| latexcap93 a întrebat:

Vi s-a intamplat sa descoperiti ca persoana iubita in care v-ati pus toata increderea, are un caracter infect si statea cu voi doar pentru ca nu avea cu cine? Vi s-a intamplat ca dupa aproape un an impreuna sa va paraseasca pe motiv ca vrea sa cunoasca baieti noi, desi in timpul asta pretindea ca v-a iubit? Ce parere aveti despre o astfel de persoana? ce este de facut?

Răspuns Câştigător
| plasticstyle a răspuns:

Mersioh go on, este de facut ca data viitoare cand iti gasesti pe alta sa fii mai atent cu ea, nu sa faci ca toate alea cand nu-ti convine tie ceva.pe motiv ca vrea sa cunoasca baieti noi? bai baiatule, ai probleme grave, tu chiar nu te vezi? se vede cat ai tinut la mine, nu credeam ca o sa ajungi chiar asa...ai mai facut tu faze urate cand ne certam, dar asta e prea de totstraight face

13 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu am intalnit astfel de fete. Toate relatiile mele s-au incheiat datorita aparitiei monotoniei. Ce parere am despre genul acela de fete? In conceptia mea, sunt fete libertine. Ii plina lumea de ele, banuiesc ca i-a lipsit ceva (poate banii, ca asta vor toate) si de asta cauta in alta parte. Ce este de facut? Pai, ce poti face? Mai nimic, ii zici doua vorbe pentru a te descarca de energia negativa si o lasi balta, genul acesta de fete nu merita respect, ci dispretuite si ignorate.

identitate
| identitate a răspuns:

"Caracter infect"?! Nu as spune ca e vorba despre "persoana iubita in care v-ati pus toata increderea" ci despre "persoana in care v-ati pus toate sperantele". In momentul in care ai iubit pe cineva nu vii dupa cu asemenea afirmatii la adresa sa si, intai de toate accepti inclusiv faptul ca la un moment dat isi doreste altceva si pe altcineva. Daca afirmi asa ceva nu a fost vorba despre iubire pentru ca in cazul ei nu astepti altceva in schimb si nici nu conteaza ca ai primit mai putin decat ai oferit(daca ai oferit).
Iubirea nu e suficienta intr-o relatie, mai ales ca adesea doar se vorbeste despre ea si nu prea se manifesta.Doi oameni care se iubesc pot foarte bine sa o ia pe drumuri diferite la un moment dat.
Conteaza foarte mult si felul in care vezi tu femeia si cel mai adesea se confunda asteptarile proprii cu persoana de alaturi, mai exact daca tu nu vrei ca ea sa faca x, y, z si iti doresti o femeie care e a, b, c o sa te comporti ca si cum ar fi asa, sau o sa-i ceri asta. E total gresit, trebuie sa o descoperi pe ea si mai ales sa o sustii sa devina ea.
Cunosc foarte multe cazuri dar iti dau doar doua exemple. O fata superba era dusa acasa la culcare de iubitul ei exact la ora 10 in fiecare zi(fara exceptie, cata momotonie!) si nici nu o mai suna sau altceva. Ea statea 10 minute dupa care iesea cu toti prietenii lui pe rand. Avea 3 dorinte in viata (asa sustinea):sa se plimbe cu masina(indiferent de marca), sa bea si sa se distreze (indiferent unde si ce, mai ales ca nu putea iesi in oras iti dai seama de ce.) si sa faca sex. Si sex facea cu toti (in timp ce iubitul ei o pastra virgina pana la nunta laughing ). Multi o sa spuna ca era tarfa. Dar nu e asa. Dupa maxim 10 min iesea din dormitor (timp in care se si dezbraca si se imbraca) asa ca va dati seama de cati avea nevoie ca sa simta si ea ceva.In plus era mai degraba o razbunare pe iubit, altfel putea sa-si gaseasca parteneri altundeva. A batut cateva apropouri dar eu nu am sunat-o pentru ca imi era mila de amarat desi isi merita soarta si nici nu imi era prieten. Dar cand ea statea pe fotoliu si se uita fix la mine iar el isi schimba culoarea fetei si se uita cand la mine cand la ea (iar ei nici nu-i pasa si nu-l baga in seama) imi era oarecum.In plus asa am devenit febletea ei, pentru ca fetelor le plac baietii pe care nu pot sa-i aibahappy
Al doilea caz. Ultima mea iubita statea si asculta planurile de nunta si felul cum o sa fie viata lor.Cand erau in pat se uitau la televizor ca pensionarii.Asa ca iti dai seama ca era de nesuportat. Dar i-a facut bine ca si-a scos din cap gargaunii cu maritisul.Nu are rost sa-ti spun ce facea in timpul acesta cu mine.
Femeilor nu le place sa hotarasca si nici sa vada motivele pentru care ar fi bine sa ramana cu tine.Asa ca trebuie sa le faci sa nu gandeasca si sa le dai emotii, nu iubire plictisitoare.
Daca te comporti ca si cum ar dura o viata e foarte plictisitor si vezi bine ca nu dureaza o viata. Iar daca traiesti fiecare zi nu mai e plictisitor si poate chiar sa dureze o viata.
Depinde si de varsta. O femeie trebuie sa aiba mai multe experiente si chiar am incurajat multe foste iubite sa aiba asa ceva. Poti foarte bine sa fii cu ea si mai tarziu. Daca in schimb vrei exculsivitate e de naspa pentru ea si inevitabil pentru tine.

identitate
| identitate a răspuns:

Mai jegosilor! Ma faci sa pierd timpul degeaba? Dupa ce ti-a dat raspunsul tanti cu mata am crezut ca ai pus intrebarea ca sa te bage in seama asa ca am verificat banuiala.Si SURPRIZA! Tu iti inventezi probleme ca sa poti sa-i dai fundite lu' tanti
@plasticstyle?! Cu sau fara fundite tot asa ramaneti! Sper ca nu sunteti chiar asa de... si va prindeti cum ramaneti! Funditele nu inseamna nimic in general, nu doar astea pe care i le dai.

| darrio2007 a răspuns:

Merita tot dispretul din partea mea si a tuturor.Va trebui sa fii mai atent cand vei cunoaste pe altcineva.Succes si mai mult noroc.

| smartalogu a răspuns:

Da. Tocmai am iesit dintr-o relatie de genul in care evident eu am fost "pagubitul". Ce parere sa mai am. Acum as strange-o de gat. Daca as putea sa dau timpul inapoi CLAR nu m-as mai baga. Deh, lumea e din ce in ce mai "saturata" de specimene de genu asta. Condoleante.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Pai ce sa fie de facut?
Sa ridici capul sus.Lumea nu se sfarseste! Persone "infecte" se gasesc la tot pasul, deschide ochii ca data "aviatoare" sa nu ma gresesti!
Si nu consider cuvantul "infect" unul potrivit. Oricat rau ti-ar fi facut, nu esti in masura sa judeci.
Si el a vrut sa ne despartim, am si facut-o dupa 6 ani.Insa nu il urasc, am inghitit incet incet, am acceptat cat de cat si acum imi vad de viata mea.Inca nu am uitat pentru ca a fost ceva frumos.Si chiar daca ne-am separat nu-l voi judeca.La inceput am avut o parere "amara" despre el, acum realizez ca nu a fost unic si ca poate imi e mai bine fara el.
Gandeste-te ca are cine sa judece!
Numai bine!

| madutza_ubytzik a răspuns:

Buna! Da, mi s-a intamplat asta. Acum o saptamana m-am despartit de prietenul meu, dupa o relatie de 11 luni, din cauza ca el nu e "ciumeg" (asa a spus el) sa stea numai cu o fata. L-am intrebat daca mai tine la mine si a spus ca da dar vrea si alte relatii ca el nu sta numai cu o fata. Bineinteles ca am suferit enorm dar am incercat si incerc sa trec peste asta cu toate ca mi-e foarte greu. Eu cred ca de aceste persoane trebuie sa ne ferim sau sa stam cu ele " la vrajeala", sa nu punem suflet in relatii de genul asta. Ar trebui tratati si ei cu acelasi dispret si aceeasi scarba cu care ne-au tratat si ele. Dar din pacate nu putem scapa de asemenea fiinte. Eu una nu mai vreau sa mai pun suflet in nici-o relatie de-a mea si pana la 20-21 de ani nu mai vreau o relatie serioasa. ByE Bye

| yanny`s a răspuns:

Eu cred ca era o fire independenta. probabil ca e inca mica, las-o sa cunoasca cat mai multi. fara suparare, dar nu cred ca avea intentii a se marite cu tine. treci si tu peste ea, ca fete sunt destule doar. poate nu era ea cea potrivita pentru tine.

| francesca a răspuns:

Eu am avut o relatie de genu asta, dar care a durat 1 an si jumatate.stateam impreuna in aceeasi casa, si incet-incet am inceput sa simt ca de fapt nu sunt iubita, ci rolul meu este sa "deretic"prin casa, sa fac cumparaturi, sa platesc facturi, evident numai din banii mei.cand mi-am dat seama de fapt ce se intampla am fugit cat de repede am putut.

| 38499388seby29 a răspuns:

ÎNŞELÁ,. 1. Tranz. A induce în eroare, a abuza de buna-credinţă a cuiva; a amăgi. A înşela aşteptările = a dezamăgi. (Despre simţuri, facultăţi psihice) A nu (mai) funcţiona bine, a da o imagine eronată, ne conformă realităţii. Mă înşalămemoria. 2. Refl. A-şi forma o părere eronată despre cineva sau ceva; a greşi. 3. Tranz. A încălca fidelitatea conjugală; p. gener. a fi necredincios în dragoste. A ademeni, a seduce o fată, o femeie. – Lat. in-sellare.
Sursa:seby 16/04/2010 |
ÎNŞELÁ vb. 1. a ademeni, a amăgi, a încânta, a minţi, a momi, a păcăli, a prosti, a purta, a trişa, (livr.) a iluziona, (înv. şi reg.) a juca, a planisi, a poticări, a prilesti, a sminti, a smomi, a şutili, (reg.) a şugui, (Transilv. şi Ban.) a celui, (Munt.) a mâglisi, (Transilv.) a tăşca, (înv.) a aromi, a blăzni, a gâmbosi, a măguli, a mistifica, a surprinde, (fam.) a duce, a fraieri, a şmecheri, (fam. fig.) a arde, a frige, a încălţa, a pingeli, a pingelui, a pârli, a potcovi, a prăsi, (Mold. fig.) a boi, (înv. fig.) a luneca. (I-a ~ cu vorbe frumoase.) 2. a trăda, a vicleni, (fam. fig.) a încornora. (Şi-a ~ nevasta.) 3. v. escroca. 4. a greşi. (S-a ~ în privinţa lui.)

IUBÍ, iubesc,. 1. Tranz. şi refl. recipr. A fi îndrăgostit, a simţi o mare afecţiune pentru o persoană de sex opus. Refl. recipr. A avea relaţii sexuale cu o persoană de sex opus. 2. Tranz. şi refl. recipr. A ţine extrem de mult la cineva sau la ceva. 3. Tranz. A-i plăcea să... – Din sl. ljubiti.

DRÁGOSTE, dragoste, s. f. I. Sentiment de afecţiune pentru cineva sau ceva; spec. sentiment de afecţiune faţă de o persoană de sex opus; iubire, amor. adv. Cu (multă) dragoste sau cu toată dragostea = cu (multă) plăcere, (foarte) bucuros. vb. A prinde dragoste de (sau pentru, faţă de)cineva (sau de ceva) = a se îndrăgosti de cineva (sau de ceva). A avea dragoste = a-i plăcea să... A se topi (sau a se sfârşi, a muri) de dragoste pentru cineva = a iubi pe cineva cu patimă. (Concr. eng.) Fiinţă iubită; p. gener. ceea ce constituie obiectul iubirii cuiva. Legătură sexuală; relaţii amoroase. II. Plantă erbacee cu frunze în formă de lance, dinţate şi cu flori roz-purpurii (Sedum fabaria). – Din sl. dragostĩ.

DRÁGOST 1) Sentiment de afecţiune şi devotament faţă de cineva sau de ceva; iubire: amor; drag. Cu multă ~ (sau cu toată ~ea) cu multă plăcere; foarte bucuros. 2) Sentiment de afecţiune faţă de o persoană de sex opus; amor; iubire. ♢A prinde ~ faţă de cineva a se îndrăgosti. 3) Fiinţă iubită. 4) Sentiment de afecţiune foarte puternică (şi durabilă) (pentru cineva sau ceva); pasiune; patimă. [Art. dragostea; G.-D. dragostei]

PĂRĂSÍ, părăsesc, vb. IV. 1. Tranz. A lăsa pe cineva singur, a-l abandona; a se despărţi de cineva. A pleca de undeva, a se depărta de ceva. 2.Tranz. A înceta, a întrerupe o acţiune, o îndeletnicire etc.; a renunţa la... A lăsa la o parte; a omite, a neglija. 3. A se lăsa, a se
PĂRĂsi) (locuri sau persoane) A lăsa plecând în altă parte; a abandona. ~ satul. A-şi ~ soţia. A-l ~ puterile (pe cineva) a pierde din vigoare; a se simţi slăbit de puteri. 2) A înceta de a mai practica; a lăsa. parasiti
asa ca unde nu-i dragoste este departire. si situatia ta e cam asa. si da, nu mi s-a intamplat asa.si cred ca treci printr-o perioada foarte nasba, si ti-as recomanda sa ca nare rost sa suferi pentru o ea care oricum e o persoana fara caracter, si cred ca este o lectie sa inveti sa stai departe de dragoste,(dragostea exista doar ca tu trebuie sa stii cand sa iubesti,)din experienta iti spun nu-i bine sa iubesti pe cineva imidiat si e bine daca vezi ca vine dragostea sa te pregatesti pentru eventualitati caci e imprevizibila. imi pare rau insa de tine,. cai e cam nasba durerile inimi tale, cred ca te simti un pic pierdut si mintea ta inca este la ea si inca ai astepta oarecum sa vezi ca vine sa fie din nou cu tine! drept? nu merita prietene este afara o gramada de fete care sigur ar aprecia potentiala iubirea, dragostea, a ta. asa ca fi tare prietenul tau TPU.happy big grin

| nuku a răspuns:

Asa ceva e la ordinea zilei asa ca nu dispera ci din contra traiesteti viata din plin si studiaza tot timpul terenul punando la tot felul de incercari inclusiv financiare. Fi mai prevazator si incearca sa vezi cate broaste sunt in lac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu il judec si nu am spus si niciodata nu voi spune despre el asa ceva.ca are un caracter infect, cu toate ca au fost multe injurii la adresa mea din partea lui. dar am stat calma, nu am luat nimic in seama pentru ca stiam ca o sa isi inghita toate cuvintele candva. nu ai de unde stii ce va fi niciodata, nu iti garanteaza nimeni ca nu te va parasi, ca nu va cauta ceva si mai mult.nu trebuie sa o judeci asa.gandeste-te ca nu v-ati potrivit, ca nu a fost sa fie. iar de acum inainte bucura-te de fiecare clipa petrecuta cu cineva drag si atat. fara planuri de viitor. traieste doar prezentul. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"are un caracter infect". n`ar trebui sa spui asta. nu se potriveste cu "persoana iubita"... chiar n`ar trebui sa spui astatongue
ar trebui te gandesti un pic. poate nu realizezi ca si tu ai gresit... e foarte usor sa dai vina pe cealalta persoana... nu stiu. poate nu realizezihappy ce este de facut. treci peste. si incearca sa nu porti pica. e un sentiment tare neplacutthinking n`am nicio parere despre eathinking e tanara. si probabil a avut motivele ei daca a vrut despartirehappy