeu, are inima de copil el. Zmeul, odata ce il lansam, nu statea mult pe cer, cadea. Trebuia sa alergam mult dupa el ca sa il relansam, era distractiv ce-i drept. Apoi tatal meu i-a legat cu un elastic o bara de fier ca sa aiba centru de greutate. Statea pe cer fix, nu se misca dar era foarte frumos si relaxant. Ne-am plictisit dupa o vreme, bineinteles. Tatal meu l-a coborat si i-a dat bara putin mai in spate. Acum era si distractiv si frumos. Se rotea in aer, dadea din aripi ca o pasare si era si stabil, statea sus, fara sa fugim dupa el tot timpul ca sa-l aruncam.
Atunci l-am intrebat pe tata : dar de ce nu fac zmeele cu centru de greutate ca sa ramana pe cer?
Imi spune : pentru ca copiii sa fuga dupa el si sa nu se plictiseasca. Daca ar sta tot timpul fix pe cer, nu ar fi distrati.
Dar mie imi place zmeul doar stand pe cer, este linistit si pasnic.
Acum tu trebuie sa te intrebi. vrei sa fugi dupa zmeul tau in toate directiile si sa fie de necontrolat? Vreau doar sa spun, mi-a scapat din mana cand nu m-am asteptat si daca o buruiana nu prindea ata zmeului, nu cred ca il mai vedeam. Gandeste-te la asta.
Eu stiu ca te-ai saturat de zmeul prea stabil, plictisitor, mereu in acelasi punct. Dar fa ce a facut tatal meu. Pune bara de fier mai in spate si fa-l sa o ia putin mai salbatic. Astfel vei avea un balans intre dragut / extraordinar si salbatic / nebunatic.
Daca nu iti place extremul de prea linistit, stiu ca nu-ti va placea nici extremul de prea salbatic. E mai usor sa salbaticesti pe cineva decat sa imblanzesti pe altul iar dupa cum stii, oricat ai imblanzi un lup, el tot salbatic ramane. Asa ca ce vrei? Un salbatic care sa para bland si sa te tradeze mai tarziu? Sau un bland innascut care sa para salbatic si sa te poata distra iar cand vei avea nevoie de sprijin sufletesc el sa-si arate adevarata natura?
Asa. nu vreau sa spun ca esti imatura, nici gand. Nu te cunosc. Dar stiu ca mereu te poti maturiza mai mult si mai mult iar cand vei fi la un anumit nivel, iti va fi dor de acea pasnica plutire a iubitului tau. Adica cu cat imbatranesti mai mult, cu atat iti sta mai putin mintea la alergat dupa zmei, daca ma intelegi.
Sper ca te-am inteles. sper ca te-am ajutat. Sper ca vei lua decizia corecta, si vei fi fericita. Amandoi.

| cristi202 a răspuns (pentru AndreyG):

Wow! Extraordinar raspuns! Frumos!

8 răspunsuri:
| Andandut a răspuns:

Nu l-ai iubit, iubirea nu dispare in 6 luni. Poate doar ai fost indragostita. Eu zic sa-l lasi, cu siguranta merita o fata cu un alt fel de caracter, o fata cu capul pe umeri. Pe scurt, merita ceva mai bun baiatul. Si are de unde sa aleaga, crede-ma!

| reihiuke a răspuns:

Ii spui si te desparti. Problema e insa alta. Lumea nu intelege niciodata asa cand vine vorba sa pateasca asa ceva. Daca iti facea el asa si tu inca tineai la el, probabil ca sareai in sus si nu l-ai fi inteles.

| Own3r a răspuns:

Daca nu mai simti nimic atunci ar trebui sa te desparti de el.Dar rar o sa gasesti un baiat ca el, dupa cum il descrii happy

| Liliana1525 explică (pentru Own3r):

Asta e ceea ce ma tine. ca nu am sa mai gasesc unul ca el

| Own3r a răspuns (pentru Liliana1525):

Da...Dar trebuie sa te decizi.O decizie foate importanta pentru ca e un baiat special din ce ai scris mai sus happySper sa faci alegerea corecta.

| beautifullie a răspuns:

Nu poti sa ramai intr-o relatie pe care nu ti-o doresti. pentru ce sa fii cu el daca nu mai simti nimic? il ranesti si pe el si pe tine

| Liliana1525 explică:

Voiam sa spun: Sunt convinsa ca nu* voi mai gasi un baiat ca el.