| mankovskis a întrebat:

Verisoara mea are 17 ani si acum cateva zile m-a rugat sa merg cu ea l ginecolog pentru ca sangera in timpul relatiilor sexuale,avea mancarimi, scurgeri branzoase si urat mirositoare.doctorul i-a dat un tratament si i-a zis sa vina la control peste cateva zile.Ea mi-a zis ca nu vrea pentru ca ii este frica.Imi puteti spune ce ii va face doctorul data viitoare(are o rana pe col) si cum o pot convinge sa mearga l control? Multumesc

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care va mai apela la serviciile respectivului medic ginecolog, acesta nu poate faca mai mult decat eventual sa o certe sau sa o apostrofeze dar exista chiar si posibilitatea de a nu-i spune absolut nimic. Trebuie convinsa printr-o explicatie cat se poate de simpla ca aparatul ei genital este infectat cu o boala/infectie probabil transmisibila si ca si orice afectiune care nu este tratata la timp va evolua, se poate complica. De asemenea acea rana existenta pe colul uterin se poate infecta si infectia sa se transmita in uter unde se poate generaliza si in anumite cazuri/situatii poate evolua spre producerea sterilitatii definitive. Efectiv singura solutie logica este convingerea ei prin oferirea informatiilor corecte si concrete privind pericolele la care se expune in cazul in care refuza consultatia ginecologica. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

De ce să-i fie frică? de medic?!? Păi ăla-i vrea binele.
Dar de un cancer de col, dacă nu se tratează, nu i-ar fi mai frică?!?

| mankovskis explică (pentru mihai69):

E foarte speriata de doctori, cand aude de control incepe sa tremure si plange

| mihai69 a răspuns (pentru mankovskis):

Explică-i ce ziceam eu mai sus: lipsa tratamentului duce aproape sigur spre un cancer de col. O teamă mai mare ar trebui s-o învingă pe asta de doctor.

| vocea a răspuns:

O va face bine, fiindca are o infectie in vagin, am cunoscut fete care aveau aceeasi problema si si-au revenit datorita pastilelor de la medic, uneia i-a facut si operatie.
Dar de ce sa ii fie frica doar nu vrea sa stea cu scurgerea accea branzoasa si scarboasa.