| Deea_6359 a întrebat:

Vesnica problema. Pe cine sa aleg? Pe fostul sau pe actualul? Cu fostul am fost un 1 si ceva si desi era mai experimentat decat mine(el avand 22 si eu 19) era destul de imatur si cu serioase probleme de control al nervilor. Am suportat multe jigniri spuse la nervi fara motiv. Dar de multe ori l-am si intaratat ca sa spun asa. Am avut si eu partea mea de vina in privinta certurilor, dar asta pentru ca nu simteam ca ma pretuieste si ca nu asa ar trebui sa fie o relatie: fara cuvinte frumoase, fara prea multa tandrete decat in pat, fara sa ma simt comfortabil si in siguranta alaturi de prietenii lui sau atunci cand il luam cu prietenii mei. Tot timpul gasea ceva care sa il deranjeze ori la aspectul meu(de ce ai uitat sa te dai cu oja la unghia de la mana dreapta? Ce fel de fata esti tu? Ceva de genul) ori la ce spuneam mereu avea ceva de obiectat. Dar mai tarziu, dupa lungi discutii am aflat ca facea asta doar pentru ca se simtea el frustrat si vroia sa ma faca sa ma simt aiurea pentru ca si eu cica ma luam de chestii de-ale lui si paream nemultumita ca nu e pe placul meu cand venea vorba de tinut de mana sau alte gesturi de tandrete, sa fie un pic mai sensibil. Problemele pentru care ne-am despartit au fost mai grave oricum, ajungand sa urle la mine(sa ma jigneasca foarte urat), eu sa plang fara oprire si mai apoi sa incep si eu sa tip la el. Au trecut 2-3 luni de la despartire si fara sa imi doresc o alta relatie, a aparut actualul, care spre surprinderea mea nu avea experienta, desi e cam de aceeasi varsta cu fostul. M-a facut sa ma simt protejata, in siguranta, dar in acelasi timp cred ca ce e intre mine si actualul e doar o relatie experimentala pentru amandoi. Mai ales pentru el, care nu a mai avut vreo relatie la activ. Si ghiciti ce? Fostul, de vreo luna de cand sunt cu actualul, simte ca a pierdut cea mai importanta persoana din viata lui, ca am fost singura care a incercat sa il inteleaga si pe care a ajuns sa o pretuiasca, si ca ma vrea inapoi( si nu stia cand mi-a spus astea ca eu am pe altcineva), ca vrea sa se stabileasca si stie ce a gresit si ca nu va mai repeta greselile din trecut. E o intreaga telenovela aici, mai ales ca atunci cand a aflat, mi-am dat seama ca fostul si actualul au prieteni comuni( dar ei doi nu se cunosc si nu s-ar imprieteni niciodata). Fiecare dintre ei are defectele lui. Dar pe-ale fostului le cunosc, parca as fi sau nu in stare sa le suport din nou. Dar in cazul actualului e, sa spunem, mai complicat. Pentru ca desi incepem sa ne cunoastem defectele parca trecem cu bine peste certurile de inceput si in acelasi timp stiu ca nu va dura intre noi, el nedorindu-si o relatie momentan. Pe de-o parte nici nu ar trebui sa ma intereseze o noua relatie serioasa dupa toata povestea cu fostul, dar nici nu as vrea sa pierd timpul(desi ne distram si ne simtim foarte bine impreuna) cu actualul, stiind ca se va termina la un moment dat. Si ce fac cu fostul cu care as simti acei fluturasi in stomac?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Oricati fluturasi in stomac ai simti,adu-ti aminte ce te-a alungat de langa el.
Timpul a trecut si, pentru ca omul are memorie selectiva, ti-aduci aminte doar de clipele frumoase cu fostul.Ai senzatia ca s-a maturizat brusc, ca s-a echilibrat psihic in 2-3 luni de cand v-ati despartit?
Tot ce a facut va face din nou, si de data asta chiar mai rau.Nu te mai minti singura si invata sa pui, intr-adevar, punct!
Petrece-ti frumos timpul cu actualul si nu astepta nimic.Viata nu ti-o poti planui si programa,are ritmurile si legile ei,lasa-te dusa de val, posibil sa ai surprize mult mai placute decat ti-ai putea imagina.
Ramai, deocamdata cu actualul.Iti face si bine,iti da mai multa incredere in tine si,intr-un fel,chiar daca nu ati avea viitor(ceea ce nu e sigur),iti da putere sa-ti continui viata, s-o traiesti cum ti-e mai bine!
Trecutul, lasa sa ramana trecut!

4 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

Niciodata n-am inteles obsesia asta cu "fostul" laughing toate prietenele mele si prietenele prietenelor prietenelor mele o au. toata planeta, de fapt. lasa-l pe "fostul" in pace.

| shtephie a răspuns:

Draga mea, am citit povestea ta.
Sfatul meu este sa nu te intorci la fostul. Nu merita e un nesimtit. Asa ceva nu se face unei fete. Isi va repeta greselilewinking
Iar cu actualul vbeste serios cu el daca te iubeste si isi doreste o relatie cu tine, daca nu vrea asta e, dar la fostul nu te intoarce. Cu siguranta iti vei gasi u baiatul potrivit!

| briana a răspuns:

Pai e simplu mai dai o sansa mai ales ca il cunosti iar actualul nu vrea relatie serioasa nu vad altceva de facut.

| Addiction a răspuns:

Uita-l si gata. O data ce a fost in strae sa tipe la tine si sa vada in tine decte si sa ti le scoata pe ochi atunci inseamna ca nu tea pretuit si nu cred ca in atit timp s-a schimbta ceva. Cred ca doar are nevoie de ceva distractii si si-a amintit de tine. Mai bine ramii cu actualul si vezi ce o sa se primeasca.hee hee