| EmanuelaMaria0034 a întrebat:

Va rog sa ma ajutați cu un răspuns.
Mi-a întârziat menstruatia o săptămână, trebuia sa îmi vina pe 6 decembrie, pana la urma a venit pe 11 ianuarie dar mi-a fost foarte rău și în loc de 5 zile m-a ținut 3, în continuare am grețuri și amețeli.
Este posibil sa fiu gravidă?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil, esti la varsta la care trebuie sa afli, sa cunosti, sa stii si pe viitor, fiindca este si in interesul tau sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, pot sa apara anumite disfunctionalitati in functionarea buna si corecta a glandelor endocrine si drept urmare in acele situatii va apare si posibilitate sa se produca dereglari mai mari/mai mici ale activitatii hormonale. La randul lor orice dereglarea de natura hormonala, provoaca o modificare a lungimii ciclului menstrual. Lungimea ciclului fata de un anumit numar FIX de zile se modifica si ciclul mentrual poate deveni NEREGULAT. Pe baza celor precizate se poate aprecia ca in acest moment este vorba de o foarte mica intarzierea a pornirii menstruatiei fata de data calculata (8 sau 9 Octombrie) si din acest motiv se poate aprecia ca este doar o simpla dereglare hormonala. Marimea abaterii ca lungime a ciclului menstrual, poate prezenta variatii de la cele mici (frecvente) de doar +/- 3-5 zile, la dereglari si mai mari care pot fi chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei) si in cazuri rare sa fie uneori chiar si de 2-3 luni, cu toate ca te afli in situatia in care NU exista nicio sarcina instalata in uter.
S-a observat si constatat ca dereglarile de lungime ale ciclului menstrual apar si se produc frecvent la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Daca situatia cum este cea actual se repeta si va apare si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, atunci este indicat sa te prezinti la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize prin care se stabilesc factorii care provoaca dereglarea activitatii hormonale. Nu se poate stabili precis daca esti sau nu insarcinata pe baza starilor amintite fiindca : greata, oboseala si/sau ameteala existenta acum, in niciun caz NU pot fi considerate simptome de sarcina fiindca in acest moment este cu totul IMPOSIBIL sa se manifeste... simptome de sarcina. Testul de sarcina al carui rezultat sa poata fi lut in considerarea fiindca este valid, valabil si corect in proportie de peste 98-99% se face numai in momentul in care ''intarzierea'' depaseste 7 zile. Daca intre timp porneste menstruatia si sangerarea se va desfasura la fel ca si alta data in acel caz NU trebuie sa mai fiti ingrijorati dar ar fi bine sa te prezinti la ginecologie pentru o consultatie amanuntita fiindca se pare ca ciclul tau menstrual este intr-o anumita masura dereglat/neregulat. Multa sanatate!

| Ely1234567 a răspuns:

Poți sa faci un test de sarcina pentru a afla dacă ești sau nu însărcinată