| anonim_4396 a întrebat:

Vazand multe tipuri de barbati, stateam si ma gandeam : Oare oamenii sunt facuti pentru o relatie? Vreau sa spun ca multi stau cu partenerii, dar viseaza la altii, multi se mint ca traiesc in cuplul perfect care de fapt e plin de gelozie si copilarii. Sunt de acord cu casatoria, dar oare relatiile serioase timpurii dinaintea casatoriei isi au rostul? big grin

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Da, relatiile isi au rostul. Altfel, chiar daca te insori/mariti la 25-30 ani, nu vei stii mai mult despre relatie decat (indienii, tiganii, arabii) cei care sunt casatoriti fortati (casatorii de convenienta, cum se practica pe acolo).
Insa uneori nu se invata destule nici in aceste relatii.
Se vorbeste mult despre acest subiect, cum ca omul este prin natura lui poligam, etc samd, dar privind in istorie vei vedea ca cei care au iubit cu adevarat - trup si suflet - au iubit o persoana, nu un harem.

| crissyyo a răspuns:

Dar daca nu ar fi acele relatii serioase dinainte de casatorie s-ar mai ajunge la casatorie?thinking adica, stiu, nu toata lumea se potriveste cu partenerul, dar exista si perechi care de la 15 ani chiar ajung sa se casatoreasca (cunosc un apropiat care are 21 de ani si in vara asta are nunta, mirii se cunosc de la 14 ani, au o relatie de atunci si niciodata nu s-au despartit decat pentru foarte foarte putin timp oh go on ) tragand o concluzie la intrebarea ta sunt de parereca ca ai dreptate in mare parte dar exista si unele cazuri. particulare happy Bafta!:*

| neutrino a răspuns:

Ai vazut bine.

| Vibrations a răspuns:

Sunt de parere ca nu exista perechea perfecta. Nu exista acea jumatate pe care o cautam. Noi oamenii, nu suntem o jumatate, ca se ne cautam cealalta jumatate. Suntem un intreg. Si niciun alt om nu ne poate "implini". Suntem fiecare dintre noi caractere individuale. Cu diferite insusiri. Diferite temperamente si caractere. Viata in doi si relatiile sunt doar inventii ale lumii moderne, unde primeaza conceptul de socializare. Mie mi se pare o tampenie sa cauti o viata intreaga perechea ideala. Si cand crezi ca ai gasit-o, te gandesti ca poate totusi exista ceva mai bun. Dar nu exista. Totul e o iluzie temporara.

| Zenithf a răspuns (pentru Vibrations):

Se spune ca succesul intr-o relatie este nu sa iubesti persoana perfecta, ci sa iubesti perfect o persoana imperfecta.