| Dragosdoar a întrebat:

Voi ati inteles chestia asta cu donarea de sperma? Adica, in alte cuvinte,un barbat nu poate sa faca copii, dar apeleaza la altul(donator de speram),care sa o lase pe partenera lui insarcinata, care mai departe va fi tatal biologic al acelui copil, iar copilul nu va mosteni in cele din urma trasatruile tatalui care l-a crescut si va transmite mai departe trasaturile acestui om (doantor de sperma). Eu stiu ca si atunci cand infiezi un copil, e acelasi lucru,ca nu e al tau genetic si nici al sotiei tale, dar atunci te satisface gandul ca ai facut bine unei vieti de copil, ca l-ai salvat dintr-un plasament de orfani, dar aici nu inteleg cum un barbat ar lasa deliberat un alt barbat sa-i insemineze partenera, ca mai departe sa creasca el copilul altuia, practic. Mi se pare ceva josnic pentru un barbat.

8 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Te inteleg perfect! La fel gandesc si eu. Mi se pare absolut oribil, nu as putea sa accept vreodata asa ceva. Presupunand ca as fi intr-o asemenea situatie, mi-as ura partenera iremediabil, doar daca as sti ca ar fi dispusa sa ia in calcul posibilitatea de a fi inseminata cu sperma altui barbat...as detesta-o.

| Mosotti a răspuns:

Pai de ce n-ar lasa sa ii insamanteze partenera?! De ce e josnic? F bine, omu vrea copil, ea vrea copil, si asa se rezolva, nu vad unde e problema?
Si daca e copilu altuia ce? Nu e tot copil si ala? Ce mi-e ca-ti construiesti tu singur masina pe care o vrei, sau o cumperi de la altul, in final e tot masina care ti-ai dorit-o, ce crezi ca al lui avea 4 ochi, si al altuia are 2?

Totu e sa-ti placa copiii. E josnic sa faci rau altuia, sa nu sti sa te porti, sa nu respecti, sa faci infractiuni, restul nu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ba nene, tu ai habar ce e aia fertilizare in vitro? big grin

| Emma30555 a răspuns:

Nu e josnic, femeia nu îl înșeala, ea este insemintata arficial și partea buna este ca ei vor avea un copil în care unul din ei este părinte biologic.

| VoidEternal a răspuns:

De obicei femeile care decid să crească un copil singure recurg la inseminarea artificiala. Oricum asta nu prea se întâmplă la noi in tara.

| mi25 a răspuns:

Tu nu intelegi notiunile si nici cum se desfasoara.
Sunt mai multe cazuri.
1. Daca barbatul este steril poate recurge la doua metode:
a) insamantare artificiala a sotiei si atunci se recurge la alte doua metode:
- folosindu-se banca de sperma
- folosindu-se un donator cunoscut cu recoltare pe loc.
b) sex cu un alt barbat
- cu acceptul barbatului (mai rar). Sunt tari unde femeia se "interneaza" intr-o "statiune" cu barbati care fac sex cu ele.
- fara acceptul barbatului; au fost cazuri cand s-a descoperit dupa ani ca barbatul era steril din nastere (la un test de paternitate), dar avea copii.
2. Daca femeia este sterila se poate recurge la mama surogat. Fac acest lucru si cuplurile gay.
La noi nu sunt legalizate inca nici insamantarile artificiale, nici cele ca mama surogat.
3. Infiere.
Avantajul metodelor de la pct.1 si 2 fata de cea de la pct.3 este ca unul dintre parinti este parinte biologic.

| Eireann a răspuns:

Deci nu poti sa iubesti in copil decat daca are o legatura genetica cu tine?
Si ai detesta o femeie fiindca TU esti infertil si ea vrea un copil? Nature vs nurture si toate alea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Nu este un lucru moral sau imoral.

Nu este un lucru bun sau rău.

Sunt convins că ai motivele tale pentru care vezi lucrurile așa.

Eu de exemplu am șanse mari să fiu infertil.

Dacă vreodată voi fi pus în situația de a avea o parteneră pe care o iubesc și totul arată așa cum vrem, iar ea își dorește mult un copil, e liberă să aleagă.

Eu doar voi incerca sa fiu părintele acelui copil, fără să compar situația cu una in care as fi biologic, nu ar avea sens.

Succes!