| anonim_4396 a întrebat:

Vi s-a intamplat sa vi se rupa prezervativul in timpul actului sexual? De ce se poate rupe un prezervativ

11 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Si cele mai bune prezervative risca sa se rupa din patru motive foarte simple:

- defecte de fabricatie, pori minusculi pot exista pe suprafata prezervativului, in general acestia nu sunt realmente pori prin care poate trece lichidul ci portiuni mai subtiate ale suprafetei. In timpul actului sexual prezervativele sunt supuse intinderii ceea ce fac porii sa produca rupturi.

- insuficienta lubrifiere e cauza numarul unu. Chiar daca se lubrifiaza bine la inceput, mai trebuie adaugat lubrifiant pe parcurs daca partida tine mai mult de 5 10 minute. Lubrifierea naturala este inutila din partea barbatului fiindca penisul lui e in prezervativ deci lichidul preejaculator e captiv, iar femeile se lubrifiaza destul de greu, unele deloc. In plus multe prezervative se comporta foarte ciudat, trebuie sa pui o tona de lubrifiant pe ele altfel e ca si cum n-ai fi pus.

- lubrifierea cu lubrifianti incompatibili cu latexul. Diversele creme, lotiuni si uleiuri de masaj de prin casa pot sa atace latexul si cu ajutorul frecarii sa-l rupa foarte usor. E de preferat un lubrifiant din comert pe baza de apa care te asigura de un maxim confort.

- mecanica penetrarii. Mai ales in lipsa unei lubrifieri potrivite, chiar daca in capatul prezervativului nu ramane aer, fiind aplicat corect, tot nu exita vacuum (lipsa totala de aer) si atunci cand penisul avanseaza exista riscul mecanic sa intre pur si simplu capul penisului fortat in varful prezervativului fortand desigur latexul. In multe cazuri asta produce ruperea. Daca lubrifierea vaginului e buna, riscul sa se intample o astfel de rupere e minim spre zero. Femeia ar trebui sa simta atunci cand prezervativul are prea multa frecare si sa roage partenerul sa mai adauge lubrifiant.

| Alcyon a răspuns:

Sincer, nu-nteleg cum reusesc unii sa tot rupa prezervativele. Eu n-am avut niciodata probleme. In mod normal, prezervativul n-are cum sa se rupa. Poate doar daca tragi de el, il agati cu unghiile, il tii in conditii improprii (la caldura, prin buzunare) sau nu esti bine lubrifiata in timpul actului sexual.

| Fernando9Torres a răspuns:

Nup,norocul meu.
Poate l-ai pus invers :) : http://youtu.be/dQ7a2H4aNVQ
sau a fost prea ieftin(eu de obicei imi cumpar de la 2+!)

| BlitzLikeXd a răspuns:

Prezervativul e bagat prea tare sau e prost asezat si se rupe mai bine iti recomand iubifrant

| lucifer12345678 a răspuns:

Da.se intampla
ori e materialul prost(prezervative ieftine)ori partida este...

| Ammizzu a răspuns (pentru lucifer12345678):

Mi se pare ca se intampla si din cauza lubrefierii, nu?

| lucifer12345678 a răspuns (pentru Ammizzu):

Se poate si din cauza lubrifierii
intr-o partida trebuie sa fie preludiu
atunci lubrefierea este sigura

| Waffen18 a răspuns:

Daca-l pui cum trebuie si este unul de calitate nu are cum sa se rupawinking

| Valentino46Rossi a răspuns:

Pai...Daca prezervativul este pe o marime prea mica si tipul ii hanimalic sau daca doar da ca hanimalu', sau pur si simplu daca prezervativul e de proasta calitate. Cele mai bune sunt Durex.

| HihihiHahaha a răspuns:

Ca ai dat 1 leu pe el

| IVIOLETA a răspuns:

Prezervativul in varf are o deformare care in momentul pozitionarii nu trebuie sa ramana aer in ea. Daca prezervativul se rupe in acea portiune este din aceasta cauza.
Daca se rupe in alta portiune: materialul poate fi de proasta calitate, o partida tumultoasa... si lubrefierea poate fi o problema
O zi buna!