| Dori334 a întrebat:

Vinerea trecută am făcut sex neprotejat cu iubitul meu(m-a dezvirginat). Sâmbătă seara am luat pastila de a2a zi, pentru liniștea mea. Marți dimineața,am avut niște scurgeri, nu foarte cantitative, de culoare maronie și au ținut cam 4 zile. Azi dimineață, m-am pătat din nou, dar de data aceasta este o culoare roșiatică, normală, pare a fi CM. Mentionez că CM trebuia să vină pe 27 septembrie( de obicei imi vine cu câteva zile mai repede, deci ar fi normal sa imi vină acum). Dimineață, mi-a fost puțin și greață și am vărsat. Se poate ca acele scurgeri să fi fost cauzate de către pastilă și acum să îmi fi venit CM? E posibil să fi rămas însărcinată?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Se poate ca acele scurgeri să fi fost cauzate de către pastilă :
Raspunsul este DA fiindca de regula organismul manifesta o reactie adversa de autoaparare fata de hormonii sintetici proveniti din acea pastila nenorocita.
2.) și acum să îmi fi venit CM?
Raspunsul este DA, deoarece din cele descrise, dezvirginarea ta s-a produs in perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual care reprezinta cele 9-10 zile situate inainte de ziua de pornire efectiva a sangerarii menstruale.
3.) E posibil să fi rămas însărcinată?
Raspunsul este NU din simplul motiv ca in momentul in care s-a produs dezvirginarea NU ai fost in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual si din acest motiv a fost IMPOSIBIL sa apara o sarcina si in plus si datorita faptului ca pastila contracepotiva (de a 2-a zi) a fost folosit absolut INUTIL si cu totul IRESPONSABIL avand in vedere efectele de regula foarte nefaste care vor urma sa se manifeste in s=ciclurile/lunile urmatoare. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Nu poate fi vorba de o sarcină, mai ales că ai luat acea pastilă.

| ancaval a răspuns:

Câți ani ai?

Răspuns utilizator avertizat
| Crisloree a răspuns:

Din moment ce te ai dezvirginat și ai și luat pastilă asa repede, e vorba despre o dereglare. Pastila poate avea ca efect scurgeri și posibil simptome de greata, dar sa știi ca aceasta are efect asupra unui singur act. Dacă după ce ai luat o, voi ați mai avut momente intime... Nu are efect și asupra lor. Dacă vrei sa fii sigura, fa un test de sarcina.

| Dori334 explică (pentru Crisloree):

Nu am mai avut niciun act de atunci.

| Goete a răspuns (pentru Dori334):

Pastila de a doua zi nu e o jucarie pe care o iei "ca sa fi linistita", are influente hormonale asupra ta si e o pastila care ucide