| Ardei87 a întrebat:

Vă salut, de vreo două luni iubita mea mi-a trimis un mesaj că nu ar mai vrea să fim împreună, pe moment nu am înțeles de ce, dar după vreo saptamana a vorbit si sora ei cu ea si ne-am impacat mai mult sau mai putin ea purtandu-se cateodata mai rece cu mine, acum cateva zile am avut eu o chestie de reprosat, ea a considerat-o gelozie si de vreo cateva zile ne-am cam despartit iar. Aseara i-am dat un mesaj foarte mare in care i-am zis exact tot ce simt pentru ea si cand te mult o iubesc si ea mi-a zis ca momentan nu stie ce sa comenteze si ca este data peste cap. O iubesc foarte mult de asta si lupt pentru ea atat, au fost intr-adevar niste chestii din partea mea gen cateva gelozii, dar nu foarte mari sau violente si nu stiu cum sa o recastig, as lasa-o o perioada gen 1-2 saptamani si dupa sa incepem sa vorbim iar poate ne impacam ca ma consum foarte tare pe chestia asta + ca nu pot da cu piciorul asa usor la 2 ani de relatie. Ceva pareri? Nu fiti rautaciosi

46 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Sa stii ca nu durata unei relatii denota si implicarea emotionala, asta este o chestie dovedita.
Referitor la situatia ta, da-i timp de gandire, las-o sa analizeze totul la rece, pare pierduta.
Las-o in pace cateva zile.

| Ardei87 explică (pentru DeathIncarnate):

Chiar e pierduta, mi-a zis si ea asta si sora ei astazi ca este suparata, are momente de tristete.

| DeathIncarnate a răspuns:

Am uitat sa iti urez:Multa Bafta.

| RAY a răspuns:

Si eu am patit asta, apoi am aflat ca de fapt placea pe altul, desigur ca mam razbunat pe amandoi, dar sa nu afle nimeni ca mi frica de racoare, de cat timp esti cu ea?

| Ardei87 explică (pentru RAY):

Nu are pe nimeni 100%, de 2 ani sunt si de asta inca lupt.

| OldSoul a răspuns:

Tu o iubesti, ea nu te iubeste.
Ea vrea sa se desparta de tine, dar tu insisti, incepe sa aiba regrete, si inapoi te primeste.
Eu as zice sa te calmezi, sa nu mai fii iubit de iubire, si sa vezi cum sta situatia cu adevarat.

| Ardei87 explică (pentru OldSoul):

Mai exact? sunt obosit si nu prea mai pot intelege mare lucru

| OldSoul a răspuns (pentru Ardei87):

Tu o iubesti, dar ea nu te iubeste.
Tu ii tot amintesti ca o iubesti, ca tii la ea, iar asta o face oarecum sa stea pe loc cu tine, adic nici nu ar vrea sa se desparta de tine stiind ca tu tii cu adevarat la ea, dar nici nu se simte implinita alaturi de tine.

| Hammurabi a răspuns:

Relație la distanță, ea la facultate în București, oameni noi, tentații mari, s-a răcit de tine.
Tu spui că ești sigur că acum nu are pe altcineva.
Și poate așa e.
Dar cel puțin are speranța că poate găsi pe altcineva mai bun ca tine. Iar la facultate în București oferta e imensă.
De obicei, femeile au această "răcire" atunci când vor să se rupă dar nu le este la îndemână să o spună pe șleau în față.
Așa cum te-au sfătuit și alții mai sus, cel mai bun lucru pe care îl poți face, e să o lași total în pace și să vezi ce se întâmplă.
Dacă se întoarce la tine "nerăcită" ești un norocos, dacă nu, nu are absolut nici un sens să mai insiști pentru că e o cauză pierdută. Nu poți face absolut nimic.

| Ardei87 explică (pentru Hammurabi):

Sper sa se intoarca totusi ca sa vada ca nu am luptat degeaba si ca nu mi-am batut joc. Si sora ei a incercat sa ii deschida capul, dar nu prea a reusit mai nimic. nici nu stiu ce sa mai fac. imi este greu sa nu stiu cum e sau ce face, dar daca voi vorbi peste cateva zile cu sora ei sa vad prin ea ce face dar fara ca ea sa ii zica... ce zici?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu n-as fi asa sigur ca nu are pe nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti prins pentru ca ai investit emotional in relatie. Dar ai facut-o pe buna ta dreptate deoarece ai luptat si incã lupti.Dar trebuie sa recunosti ca de multe ori asta nu e cea mai buna solutie, când aratam/ Luptam pentru cineva efectul e exact opus si persoana iubita reactioneaza diferit si
Dezamagitor de cum te astepti.
Trebuie sa constientizezi chestiile astea si sa fi putin mai detasat de ce se intampla, Dacã vrei sa te respecte prietena, imi pare rau sa-ti spun Dar trebuie s-o lasi si s-o lasi de tot pana se intoarce ea la tine, daca o face.
In orice caz am impresia ca iti face si un bine, dupã cate vad nici nu e cine stie ce, daca ai o prietena depresiva sau are anumite *problemute* sa stai cu ea intre-o relatie de lunga durata si sa lupti e o pierdere de vreme, nu numai ca iti faci rau singur pe o perioada mai indelungata, apar necacuzi la un moment Dat. când iti poti cauta pe alta mai buna.

| Stropdeploaie a răspuns:

Pai decat sa insirui o mie de cuvinte. si noua si ei! Incearca sa i arati fapte nu vorbe! Spui ca s 2 ani de relatie! Pai acum pe bune.Mai bine va despartiti acum decat peste alti 2 ani.Asta in caz ca nu va casatoriti! Deci gandeste te bine!

| Ardei87 explică (pentru Stropdeploaie):

Pai vreau sa ii arat fapte, dar cam refuza sa ma lase, ca vrea sa se linisteasca mometan ca nu stiu ce. de asta zic ca vreau sa o mai las ceva timp

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Ardei87):

Pai lasa o. nu o mai sacaii... Fara insistente si rugaminti!
Calmeaza te si las o pe ea sa decida! Daca te mai doreste ori nu!

| Ardei87 explică (pentru Stropdeploaie):

Imi este greu sa nu stiu ce face sau daca e bine ori nu, dar voi incerca, efectiv m-a dat peste cap nu stiu de ce, n-am patit cu nicio fata asa ceva.

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Ardei87):

Asta i viata! Incearca sa te linistesti! Si ai sa vezi ca nu i un capat de lume! Ti o spun din propria experienta! Relatia mea a tinut 10 ani. si totul s-a terminat ca si cum ne am fi cunoscut de 1 an!
Deci asta i viata, nimic nu tine vesnic! Fii barbat fruntea sus. Si la urmatoare relatie sa lasi geloziile deoparte! Crede ma ca orice ai face si oricat de mult ai fi gelos. Nu rezolvi nimic! Cand vrea sa te insele. pai te inseala! ma refer in general!

| Ardei87 explică (pentru Stropdeploaie):

Da, asa este, sper totusi sa isi dea seama cat o iubesc si sa ne reimpacam. si sora ei sustine la fel, ca sunt niste copilarii motivele ei de a se raci, dar na, este incapatanata ea

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Ardei87):

Hei.Alo. si termin! NU face greseala sa o invinovatesti tot pe ea!laughing)

| Ardei87 explică (pentru Stropdeploaie):

Pai nu fac asta laughing))) sora ei i-a zis asta, eu le sustin pe ale mele doar

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Ardei87):

Lasa ca va impacati voi. Daca si ea te iubeste, si nu are pe altcineva!
De ce sa mai stai langa o persoana care nu te iubeste?!

| Ardei87 explică (pentru Stropdeploaie):

Pe altcineva nu are 100% doar ca i-au intrat niste chestii in cap si l-a luat pe NU in brate asta e... ma voi gandi la asta

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Ardei87):

Ok! Lasa timpul sa decida!
Succes!

| 223kkk a răspuns (pentru Ardei87):

Femeile... Ne e greu fără ele, ne e mai bine fără ele.
Te pot înțelege eu am ținut mult la cineva și nu regret dar ea a plecat din viata mea ca și cum nu as fi existat. Niciodată nu as putea sa înțeleg de ce te apropii de cineva de ce spui ca îl iubești dacă nu o faci lasă lucrurile asa cum vrea ea nu mai le complica într-o zi o sa găsești pe cineva care te merita.
Iar dacă nu poți fi fericit și singur ca mine.

| Xelon a răspuns:

Nu o mai cauta!
Simplu happy

| Mkeynes a răspuns:

Salut frate si eu cu iubita mea am patit la fel ma invinovateste ca sunt gelos
Dar am fost gelos pentru ca racit de mine
Si i am reprosat ca pentru ala are timp pentru ala are dar pentru mine nu
Si a zis sa ramanem prietenii
Eu nu mai lupt am obosit

| Ardei87 explică (pentru Mkeynes):

Exact la fel am patit si eu, am devenit oarecum gelos pentru ca am simtit-o rece, de sarbatori am fost in Spania in vacanta dar mai mult obligata a mers cu mine sa zic asa ca a luat sora ei biletele deja si nu mai avea ce sa zica, in fine si eu am obosit sa tot ma chinui sa ii explic ce simt, dar o iubesc si imi e greu sa o las asa balta, cu toate ca nici eu nu mai pot simt ca vorbesc cu un perete

| Maria3458 a răspuns:

Lupta pentru ea vorbeste cu ea

| Ardei87 explică (pentru Maria3458):

Crede-ma ca i-am dat 100 de mesaje in astea 2 luni sa isi dea seama cat o iubesc, ea a zis ca inca tine la mine, dar a obosit si simte ca nu mai poate avea grija de 2 persoane, efectiv niciodata in 2 ani chiar n-am inselat-o ( eu fiind din Galati si ea e de 1 an la facultate in Bucuresti ), m-am dus la ea cand puteam, ea venea acasa cand putea doar ca intr-o zi prin octombrie mi-a zis ca de ce nu ma mut cu ea si eu am refuzat ca alde maicamea urmau sa se desparta si chiar nu imi ardea de mutat sau alte chestii si i le-am explicat, de asta zis ca as mai lasa-o cateva zile in pace sa fie doar ea sa se linisteasca.

| Maria3458 a răspuns (pentru Ardei87):

Complicat nu stiu ce sa zic mai asteapta succes

| Ardei87 explică (pentru Maria3458):

Imi este foarte greu fara ea, chiar nu stiu cum a putut sa se raceasca asa de mine pentru niste chestii micute, pe care chiar sunt in stare sa le schimb in orice moment... multumesc, sa dea Dumnezeu

| Maria3458 a răspuns (pentru Ardei87):

Distanta e de vina

| Ardei87 explică (pentru Maria3458):

Știu, si ea mi-a zis ca din cauza distantei poate s-a intamplat asta, dar acum sunt in stare sa ma mut la ea doar ca sa repar si sa fie totul bine, doar ca atunci cand mi-a propus ea chiar nu se putea.

| Maria3458 a răspuns (pentru Ardei87):

Du te la ea

| RaulMA a răspuns:

Salut,2 ani este ceva, te cred ca esti,, disperat,, sa o recastigi inapoi.dar ea vede ca lupti pentru ea si de-aia tot zice nu, se simte bine..am patit exact la fel. Sti ce am facut? O sa ti se para aiurea poate..iti dau un sfat din propra experienta, las-o, zi-i frumos,, Esti sigura ca vrei sa faci asta?,, daca zice da ii dai pace, adica ii dai pace nu ca ii scrii si asa, ii dai pace..Nu o cauti nu o vezi, nimic, daca ea va vrea sa fiti impreuna, va veni ca un catel cu -coada intre picioare. Exact asa am patit si a functionat, a venit ea la mine dupa 5 zile si si-a cerut iertare, adica frate.o femeie sa isi recunoasca vina? Mai greu. Urmeaza-mi sfatul. daca nu o sa te caute...e gata..nu iti mai pierde timpul vorbind cu un perete, adica te chinui, iti irosesti timp sa scrii mesaje frumoase si ea ce face..isi bate joc de iubirea pe care tu i-o porti..De ce? Pentru ca vede ca umbli dupa ea, si stim cu totiiii ca femeile adora chestia asta, asculta-mi sfatul si o sa vezi ca vine singura, 2 ani e mult.Ai incredere in mine si fa ce iti zic.O intrebi frumos,,Esti sigura ca vrei sa ne despartim?,, ea fiind orgolioasa, va zice,,da,, ii zici frumos,,bine,pa,, si o lasi cu seen,atata, nu dada, nu,, bine,, nu,, Ai grija de tine,, nimic. Daca ea chiar te iubeste isi va da seama ca o sa te piarda, ea ti-a scris, se baga in seama frate tu nu vezi? Ce te intereseaza pe tine de catelul ei? E un motiv sa iti scrie..Nu il va vinde fi sigur rolling on the floor Fi barbat si fa ce trebuie, in timpul ala, ocupa-te de tine, esti liber..Joaca fotbal, orice... Dar nu sta cu gandul la ea, daca ea va vrea ceva cu tine in continuare, te va cauta..Nu mai umbla dupa ea ca te va tine asa in continu. Daca e despartire,despartire sa fie,nu sa iti scrie si sa iti raspunda la mesaje, o despartire calumea e,, Nu te mai caut, gata,, Asculta-ma ca ai de castigat. Daca ai nevoie de mai multe sfatturi, scrie-mi in privat, bafta!

| Ivanescucristina a răspuns:

Ok, deci sunt in aceași situație eu îi fac la fel iubitului meu și indiferent cât am greșit sau ce-am spus el mereu a luptat și nu a renunțat când ne certam el venea la mine să vorbim.
Tot timpul mi-a arătat că mă iubește niciodată nu mi-a dat mesaje să-mi spună ce simte.
O fată apreciază mai mult când îi arati și îi demonstrezi decât să îi spui niste vorbe...

| Ardei87 explică (pentru Ivanescucristina):

Pai ea e la Bucuresti si eu sunt la 200 km, nu am cum sa ii demontrez. Ce sa fac sa ma duc sa consum motorina pana acolo si sa stau o ora si sa ma apuce nervii. de asta sunt in dubii

| Ivanescucristina a răspuns (pentru Ardei87):

Și eu sunt în București și el la mama dracului în Timișoara happy

| bbobo22 a răspuns:

Te comporti ca o femeie disperata. Lasa-o sa-i fie dor de tine. Daca este impreuna cu tine nu inseamna ca trebuie sa graviteze in jurul tau. Are si ea nevoie de libertatea ei, de timpul ei, de iesit cu prietenele. Cred ca ai cam sufocat-o pana acum...
Las-o in pace o perioada de macar o saptamana, doua.

| Ardei87 explică (pentru bbobo22):

I-am acordat mereu libertate, doar ca au fost niste chestii prostesti din partea mea, mici zic eu, o sa o las o perioada si dupa voi reincerca sa vad daca vorbeste cu mine

| bbobo22 a răspuns (pentru Ardei87):

Cereti scuze pentru greselile tale si las-o sa-i fie dor de tine. Daca nu-i va fi dor de tine....atunci inseamna ca vrea altceva. Prin insistentele tale nu vei face decat s-o indepartezi de tine!

| Ardei87 explică (pentru bbobo22):

Mi-am cerut scuze, o voi lasa sa vad daca da semne singura. dar cand ne-am despartit sa zic asa duminica ea luni seara mi-a dat mesaj ca ar vrea sa isi vanta catelul deci singura m-a cautat.

| bbobo22 a răspuns (pentru Ardei87):

Stai linistit. Va gasi ea motive sa te caute singura in continuare daca i se va face dor de tine! happy

| And7280394847 a răspuns:

Ea s-a plictisit de tine si de aia e asa data peste cap. N-o mai lua cu linguselile si milogelile pentru ca nicio fata intreaga la cap nu cedeaza in fata unui plangacios, ci mai bine o ignori si vezi daca iti mai spune ceva. Daca nu aia e.

| Ardei87 explică (pentru And7280394847):

Nu sunt linguseli si milogeli, doar ca i-am spus ce simt si cate am facut pentru ea nu ca sa o inmoi sau ceva doar ca asa am simtit, si asta voi incerca sa fac sa o ignor o perioada

| And7280394847 a răspuns (pentru Ardei87):

Da adica milogeli. Stie ca te poate avea oricand si de aceea nu mai are interes pentru tine.