| RAY a întrebat:

Cum sa vorbesti cu o fata? Sfaturi?

Dau fundita

77 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Natural. Chestii pe care le intelege, sau ar putea sa o intereseze.
Nu te duci sa-i vorbesti despre vloggeri urmariti de tine, jocuri sau ultimul podcast cu comedianti.
Intri in vorba cu o fata de obicei cand ai ceva in comun, si incepi cu subiecte derivate din aia. De exemplu, tipa noua la servici > o intrebi cate ceva despre ea, pe ce post a venit, etc. Nu trebuie sa ai subiecte marete. Vezi cum reactioneaza la abordare, si iti dai seama daca merita sa incerci sa o cunosti mai bine, sau nu.

| Mosotti a răspuns:

Eu in peste 20 ani nu am reusit niciodata sa leg o discutie mai ca lumea cu vreo femeie, nu aveam mai nimic in comun, dar asta nu tinea de nationalitate, varsta, pregatire intelectuala, statut social, erau la fel. Deci ele erau in felul lor, eu in al meu, nu ne compatibilizam. Cu baieti in schimb ma intelegeam desi nici cu aia cu toti, aveam ce discuta, ce face.

Asa ca daca eu nu pot lega o discutie, nu am ceva si de facut in comun, nu pot lega o relatie cu acel om. Ca intai esti prieten cu omul ala, si dupa aia pot veni de la sine si altele. Iar pentru un sex, mai exista si de chemat acasa pentru asta, nu stau cu un om incompatibil doar pentru atat.
Din moment ce este asa in 97 % din cazuri, este clar ca ceva nu este in ordine, si ma fac ca nu stiu ce nu este in ordine.
Adica de ce din 1000 femei, m-am inteles cu, cam nici una, iar din 1000 de barbati m-am inteles cu cel putin 100. Nu ma refer la partea sufleteasca, ci la discutii, preocupari.

| Sofer a răspuns:

Am observat și nu e deloc bine ce se întâmplă. Toate sunt indiferente se supăra și se dau mari importante.

| RAY explică (pentru Sofer):

Sunt printese fara print

| Mosotti a răspuns (pentru Sofer):

Pai sunt indiferente daca nu plac pe acela, asa cum si unu e indiferent fata de una pe care nu o place, si este perfect normal asta, in directia relatii zic.

| SG1995 a răspuns:

Nu boss, adevarul e ca nu știi să faci conversatie și să te faci plăcut!

| RAY explică (pentru SG1995):

Dar tu stii? Si tot nu ai iubita

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Cine a zis că știu să fac conversatie? I am a bastard antisocial. Singura diferența între noi e că :
Eu nu pun semn de egal între cârpă și femeie.

| RAY explică (pentru SG1995):

Am presupus ca stii din moment ce stii de ce nu sunt placut

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Ați cunoaște defectele e una, ale transforma în calități e altceva.

| Mosotti a răspuns (pentru SG1995):

Incorect, totul curge de la sine sau nu curge, nu ca sti sau nu sti sa te faci placut, esti placut asa cum esti, sau nu esti! Trebuie sa fi placut in mod natural cum esti tu cu felul tau de a fi, nu sa incerci sa devi altul, in momentul in care e cazul sa devi altcineva, deja nu mai are sens nimic.

Daca tu esti genul care sa fie placut la fete, atunci esti tu asa, nu ca te-ai gandit cum sa faci, ca daca nu statea in felul tau, puteai tu sa te gandesti cum, ca iesea stangacie si penibilitate.

Eu nu sunt genul sa ma prefac pentru un sex, ori sunt compatibil, ori nu, asa cum suntem, ca de aia dupa aia se duc dracu relatiile, ca oamenii se prefac sa para cine nu sunt, iar cand devin ce sunt, se duce grav relatia, asta sta la baza faptului ca relatiile nu dupa mult timp se strica.

Adica pe mine ma pasioneaza psihologia si TV-urile, e un exemplu, dar sa o intreb pe aia de caini doar ca stiu ca-i plac cainii, e absurd! Si cand o afla ca nu imi plac si ca m-am prefacut doar sa o aduc in pat, sa vezi apoi ce iese. Si cand m-oi satura eu sa ma prefac sa vb chestii care ma obosesc si nu ma intereseaza, iar sa vezi ce iese.
Nu este bine asa. Fi domne natural.

Pai aia care a venit la mine si am facut sex, am evitat-o, hai ca nu ma atragea asa mult fizic, dar nu aveam comunicare, ceva in comun, ma plictisea! Abia asteptam sa vine prietenul meu cu care am de discutat la infinit practic, ne vizitam chiar si de 4 ori pe saptamana cate 3-4 ore si nu ne plictisim discutand, jucand table, dezbatem chestii interminabile, politica, economie, matematica, fizica, psihologie. Asa da! Asa trebuie sa fie o partenera sau partener. Pai matematica e lata lunga si adanca, deci nu te poti plictisi.
Istoria si politica daca o iei de la 1600 incoa de cand a aparut liberalismul, iti zic eu ca nu o termini cu una cu doua la cat de stufoasa e, sunt doar niste exemple.
Eu de aia am regretat ca nu sunt bisexual, tocmai din cauza asta, ca m-as fi inteles f bine cu unu barbat.

Eu cand m-am imprietenit cu prietenii, nu m-am gandit "maaa, ia sa vad cum sa dau bine, sa fiu placut, sa se simta bine cu mine", nu tati, automat am intrat in discutii comune si s-a legat de la sine treaba.
Si dat fiind ca eu acelasi, nu m-am intales cu nici una, dar cu baieti da, asta spune ceva totusi, ca problema nu este la mine. Si diseara o sa va spun eu care e problema de fapt! Dar va las sa vedem ce pareri aveti voi intai, sa vad daca cineva zice care e treaba cu adevarat.

| Mosotti a răspuns (pentru SG1995):

Pai ori sunt defecte ori calitati?! Tu zici corect ce spui si ce i-ai spus, si ai si aplicat precis, dar la tine a mers, poate ai fost si placut, ti s-a dat ceva atentie, ai facut si tu o gluma ca asta poate ti-e felul si a mers.

| SG1995 a răspuns (pentru Mosotti):

Vezi întrebarea originală a lui Ray, practic a schimbat-o, în cea originală asimila femeia unei cârpe, ca fiind ceva inutil. E adevărat, o femeie trebuie să găsească interes în persoana ta, nu în ceea ce vrei să pari, dar când vezi femeile în general ca pe niște șervețele pe care te poți șterge după o labă e grav.

| SG1995 a răspuns (pentru Mosotti):

Am zis că îmi cunosc defectele nu ca le și transform în calități.

| RAY explică (pentru SG1995):

Nu e vorba ca e ceva inutil, nu poate fii cv inutil care da viata,fara femei nu am exista nici unu sa fie clar,faza cu vb intelectual nu tine de sex, nu prea ai cu cine vb asa la modul general ca na nu le pasa,nu e vina lor,nu trebuie judecati, eu unu mi-am pierdut increderea in oameni nu doar in femei si mam resemenat,numai cred in iubire,poate de asta astept doar sex din partea lor, in fine fiecare gandeste cu vrea, fiecare are sistemul lui de valori, cat timp x nu incalca legea, nu face rau poate sa urasca, iubeasca pe cine vrea el, poate sa se exprime liber fara sa jigneasca pe cineva

| Mosotti a răspuns (pentru SG1995):

Nu este normal nici sa consideram femeia carpa! Toti suntem okey in felul nostru, problema este doar ca nu suntem asa compatibili, atata tot. Pai da din copilarie vezi asta, deja tu te joci cu baietii, ea cu fetele, au preocupari diferite, asa ca dupa mintea mea, barbatu cu femeia se potrivesc ca dracii, de aia si exista praf in relatii, statistica ar spune ca doar 5 % din relatii nu-s toxice, nu cred ca totusi este asa mic procentul, dar aia e, si este si normal.
Gandeste-te ca daca de la inceput ar fi barbatu cu femeia cum e, poate nici nu ar mai face familie, s-ar sexa si atata, dar prin indragosteala, nu vezi omu asa cum este (exact asta si vrea natura), si cand vezi e prea tarziu.

Tu nu ai vazut ca prieteniile tin mult?! Si cu cat trece timpul se leaga mai tare. Eu am prieteni buni de cel putin 22 ani. Si se fac pe calitati, fel de a fi, preocupari, discutii reale care astea nu se duc, ca omul nu se prea schimba, deci ramane mereu adevarul. Bine, sa fie oameni, ca asa sigur ca si prieteniile se strica la hotii, tradari si altele, dar zic la general cum este.
Relatiile pe dos! Cu cat trece timpul se strica, nu se fac pe baze reale ca prieteniile, si de aia sunt f fragile, ca iese adevarul mai in colo la suprafata, si se strica cu timpul ca devine omul mai satul de atata neintelegere, incompatibilitate.

Ea zice "iar stai cu vasile la tablele alea, doamne ce ti-o place, staaai la calculatorul ala tampit, joci porcariile alea sau moderezi pe forumuri ca prostul, nu ai alta treaba decat sa vezi cand injura unu sa-l dai afara", "vrei sex zilnic, esti obsedat draga". Am zis moderare ca sa nu zic doar socializare, ca asta fac si ele pe forumuri, dar un job tehnic mai putin.
"te uiti la telenovelele alea tampite, stai o ora la vorba la telefon, ce draci oi vorbi atata nu stiu, te uiti o ora in magazin, te uita dumnezeu acolo, eu pac pac, cumpara si ies, tu nu, esti culmea.". "aoleu nu mai vrei sex, ce dracu ai draga", zice el.
Si tot din astea!

E, intre acelasi sex nu prea exista asa ceva, la prietenii zic, dar nici la relatii. La relatii au si acolo probleme, dar macar la conceptii, pasiuni, preocupari, pofta sexuala sunt cam pe acolo si fetele si baietii intre ei.
Si deci de aici mari probleme de comunicare intre barbat si femeie in general. Asa de incompatibili sunt ca nici macar la final nu ajung amandoi in acelasi timp femeia si barbatul.

| Mosotti a răspuns (pentru SG1995):

Aaaa, asta da, e corect, pai na, oricine are defecte si e bine sa le stim ca sa le manifestam cat mai putin, sau sa stie partenerul de la inceput ca sa stie cine sunt, sa nu zica "nu stiam draga... daca stiam nu te mai luam", de multe ori aud asta.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Din pacate ce ai spus in plangerea ta este valid in 80 % din cazuri, e problema care se intampla la general! Dar 80 % e putin, insa hai, am zis sa nu zic 95. Si asta o stiu majoritatea barbatilor, doar ca nu o spun, pai daca si batranii zic acelasi lucru, este foarte clara situatia! Deci de generatii s-a constatat ce spui tu, asa ca e 300 % de fapt.
Exista si exceptii, este corect, insa nu le punem, ne referim la majoritatea cazurilor.

Cu ele trebuie doar sa glumesti, sa razi, sa calatoresti, apoi sa te cuplezi, sa faci copil (ca apoi eventual sa devi inexistent in acea familie), sex (asta dupa un timp nu va mai fi sau poate rar, asa cum tot de generatii multi barbati o spun), atata, si apoi posibil sa urmeze ce am zis mai sus.
Daca vrei discutii, preocupari mai asa, o faci cu un prieten bun, dar care are si o relatie umana cu tine.

| Alexandrionelu a răspuns:

Cum nu? Încearcă sa le aprobi, sa le lauzi și sa le faci complimente într-una. Chiar și atunci când nu au dreptate sau când greșesc. Vei vedea cât de receptive vor deveni laughing

| Clytia a răspuns:

O fată nu are ce discuta cu o persoană cu o capacitate așa de... redusă ca a ta! happy

| RAY explică (pentru Clytia):

Ma amuzi, e de bine la ce vreme e afara

| lorena66 a răspuns:

Nu insista cu mesaje de genul "hei buna cf " si emoticoane cu "pupici"
Fii relaxat si pe mesaje dar si f2f
Incearca sa stai orientat spre persoana respectiva cand vorbesti cu ea, incat sa-i arati ca esti interesat
Asculta ce zice, incearca sa gasesti lucruri pe care le aveti in comun si va vorbiti despre asta
Razi la glumele ei, da-i putin mai multa atentie
Nu o face "geloasa", doar porcii fac asa ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru lorena66):

Ce zici tu zici bine, dar poate sa aplice? Poate poate, nu stiu.
Pai sa rada la glumele ei daca nu i se par amuzante?! Daca i se par, o sa rada in mod natural, nu poate la comanda sa aleaga daca sa rada sau nu.

Mie mi-e ca e alta mare problema, cum ca ele nu prea ii dau lui atentie, el simte asta si poate se rupe comunicatiunea. Si ca nu se mai ajunge la glume si altele, dar poate gresesc si are el o problema de socializare, eu am prezentat ce am patit eu care-s prietenos, deschis, nu am probleme de socializare, la el vom vedea. A zis ca a stat de vorba 2 ani cu una, deci a putut comunica, ca aia a dat cu bata in lac la sfarsit, este altceva, dar nu de asta e vorba! A scris aici public despre asta. Asa ca nu stiu ce sa mai cred. Eu crede-ma ca n-am reusit performanta asta, sa stau in relatie cu una 2 ani sa discut de diverse cum a facut el.

| TPU2019 a răspuns:

Nu te mai stresa, nu e nimic în neregulă cu tine și cu ce faci sau încerci să faci, e doar problema lor că au duble standarde. Dacă ești "bărbat bine care știe ce vrea de la viață" poți să faci ce glumițe vrei tu cu ele, dacă ești tu "băiet bun" care te milogești la ele și le dai prea multă atenție (importanță) atunci nu le trezești decât greață și sictir. Asta e în biologia lor și nu ai să o schimbi nici tu, nici alții și nici ele după bunul plac. Nici într-un an, nici în alte câteva milioane prin evoluție. De fapt, evoluția e ce le-a format așa. Ca să nu te mai chinui mult, ai să ai parte de firmei când nu ai să te mai simți ca ultimul amărât și nu o să mai dai doi bani pe dânsele. Atunci și doar atunci o să îți accepte ele orice gen de glumă și ai să găsești tot felul de subiecte de conversație, de la culoarea cerului până la ce și-au băgat ultima oară în c. și când.

Succes!

| RAY explică (pentru TPU2019):

Ma eu vb de conversati intelectuale, bine cei drept nu prea ai cu cine, indiferent de sex

| TPU2019 a răspuns (pentru RAY):

Și tu faci aceeași greșeală ca mulți alții, le-ai ridicat la rang de gânditoare. Proastă idee. În afară de asta, nu mai încerca să o dai în partea cu "discuții intelectuale" că nu lucrezi la vreun proiect NASA cu ele sau politica învățământului și nemurirea sufletului. Dacă ai impresia că ai să apari mai interesant și mai bărbat în fața lor cu chestiuțe intelectuale, ai greșit adresa, uite-te la pct. 1 mai sus. Nu mai ocoli problema, că nu te excită pe tine "discuții intelectuale cu fetili", știm toți că asta nu e o interacțiune socială de relaxare și deconectare. Nici nu îți trebuie așa validare ca să știi că ești deasupra lor, majoritatea panarame răsfățate. Ăsta e domeniul lor, tot timpul căutând validare prin social media, sex, distracții cât cuprinde, aparență fizică și accesorii cât se poate, (țoale provocatoare, tencuială, manichiuri și cerceluși în păsărică și-n buric) și cerșit de atenție pe cale orală (de aia vorbesc mult, prost și despre alte persoane) Ăsta e comportamentul de copil răzgâiat, comportament de care tu ca băiat / bărbat nu ai nevoie. Deci, când aduci în discuție "nu am ce discuta cu fetili la modul intelectual" și spui că de asta ești tu interesat, ai călcat în zece străchini odată. Plus că le faci să te creadă un papagal disperat care strigă "am nevoie și vreau validare". Ție ți-ar trebui o zi în mintea unei femei. Aoleu, ce te-ai mai lecui de ele după așa experiență și ce fel le-ai trata după aia.

| RAY explică (pentru TPU2019):

Totul este relativ, ai si tu dreptate, recunosc ca am exagerat in intrebare

| TPU2019 a răspuns:

Văd că între timp ai cam schimbat întrebarea. Nu că te-ar ajuta în vreun fel sau altul. Oricum, orice ai face, evită total să sfaturi gen postul de deasupra. Asta se numește disonanță cognitivă și e o trăsătură de care toate femeile suferă, singura diferență fiind că unele la un moment dat își dau seama într-o anumită măsură, iar altele sunt încăpățânate. Nu că ar fi capabile să ia vreo măsură relevantă în privința asta oricum. Până la o anumită vârstă (sub ~30 +/-) pur și simplu nu au nevoie. Când auzi asemenea sfaturi din partea unei femei, trebuie să înțelegi că ea se referă doar la ce ar vrea ea de la selecția de 5 ~ 10% din bărbați pe care ea îi vede ca potențiali parteneri, în nici un caz nu tu, trecătorul, care are întrebări și nu răspunsuri. Evident, respectivii potențiali niciodată nu vor prezenta asemenea comportament, altfel ar fi un paradox, din moment ce cu așa așa comportament, nu s-ar înscriere din start în respectiva și selecta listă (listă în care evident, din start tu nu te înscrii)
Și dacă se întâmplă ca unul din respectivii să cadă în așa capcană și să le dea curs la cerințele lor, să încerce să le facă pe plac, în momentul ăla e descalificat și de acolo încep problemele. Ea "nu mai simte că e bărbat", "nu se mai simte în siguranță", etc. etc. etc.
Ce trebuie tu să știi e atât, că tu ești bărbat și ele sunt niște copii răzgâiați, care nu știu ce vor și caută dor atenție și validare. Ție nu îți trebuie nici o validare fiindcă gândești cu capul și știi cine ești și ce vrri. Atât că circumstanțele nu sunt de partea ta. Nu pentru moment, acum e timpul lor, cât își permit să fie zăpăcite și cu pretenții mult peste valoarea lor. Treburile se schimbă cu vârsta în schimb. Și stai tu liniștit, că o să o tragă ele mult mai rău când își vor pierde valoarea sexuală decât o tragi tu acum. Doar răbdare și mai puțină atenție și validare să le dai între timp. Până ajungi la punctul potrivit în timp poți să le iei în doi peri și încă e mai mult decât merită.

| Mosotti a răspuns (pentru TPU2019):

Partial corect dar total nu, pana face varsta aia de care zici, vor fi luate de mult de barbati, asa ca mai raman cele divortate, dar si cele care au probleme si au ajuns la varsta aia necuplate.
Iar cele divortate vor cauta tot barbati care sa le placa asa cum faceau si inainte, asta daca arata ea bine, asa ca nu se schimba nimic, se schimba dupa 45 ani cand isi pierd frumusetea, nu alea care si-o pierd la 35 ani, ca si alea chiar si asa tot barbati din aia care sa le placa cauta, iar daca sta de compromis cu unul pe care nu il place, ala va simti si nu ii va fi prea bine.

| TPU2019 a răspuns (pentru Mosotti):

Vor fi luate de mult? Socant. Nu-i problema totusi, are balta peste, bunurile deteriorate / trecute de termenul de garantie pot sa ramana in galantar pana. la Sf.-Asteapta. Spre deosebire de ele, omul nu o sa aiba asa un termen scurt de valabilitate. Cand fereastra lui se va deschide, ale lor vor fi deja inchise si acoperite de pretentii, vise si in cele mai multe cazuri, regrete si o personalitate de k*at. Ar trebui sa fie total inept omul dupa atata asteptare sa isi caute / sa accepte un SH folosit la zece maini si sa mai plateasca si pret intreg, nu crezi?

| RAY explică (pentru TPU2019):

Iti place sa scrii,e pasiunea ta probabil, ai talent la a scrie ca si Mosotti, faza e ca nu caut nimic, cand am incercat asta online cu o fata am vazut ca nu merge, bine fetele sunt diferite nu toate la fel

| Mosotti a răspuns (pentru TPU2019):

Pai stai asa, omul daca vrea ceva sa-i placa si lui ca altfel nu se simte el bine, ce alege? Ca alea pe care el le place nu stau in galantare mult si bine, raman alea deteriorate pe care nu le va lua nici omul, normal ca nu se accepta asa ceva, adica sa ia din alea dupa atata asteptare, dar ce va lua?! Aici e aici.

In teorie zici bine tu, dar practic ce ia? Nu mai ia, este si asta o varianta, este adevarat, si e mai buna decat sa iei pe cine nu trebuie, ca singuratatea in doi este mult mai grea decat aia de unul singur, asta omit multi sa isi spuna in minte.
Daca are o problema de socializare se poate corecta la psiholog daca nu poate singur, si va avea mai repede, va apuca ultimul tren cu verste de 25-28 ani adica cam cand se marita ele, asta daca nu este vorba de fizic neatractiv.
Dar daca nu este asta si este fizicul care nu atrage, este mai grav, caci asa cum nu a atras la 20 ani, nu vad de ce ar atrage la 37.

Mai exista o varianta, destul barbati care s-au dus la sala, si-au facut un corp misto, aveau aliura atletica, au avut apoi destul succes la femei, dar daca are o figura care este atractiva si care dupa ce se duce la sala, ramane sau se va face mai atractiva decat era, daca nu era atractiva, nu va deveni.

Dar cum a zis, omul nu vrea sa caute, am discutat asa ca idee la general, ca se aplica la toata lumea chestia asta.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Si acum sa zic ce am zis ca zic seara.

Rar ne intelegem cu ele pentru ca ele au fost proiectate pentru anume lucru, noi pentru alt lucru, asa ca din start compatibilitatea este mica rau. Ele au fost proiectate sa se ocupe de copii, nu conteaza ca acum fac si ele meserii ca si noi, eu zic genetica care e si era, noi am fost sa construim, sa inovam, si asa mai departe. Si de acolo inclinatiile, subiecte de discutie, preocupari, gandire.

Si o sa observati multe femei destepte dar care tot nu discuta si nu au preocupari cam pe acolo cu noi, ca nu vor asta, nu doresc asta, deci nu conteaza ca o duce capul, il foloseste strict la munca si in rest nu. Nu le atrage chiar daca ar putea discuta si face chestii destul de high ca si unii barbati.
De exemplu prietenul meu care e coder, ii place sa gaseasca alte solutii la probleme noi, mai discutam de tehnica, de una, alta, mai discutam si de ce situatii intampina la munca.
In schimb colegele lui nu! Ele cum suna de iesire, au uitat de alea si se duc la telenovele (desi nu toate se uita la asta, dar majoritatea) si altele de genul, l-a vazut haine si asa mai departe.
Pentru ca ele nu-s pasionate de ce fac acolo, ele doar isi folosesc inteligenta data de sus ca sa castige bani, atat.
Asa ca asta este situatia.

| TPU2019 a răspuns (pentru RAY):

Sfatul medicului: Nu mai cauta online, acolo e teritoriul lor de a-si umfla besica cu dopamina. Toti cei ca tine doar inlesnesc procesul, dandu-le apa la moara. Daca nu cauti nimic, inseamna ca ai deja raspunsul la toate intrebarile tale de pana acum. In rest, purtam si noi o conversatie, asa ca oamenii, ne place sa vorbim si avem timp sa ne plictisim si sa scriem. App. ca nu ti-a mers cu una, cu doua, cu zece, cu noua, asta nu le face cu nimic mai presus decat ceea ce sunt majoritatea si nici pe tine nu te face nimic altceva decat ce erai si pana atunci.

Pro tip: Gresesti, toate sunt diferite doar la suprafata +/- circumstante si zestre de la mamica natura - toate in schimb functioneaza pe exact acelasi simplu principiu / "toate-s la fel". Plus ca ai face mare greseala sa lasi indiferent ce numar de fofoloance sa-ti defineasca starea sau statutul.

| TPU2019 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu prietene, exact asta ziceam, nu trebuie sa aleaga nimic din oferta "programul rabla". Epavele sa ramana pe cursul curent si sa se tot duca pana nu li se mai vede nici catargul, din urma lor vin altele, generatia fresh. La momentul ala poate va fi si el mai pregatit. Si daca il apuca 40 de ani stai tu lin, nici o problema. Cat despre fizic, atat timp cat depaseste standardul de "decent", de acolo nu mai conteaza decat mintea si portofelul. Mintea e clar cea mai mare problema a lui in prezent. Nici nu ar avea cum sa fiie altfel dupa probabil 5, 10, 50 refuzuri, din care 5, 10, 50 e si numarul total de incercari, adica rata de insucces 100%

| RAY explică (pentru Mosotti):

Intrebarea originala era o plangere a mea personala, nu gasesc fete cu care sa comunic intelectual si observ ca ele ofera doar sex atat, dar e doar plangerea mea, nu trebuie ca cineva sa fie de acord cu mine, de asta am si schimbat intrebarea ca era aiurea

| Mosotti a răspuns (pentru TPU2019):

Deci daca nu ai fizic, nu prea poti sa fi iubit pe bune si placut, daca tu consideri relatie sa fi placut doar pentru bani si ce ai in cap dar tot pentru a face bani, aia nu este relatie. Daca nu depaseste decentul, ce faci? Ca daca depasea acel om standardul de decent, avea gagici de la 16 ani, deci e cam contradictie.

Nu sti daca fizicul nu este problema! Ca in general cei cu fizic misto, si daca au caracter prost si nu au ceva in cap, au la gagici de nu se poate inca de la 15 ani, nici nu mai conteaza ce o face la 30 ani daca isi face familie sau nu, cont ca se distreaza, beneficiaza de relatii cu femei, sex, etc. Asa ca...
Bine, sa zicem ca ar avea o problema de socializare, am vazut cazuri cand fetele ziceau "lasa, nu conteaza, o sa iesi din astea cu mine", deci si asa, ele il placeau tare si vroiau sa fie cu el, si sperau sa il schimbe, deci nu mai zice tu.
Eu nu prea am auzit de baieti care arata bine si sa aiba probleme ca n-au discutat nu s-au iubit cu unele.

| Mosotti a răspuns (pentru TPU2019):

Si pe net nu conteaza, oamenii sunt tot oameni oriunde or fi, din contra, online ai sanse sa gasesti mult mai multe ocazii de a face relatie, cont sa arati bine in prima faza, dupa aia vedem noi ce si cum, si sigur sa poti lega doua vorbe.

| TPU2019 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu, daca nu ai fizic cel putin decent, nu conteaza ce mai ai in cap sau in buzunar. Eventual, cu timpul ai sa gasesti o epava, evident. Ce consider eu a fi relatie nu are nici o legatura cu legile realitatii, daca ai noroc sa fii material de relatii si sex, norocul tau, daca nu, ai sa alegi tarziu si de obicei prost dintre resturi, fiindca nu ai avut norocul sa fii inzestrat sau crescut de asa natura incat sa fii ala care sa aiba posibilitatea sa isi faca experienta necesara. Si nu, nu avea nimic de la 16 ani daca era peste decent, ci doar daca era undeva in top. Nu stiu daca fizicul este problema si nici nu am insinuat asa ceva. Am zis un singur lucru si ala e ca in situatia lui mentala la momentul actual nu se va incadra pe nici o lista. Da, clar, cei cu fizic peste medie si "fara nimic in cap" au parte de actiune, corect. Tocmai de aia el nu are, fiindca gandeste prea mult si le da prea multa importanta la niste panarame care pe langa el sunt pline de sine. Realitatea nu e corecta cu totii in mod egal, legile naturii nu tin cont de concepte morale. Fapt real, majoritatea celor de varsta lui, in jur de 20 si ceva de ani probabil, sunt in aceeasi situatie. Doar 10 ~ 20 la suta in cel mai fericit caz au parte de noroc si actiune. Evident ca asta conteaza, ca asta e scopul, sa te distrezi si sa ai parte de relatii, sex, validare, dar nu ai sa ajungi niciodata acolo daca ai intrat in cercul asta vicios unde tu le dai atentie si le consideri mari valori, simplu, te sabotezi singur, luandu-ti singur din valoarea ta si dandule-o lor. In felul asta iti sapi groapa si aici este el acum, in cercul asta vicios. Daca nu te mai ajuta nici fizicul, atunci e jale. cu toate ca aici, mai greu, mai rar sa fii chiar in situatia asta. Continuand cu intrebari si dandu-le prea multa importanta nu face decat sa se adanceasca in aceeasi problema si sa apara din ce in ce mai disperat in fata lor. Asta e cel mai mare "turn off" pentru ele. Atat timp cat nu te simt ca ai incredere in tine si ai intrebari / nu stii ce sa faci si cum sa te comporti, atat timp cat iti pui sub semnul intrebarii propriile actiuni si te gandesti la "vai Doamne, ce-or fi inteles sau or fi gandit ele despre asta", atat timp cat esti blocat pe subiectul asta si nu ai o directie principala in care te indrepti, esti mancat, esti degeaba. Ce spui tu acolo cu nu stiu care ar fi zis "lasa, nu conteaza, o sa iesi din astea cu mine", clar acolo era un interes in fundal, fie el bani, statut social, cerc de prieteni, sau alt fel de potential, etc. Alea sunt relatii care nu au tinut daca au ajuns sa se intample din cine stie ce motiv, alea sunt exceptii.

Am sa mai repet inca o data, daca sunt urechi pe aici sa ma auda. Online nu ai sa faci nimic. Argumentul "oamenii sunt tot oameni oriunde ar fi" e invalid/irelevant. Oameni sunt si in spitale, care te trateaza, oameni sunt si pe campul de lupta, unde probabil iti trimit un glont prin cap. Aceeasi oameni, diferite medii. Online ai sa gasesti doar panarame, "escorte", profile false, si plictisite in cautare de validare. Daca ai impresia ca asta e o opinie si nu un fapt, continua sa incerci daca asta e cazul, personal, iti urez succes si tie si celorlati amatori, rezultatul oricum il stiu.

| Mosotti a răspuns (pentru TPU2019):

Nu, eu ziceam ca ar fi si fizicul, si la tine reiesea ca nu te-ai fi referit la asta.

Sincer? Scopul e sa ma simt bine, nu am nevoie de nici o validare ca stiu cine sunt. De ex mie nu mi-au placut niciodata distractiile gen petreceri si altele, m-am dus destul dar ma plictisea. Mie mi-au placut mai mult preocuparile intelectuale, alea ma faceau sa ma simt bine, sa le fac, sa le discut cu prietenii ce-i am. Gresesc multi care zic ca te simti bine doar pe anumite preocupari, fiecare e in felul lui. Ce, nu-mi mai merge mie calculatoru daca nu zice una "DA ma, esti okey"? Nici vorba. Aia care au nevoie au probleme psihologice, nu au incredere in ei, trebuie mereu sa le zice cineva ca pot sa faca aia, ca sunt aia si aia. Sunt dependenti de altii.

Problema e la aia care nu au parte de disractie de genul ala dar o vor, ca acolo e altceva. Si totusi ma intreb ce au casunat pe asta cand sex poti face oricum si altfel, mai sunt si dame de venit acasa, mai avem si maini, deci se rezolva, nu e ceva ce nu poti obtine altfel, daca nu se putea altfel, atunci era o mare problema, este adevarat. Sunt atatea preocupari de nu se poate, dar totusi trebuie sa ai pe cineva aproape, macar prietenii, parinti cat or mai trai, nu e ok singur total. Ca sincer cu un partener sau una cu un partener s-ar putea sa se simta mai singuri datorita uriasei incompatibilitati intre sexe si moral, si intelectual, si din punct de vedere al conceptiilor. E la inceput distractia, apoi de multe ori e nasolie.

Nu am partenera, si? Ce mare pierdere? Misto e la inceput asa cum am zis, dar viata lunga e dupa aia unde nu mai e asa misto.

| TPU2019 a răspuns (pentru Mosotti):

La "paragraful 2" - Exact despre asta e si vorba, despre asta vorbeam. Omul simte nevoia de ceva de care nu are parte. Plus ca o mai da si in altele, ascunde sub pres ce vrea de fapt in incercarea de a parea mai independent si mai distantat de problema, dar nu isi da seama ca deja a samnta a plantat-o din start si oricine poate sa vada unde ii stau frustrarile. Si de acolo e greu sa aiba alta viziune si sa iasa din situatia curenta. Ca poti avea parte de sex si fara a fi intr-o relatie / fara a depune nici un efort, e complet irelevant, in special in situatia lui. Ce ii va demonstra asta? Ii va demonstra ca nu este valid ca om / persoana, ca material de relatii si prospect sexual pentru toate carpele cu pretentii, care nu il accepta, care nu i-ar da nici o sansa? Ii va demonstra ca un lucru perfect normal aparent pentru toata lumea lui ii este refuzat, ca nu este destul de. "adecvat" in ochii lor? Asta rezultat va avea daca nu incepe normal de unde ar trebui sa inceapa toata lumea. Omul poate asta vrea in primul rand, o relatie, nu sex in special, ala vine de la sine. Pana atunci omul vrea sa vada ca "poate", ca este acceptat, ca este material de relatie. Sex inainte de asta va fi probabil si fizic imposibil. Atat timp cat el "este constient" ca nu este acceptat pentru cine si ce este el, nici nu va putea sa "porneasca mortorul". Si unde crezi ca va duce asta? La mai multa frustrare si mai putin respect de sine. Spre deosebire de tine (dupa cum zici tu din primul paragraf) el nu a ajuns inca acolo in situatia unde sa aiba incredere in sine, probabil din toate experientele lui, indiferent cate ar fi alea, multe / putine, nu a avut parte de nici una care sa ii ridice moralul. Eu am impresia ca tu traiesti putin cam mult in lumea virtuala si nu ai o prea clara intelegere asupra realitatii altora. Realitatea fiecaruia e diferita si e la fel de valabila ca si a ta. Principala diferenta este doar mediul / ecosistemul de care ai norocul sau ghinionul sa apartii.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Sincer numai am chef sa imi dezgrop frustrarile complexele le las acolo ingropate,cand nu atragi sexul opus nu are rost sa iti pierzi timpul cu el, decat daca e voba de munca, amicitie simple discuti sau preferi sa fii mereu catelul lor, asta e decizia fiecaruia, ce face in viata

| Mosotti a răspuns (pentru TPU2019):

Eu am inteles, si daca nu arata ca poate si ca nu e material de relatie care e treaba?! Sau daca nu este material de relatie. De ce trebuie sa arate ca poate neaparat la altii?! Zic la general.

Si zic asta pentru ca relatiile nu sunt deloc mare chestie in afara de inceput doar! Aici e aici. Eu zic la general acum, nu la realitatea mea sau a altuia, este o chestie de indoctrinare "mama sa arat ca pot, sa arat ca-s nu stiu ce", si sufera multi din cauza asta, ca ei considera ca daca nu e asa, gata, e nenorocire mare, nu prea e. Aaa, nenorocire e daca nu ai bani, daca nu poti face bani ca lumea, ca atunci te atinge urat, nu poti sa-ti iei ce trebuie, nu poti sa traiesti bine, nu poti sa te bucuri de multe, sa-ti platesti datoriile, in rest nu ai treaba.
Dar multi vor sa se bage in seama cu femeile pentru sex in general, deci cam vor ce pot face si altfel.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai exact! Asta ziceam si eu, dar mai ales ca nu trebuie sa fie o frustrare pentru ca, cum am zis, nu e mare lucru, 1-4 ani sa zicem, la inceput cu indragosteala aia, care si aia e ca o boala, se observa comportamentul total deplasat, sunat de n ori pe zi, stat la tel 6 ore pe zi, etc din astea care se intampla. Dupa aia se intra in viata si se observa de multe ori (evident ca-s multe cazuri cand este si bine, dar nu vorbim, ca-s mai putine astea sa zic un 30-40 %), ca e incompatibilitate si ca femeia nici nu mai da sex asa cu una cu doua. Dupa aia pe la 60 ani auzi uneori, citez "mi-e sila sa stau langa nevasta-mea", pentru ca ei s-au luat dupa fizic si cand a trecut fizicul, a disparut motivul pentru care s-au luat, relatia nu s-a format pe baze sanatoase cum se formeaza in general prieteniile care de aia dureaza in general mult si stabil in timp.

| TPU2019 a răspuns (pentru Mosotti):

Spui ca ai inteles dar de fapt nu ai inteles. Tu inca vorbesti din punctul tau de vedere, din perspectiva ta, perspectiva pe care el si multi altii nu au ajuns inca sa o vada. E ca si cum ai incerca sa ii explici la un copil care nu a avut nici o jucarie in viata ca o jucarie nu e nimic decat un obiect si dupa ce o va avea se va plictisi de ea in cel mai scurt timp, dupa care o sa dea de pamant cu ea si o sa vrea alta noua, deci bani aruncati de pomana dupa asa logica. Dar, ca un copil sa se dezvolte normal, are initial nevoie de jucaria aia, de care eventual se va plictisi si pe care la un moment dat o va strica si va cere alta, mai noua, mai fistichie. Nu ii poti spune la un copil ca nu are nevoie de jucaria respectiva sau ca e o cheltuiala de pomina, nici nu va intelege si nici nu se va dezvolta normal psihologic. Sexul nu este important decat in momentul in care nu il ai de loc. La fel si cu relatiile si cu orice altceva. Trebuie sa ai un punct de pornire, un punct de referinta. Altfel nu iti va da pace pana conditia respectiva nu este indeplinita. Exact cum nu te poti concentra la munca daca ti-e foame sau te doare o masea, exact la fel e si cu sexul/relatiile. Nu ai un sistem de referinta, un punct de pornire prin care sa-ti intelegi valoarea ca om si sa pui de-o parte un capitol incheiat ca sa poti merge mai departe. E destul de simplu de inteles, doar trebuie sa intelegi situatia din perspectiva cu problema, nu din perspectiva ta, sau a valorilor tale morale, sau ce crezi tu ca e bine sau nu, sau ce ar trebui sa te afecteze pe tine sau pe un om normal, etc. Fiecare situatie are cauza/cauzele ei si fiecare situatie trebuie tratata diferit, dupa circumstante. Nu e nici o chestie de indoctrinare, e o conditie psihologica de baza, un lucru pe care il inveti din experienta, prin actiune si reactiune. E ca si invatatul de "a merge in doua". Inveti prin experienta. Dar daca la fiecare pas cineva iti pune piedica, ce inveti? Inveti ca nu are rost sa mai incerci, inveti ca e mai simplu sa continui "a merge in patru labe". Vezi cumva vreo asociere in analogia asta? E altceva sa ti se puna piedica dupa ce deja ai invatat sa mergi in doua, ca te redresezi si e cu totul altceva sa ti se puna piedica inainte ca tu sa fi invatat macar sa mergi in doua. Degeaba dai tu exemple ce se va intampla la 60 de ani sau cat de bine sau rau va fi sau nu cand omul nu simte nici ca poate ajunge pana acolo, ce sa mai zici de consecintele / experientele de dupa fapt. Degeaba ii zici tu de 1 - 4 ani, cand in 1 - 4 ani aia ar avea timp sa invete si sa dea capitolul respectiv la arhiva. Problema lui e ca ii este interzis sa intre in biblioteca, nu ca nu or sa-i placa ce va citi in cartile de acolo. Asta e problema lui, asta ii ruleaza lui constant pe fundal, faptul ca nu ii este permis in biblioteca, nu continutul cartilor. Aia ramane pentru el sa decida daca ii va place sau nu si ce actiune va gasi el corespunzatoare de acolo inainte. Dar macar odata intrat in biblioteca va putea sa ramana acolo sau sa iasa inapoi afara si sa inchida usa dupa el dupa bunul plac. La tine si la multi altii e o problema cu aranjamentul ordinal al cauzelor si efectelor. Intai vine cauza si dupa aceea efectul - in consecinta, intai vin experientele / trairile bune / rele, dupa aceea apar opiniile si ordinea de prioritati. Un ghid, un exemplu te poate doar face partial constient de existenta unor factori, dar atat, mai mult de atat doar practica, experimentarea la prima mana te va face complet constient de sine si de situatia in care te afli. Intr-un cuvant, "nu ai cum sa pleci la razboi fara pusca".

| Mosotti a răspuns (pentru TPU2019):

Nu zic ca nu zici bine, dar totusi nu sunt de acord, insa izolat doar in cazul asta cu relatiile si sexul! Pentru ca se pot intampla nenorociri, nu poti lasa omul cutare sa aiba in minte ca daca atinge cutare valori este ok si daca nu, nu e okey, pentru ca se pot intampla nenorociri, pentru ca nu toti poti obtine cutare chestii. Daca ajuta experienta, este cum zici tu, lasa sa treaca prin ea, dar daca poate costa si viata? Merita sa-l lasam? Merita sa tacem si sa-l lasam sa-si piarda viata asa...ca nu pricepe, pai ar cam trebui sa da!
Sa existe educatie de mici, sa explice ca este important, dar daca nu se poate, sa fie iarasi bine, oamenii nici nu sunt educati de nimeni, habar nu au ce e bine si ce nu, ca aici zici bine ca nu au o referinta desi iti dai si tu seama dracu, ca daca nu ai cutare, te bucuri de altceva, la ei este si prostia de a urma turma, mai bine zi si asta, la unii zic, nu la toti. Ca daca nu face ca ala, gata, nu e bine.
Ca intelege, ca nu intelege, sa se faca educatie, macar sa incercam sa-i punem in garda pe acei oameni, nu s-a facut deloc asta.
Sunt atatea chestii placute de facut, daca ai cap, realizezi ca ai de ce te bucura si daca nu te lauda si aplauda unu si altul.
Adica e ca aia "vrei o masina merzan, sigur ca e bine sa o ai, dar daca nu o ai, te bucuri de celelalte chestii de care te poti bucura, nu cazi in depresie sau te suicidezi pentru o cauza care real nici nu ar merita", ceva de genu asa ca exemplu.

Sau sa intre intr-o depresie de devine handicapat acel om, doar ca, crede el ca fara valorile alea e totul praf, doamne fereste. Tu nu sti ce riscuri sunt, de nu-l mai scoate nimeni pe cutare om din stari din astea. Altfel nu ziceam si anume daca nu era pericol.

Cati copii n-au avut jucarele si au iesit foarte bine apoi, nu asta e problema, daca are inteligenta si caracter, aia conteaza, restul e istorie, gramezi de din generatia parintilor mei n-au avut jucarii ca nu erau bani, si aia e, gaseau altceva de facut, se duceau pe maidane, bateau mingea, jucau elasticul, leapsa, cornete, deci cum am zis, se reprofilau de la sine, se duceau la stranduri, si erau f bine, culmea, radeau, se jucau, nu erau deloc tristi ca nu au avut nu stiu ce jucaroaie. Asta a venit acum de cand cu moda "pisicologu" ca daca nu e aia, ailalta, nu stiu ce. De parca stiu ei exact ca nu e bine daca, copilul x nu va fi ok daca nu are nu stiu ce jucarie, fi serios. Nimeni nu stie ce e in mintea omului, si de ce, doar speculatii si atat.

Tocmai ca-s un om obiectiv si mai niciodata nu judecat dupa cum gandesc eu, si asta s-a vazut pe unde am vb si cum am inteles oamenii exact pe schema care o zici "nu sunt ca tine ei, nu au gandirea ta si nu judeca dupa cum esti tu". Insa aici e un semnal de alarma de fapt cand zic "pai sa nu gandeasca asa", adica sa nu isi mai faca rau, nu ca nu inteleg ca ei nu vad treaba ca mine! Dar am facut greseala sa nu explic mai ca lumea sa intelegi de ce par subiectiv in acest caz.

| TPU2019 a răspuns (pentru Mosotti):

Tu degeaba încerci să îmi explici mie cum că plopul face pere și răchita micșunele, când eu îți spun că omul nu are de unde să înțeleagă așa ceva, fiindcă nu a trecut pe acolo. Greșit să crezi că încearcă el să demonstreze altora nu știu ce valori ca să îi dea ei validare, nicidecum, singura persoană căreia vrea să îi demonstreze ceva e el însuși, să își demonstreze că de își pune ceva în cap, poate să ducă la capăt. Atât doar că, după cum probabil poți să vezi nu prea îi iese, din moment ce nu are cu cine. El probabil tot ce știe până acum și tot ce a experimentat până la momentul actual e că încearcă ceva, încearcă să înțeleagă, să pună o întrebare și ca răspuns primește de la câte o parașută arogantă un scuipat în gură de gen ce poți vedea prin postul 5 sau ceva pe acolo "ce să vorbesc eu cu unul ca tine. " Asta în loc să spună "Bhă, sunt proastă de crapă pământul sub mine și nu știu cum de mă mai ține, dar deh, doar n-am să par eu proastă în fața ta, așa că am să arunc motanul de la mine din curte la tine pe acoperiș, deci am să spun că nu ai ce discuta tu cu mine, la valoarea mea, nu că nu mă duce capul de mai mult, că sunt bătută cu sula-n cap. " Și ăsta ce crezi tu că o să înțeleagă dacă altceva el până acolo nu a mai văzut? Și normal, el încearcă, o dă pe partea ailaltă și încearcă să le trateze ca pe niște parașute, atât că nu prea îi iese. Și nici nu o să-i iasă până nu o să creadă cu adevărat că ăsta este cazul. El în sinea lui crede că așa o să le păcălească, dar. ursul păcălit de vulpe spune altceva. Se mai trezește și câte unul, lupul moralist, alt prost copil, care de fapt e în aceeași situație ca ăstalalt, că "bhă. da nu trata femeile ca pe șervețele, că nu-i frumos. ", dar el nu-și dă seama că de fapt el e și mai prost ca femeile alea când înțelege exact la modul literal ce citește, în timp ce alea deja au înțeles mesajul. Și să mai pui contextual și faptul că" femeile alea" sunt alea care îi tratează ca pe niște gunoaie sociale, ca pe o sub clasă de oameni, mult sub "valoarea lor". Deci în capul lui idea e să tacă și să înghită și să le dea mare atenție și validare în timp ce ele îl iau în bătaie de joc. Și peste toate, mai dă idei de astea proaste și la alții. În loc să își dea seama că de fapt scursurile astea așa importante ar trebui de fapt să fie alea care să înghită. Știu ele ce și de la cine.
Mda, problema eu aici o văd, mediu prost, (online) evident unde găsești numai specimene și nici un alt sistem de referință din care să deducă cam cât de toxică e cloaca asta. În continuare, tot pe TPU sau alte medii online tot în direcția asta ne îndreptăm, o grămadă de copii disperați, adică majoritatea, care "nu au de unde" și cred că scăparea lor aici este și tute, parașute sau alte specimene care mai de care, cu defecte cognitive capitale în căutare de loc de recreație. Cea mai proastă idee. Aici nu este decât o capcană și e plin de plictisite, terminate cu false impresii despre sine. Cea mai bună idee, jet cu tot mediul online și caută în altă parte, adică nicăieri. Încet, încet ar trebui să nu mai aibă cine le da atenție la toate analfabetele și toate ineptele și ar ajunge ele frumușel la un moment dat să-și scoată ochii unele la altele din lipsă de altă activitate și plictiseală și poate atunci ar începe și ele să distingă fantezia de realitate și ar începe să caute ceva normal și sănătos în lumea reală. Și atunci ar avea și cei ca "nu faceți ca ei" de unde alege ceva. Nu că ar fi ceva de calitate, dar măcar ceva de unde să înceapă și să aibă și ei ce da la gunoi în cele din urmă.

| RAY explică (pentru TPU2019):

Poti crede ce vrei,de stiut nu poti stii ce vrei tu,cat timp nu faci rau poti crede orice vrei tu, daca dai peste o fata sincera, serioasa si vezi ca e diferita logic ca stii, una e sa crezi alti e sa stii, eu vreau sa stiu nu sa cred

| TPU2019 a răspuns (pentru RAY):

Și eu ce încercam să spun? Că vrei să știi, nu să crezi. Deci până aici ne-am înțeles. Mai departe trebuie să înțelegi că în mediul online nu ai să găsești tu nici o fată serioasă și dacă din cine știe ce motiv este întâmplător pe-acolo, nu este ea acolo pentru tine. În afară de asta, cam câte postări dintr-o sută pe aici prin mediul online sunt de aceeași natură cu postările tale? Cam câți crezi tu că sunt pe aici din același motiv și în aceeași situație ca tine? Dă-ți tu singur răspunsul la întrebarea asta și ai să înțelegi că e tot una cu a câștiga la loto, adică statistic, zero șanse. Dacă nu știi ce să crezi, crede pe altul care vede problema în ansamblu și înțelege unde te afli, tu momentan ești setat pe o problemă și nu ai să vezi altceva între timp. Aici singurul lucru pe care poți să-l faci e să înțelegi cu ce specimene ai de a face și că nu ai ce discuta cu ele. Cred că ar fi trebuit să îți dai seama până acum, deci cel puțin tratează-le în consecință, nu le mai da apă la moară și nu le mai da curs la toată prostia care se scurge din ele. Le ceri să ți se urce în cap și ele asta fac. Și când au ajuns acolo își fac nevoile în capul tău. Nu te mai uita tu după fata aia sinceră și serioasă, că nu ai s-o găsești aici cu siguranță.

| RAY explică (pentru TPU2019):

De acord

| Mosotti a răspuns (pentru TPU2019):

Pai ideea este ca parerea falsa despre sine se poate demonta comparand cu realitatea totusi, te mai si autoeduci, daca esti destept, se vede, ce realizezi, ce poti face fara neaparat cu comparatie, cum inveti si ce performante poti avea acolo, ca ai referinta notele, nici nu conteaza ce zic altii, nu poti zice ca esti destept sau desteapta daca vezi ca nu poti mare lucru, ca nu intelegi mare lucru la scoala si in alte parti. Dar ei au multe erori de gandire, este corect, dar prin constientizare se rezolva, ca pe baza asta se rezolva multe la psiholog, ca de multe ori nu-ti dai seama ca nu gandesti bine.
Degeaba ma baga in seama 10 femei daca eu stiu ca nu pot si stiu mare lucru, nu am cum a ma considera destept sau desteapta, ma baga ca vor sa ma f in general, deci nu e mare lucru.

Si faptul ca nu intelegi ca n-ai trecut pe acolo, ce, trebuie sa bagi mana pe foc ca sa intelegi ce te arde?! Mai intelegi si tu, mai gandesti ca nu e bine, inveti si din ce au patit altii, ti se explica de ce focul te arde, practica e teorie aplicata de fapt.
Dar e si lipsa de educatie sociala de mici, ca daca pregateai omul de mic pentru viata, aveau alte valori, ca asa cum la 19 ani multi sunt in stare sa ia un examen la facultate de stat, asa si la viata erau pregatiti daca aveau educatie sociala, nu ziceau "aaa am fost prost, acu mi-am dat seama cand e prea tarziu", sa stie dinainte. E ca si cum te duci la examen fara sa fi facut scoala, nu merge. Asa cum pricepe mate, fizica si altele, asa ar pricepe si viata daca erau de la 10 ani educati si scoliti in asta.

Pai in real unde poti cunoaste multi parteneri din care sa alegi? Mai ales dupa 27-30 ani in colo. Si in real crezi ca oamenii sunt mai breji? Nu prea, doar ca aparent nu vezi, vei vedea mai in colo.

| TPU2019 a răspuns (pentru Mosotti):

Tovarășu", hai să pun problema mai simplu că sunt în drum spre muncă și nu am să-mi bat capul acum să mai scriu o poezie fără rimă.
Ai mai multe șanse să-l convingi pe Dragnea că nu-i frumos și moral să fure. Jur că mai degrabă ar înțelege ăla așa concept decât să vadă ăsta micu' cum stă treaba cu fumeile, să vadă el viața din perspectiva ta, aia corectă.

| Mosotti a răspuns (pentru TPU2019):

Eu am zis ca prin educatie de mici, ala micu` va sti ce si cum, daca arabii si japonezii prin educatie au ajuns sa isi dea viata pentru patrie, iti dai seama ca astalalta e un nimic, doar ca nu s-a facut asta. Perspectiva mea este corecta pentru ca altfel e nasol, este bine sa vada lucrurile in asa fel incat sa nu ii faca rau.
Dar fara educatie normal ca nu vede si nu pricepe cum e cu femeile, asa cum e normal sa nu iei bacu daca nu ai invatat scoala pana la 18 ani.
Normal ca nu il poti convinge pe ala micu` la 17 ani sau 18 cum e cu femeile, aici zici bine, dar trebuie facuta treaba cu educatia cu mult inainte, ca sa-i intre in inconstient acolo.
Nu le explica nimeni nimic cand trebuie (nu la 25 ani abia), ei practic sunt nestiutori in ramura asta.

Tu vezi chestia la suprafata si cum este acum doar, dar nu ar trebui sa fie asa, societatea nu a luat masurile necesare. Asa cum si la infractori, nu a luat masuri ca sa nu mai existe familii denaturate, majoritatea infractorilor de acolo se formeaza asa. Logic ca la 20 ani nu mai poti convinge ca ala sa fie cinstit.

| TPU2019 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu știu ce relevanță are perspectiva ta în momentul în care capra-i de mult moartă-n păpușoi și tu încerci să bați cai morți pe post de rezolvare. Istoria s-a scris deja, acum doar poți s-o mai citești. Ce treabă mai are că istoria României nu e ca istoria Japoniei? Nu mai e nici o rezolvare pentru asta, nu mai schimbi tu trecutul dacă repeți la infinit că nu-s la fel sau măcar comparabile. Rezolvarea o dai pentru viitor pentru circumstanțele prezentului, nu ale trecutului. Perspectiva ta e a ta fiindcă vine din istoria ta, nu a altcuiva și invers. Deci perspectiva ta e doar a ta și a altuia e a altuia, altă istorie, altă perspectivă, altă realitate. Poți să te dai tu de trei ori peste cap și să faci și cinci flotări, că perspectiva ta tot a ta rămâne și a altuia tot a altuia rămâne. Și ghici ce. Ambele sunt realități în egală măsură realități ale diferitelor perspective. Și app. nu face greșeala și confunda potențialul cu realitatea. Nu că asta ar schimba trecutul oricum, doar zic.
"Nu ar trebui, ar fi fost, ar fi trebuit" - astea-s concepte irelevante. Trăim în prezent, deci trebuie să acționăm în consecința prezentului, nu a infinitului potențial trecut.

| Mosotti a răspuns (pentru TPU2019):

Aaa, da, pentru cei deja mai mari, nu mai avem ce face, eu am zis doar ce consecinte are aceasta lipsa de educatie care ar fi trebuit sa fie. Atunci singura solutie este sa se izbeasca de realitate si sa isi asume consecintele, si este okey asa, nu avem ce face.

Dar pentru viitor se pot lua masurile pe care le-am zis, ca e unica cale sa ferim adolescentii si tinerii de multe suferinte. Ca nu se iau masurile astea, e altceva, eu doar am zis ca asa ar trebui, dar pe stat il doare undeva ca omu face depresie de pomana, ca se sinucide, ca isi rateaza viata si scoala.

Da tu o alta solutie, sa vedem! O alta solutie in afara de educatie sociala de mici, poate face ca, adolescentii si tinerii sa stie cu ce se mananca treaba, sa stie sa se fereasca de anumite chestii negative pe ramura relatii, ca sa nu dea de dracu.
Vino cu o alta varianta buna gandita de tine, ca eu am dat-o pe a mea. Ca asa e usor din gura "exista 5 variante bune domne, nu doar a ta e ok", de acord, sa vad si eu ideea ta!
Ca da, pot exista 5 variante bune care sa duca la acelasi rezultat.
Daca nu ai o varianta, atunci pe ce baza zici ca nu doar a mea e buna?! Daca nici altii nu au venit cu alta varianta tot buna. Ca presupui ca ar as fi, e ok, dar nimic concret pus pe masa din partea celorlalti.

| TPU2019 a răspuns (pentru Mosotti):

Soluția mea e în răspunsurile de mai sus, probabil ți-a scăpat. erai prea aprins sau ceva.
Să înceteze cu mediul online și să înceteze să mai dea curs și atenție la parașute, simplu. Nu le mai dă nimeni atenție, atunci aterizează și ele cu piciorușele pe pământ. E mai grav când cad de sus tare că-s fragile și s-ar putea să li se rupă și să le între fix în cur.
În plus, niște ședințe de terapie pentru mansardă pot să fie de folos.
Și în al treilea rând și probabil cel mai greu. mai multă răbdare. Parașutele vor mai sta încă ceva timp în aer până să aterizeze, că sunt ușoare și pică mai greuț așa, că le mai poartă și vântul de colo colo. na, durează, acum, ce să-i faci.

| Mosotti a răspuns (pentru TPU2019):

Citisem solutia si mi se pare ca si raspunsesem ca si online si in real oamenii sunt aceiasi. Plus ca cei deja formati, si daca nu stau online, ei tot vor da atentie si in real la unele de care le place, deci vor face acelasi lucru oricum, ca gandirea, crezurile, convingerile, dorintele sunt aceleasi, la educatia care au primit-o. Deci nu scapa, solutia ta nu functioneaza, insa pentru generatia deja formata nu functioneaza, si ramane sa sufere unii din ei, si asta este, asa cum zici, nu putem schimba trecutul.

Dar, ca sa faca ce zici tu, sa nu le mai dea atentie, fie online fie in real (ca e tot aia), trebuie educati de mici sa:
1 - Sa inteleaga ca o relatie nu este asa mare lucru, si pentru lipsa careia nu trebuie sa intre in depresii, sa se sinucida, sa fie constienti ca exista n preocupari frumoase care ne bucura. Sau daca intra intr-o relatie, sa nu isi rateze scoala, viata pentru una sau pentru unu, deci cand sunt indragostiti sa ceara repede ajutor la parinti, prieteni, medici, ca sa-i opreasca din a-si distruge viata. Evident in cazurile unde e nasol, ca sunt si cazuri ok, dar nu vorbim de acele cazuri. Ca asa exista si relatii unde e bine mereu, si alea sunt de dorit, insa in majoritatea cazurilor nu este asa okey dupa un timp nu prea lung. Sa inteleaga mecanismul indragostelii, sa inteleaga ca e drogare, si ca a face relatie pe baza asta nu e bine, caci nu vede omul asa cum este cu adevarat, si apoi pot apare mari probleme.

2 - Sa isi cunoasca nota fizica, sa stie la ce au sau nu acces, si sa nu dea atentie inutil la cine niciodata nu ii va place, pentru ca acum nu isi cunosc asta si tot spera aiurea ca vor avea succes, de aia si incearca, din necunoasterea notei. Pentru ca celor de nota mare, mereu li se va da atentie de catre fete misto alea care le consideri tu parasute, e de ajuns doar sa dea semn ca el exista prin zona, si chiar ele ii vor da atentie daca el nu misca nimic. Ideea e sa le dea atentie cine trebuie, cine are nota egala. Deci fiecare sa-si stie locul si zona unde au acces!

Deci sa vina din ei faptul ca sa nu dea atentie si restul la cine nu trebuie, sa fie formati asa, nu ca zic eu sau tu "nu face ma asa", asta e fix zero. Nu e usor, dar daca se doreste de catre stat, s-ar face asta, bine, si in educatia asta sa intre si sa fim oameni, sa ne respectam, sa nu radem de aia care-s altfel, sa nu ne batem joc de partener, deci sa fie mai multe.

| TPU2019 a răspuns (pentru Mosotti):

Ești cam încăpățânat tu. și nici nu vrei să înțelegi implicațiile pierdutului de timp online și fuga de realitate. Și nu, oamenii nu sunt aceeași în realitate cât și online. Nu în privințele care contează, nu în modul în care abordează problemele și cum se prezintă. Bine că nu e bună și universală soluția mea, dar în continuare tot înainte îi dăm cu soluții pentru alții și pentru alte timpuri și dimensiuni. În realitate trebuie abordată problema și da, ca și online nu atenție, dar. interacțiune. Interacțiune reală care va avea efecte / consecințe reale, consecințe și efecte care vor împinge persoana în cauză spre spațiul real, nu cel virtual. Plus că parașutele în lipsa mediului online ar avea o mare depreciere de sine în lipsa like-urilor și atenției constante și interminabile. Pentru ele deja e o problemă și frustrare mare când numărul de like-uri nu le corespunde cu imaginata lor valoare. Tot îi dai tu înainte cu "să știe, să cunoască" și altele. De unde să știe și să cunoască, din mediul virtual, unde o parașută își valorează greutatea în Aur și un bărbat normal dar fără experiență (și ăștia sunt majoritatea) are valoarea unui coi în talpă? Mda, sigur, tu ai să-i tot dai înainte cu cei "ăilalți" care mai au timp sau alte alea. deci, am dat problema curentă sub preș și ne-am spălat pe cap. Păi, bună soluție zic. Așa facem deci, continuăm online și ajungem. nicăieri. Că doar e la fel și-n realitate. Cred că glumești. Prietene, trezește-te și tu, zău că dormi. Vorbești, dar de fapt tu cred că spui povești.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Educatia e una iar experientele sunt altceva,esti educat sa fi un om bun,dar apoi vezi ce esti bataia de joc a multora,mama ta iti spune respecta femeia,iubesteo fii sincer cu ea,apoi vezi ca iti bat joc de tine sau nu atragi sexul opus,incep frustrarile,complexele,uite asa incepe o ura pasiva fata de femei sau de oameni,doare respingerea sexului opus,doare,nu poti intelege rational omul o fiinta emotionala,mgtow,incel au si ei argumentele lor,femeile plac o mica parte din barbati de restul se folosesc,nu e iubire e interes, egoism, spune cum vrei tu, nu ma poti convinge sa cred ceva ce nu am experimentat inca, mie imi spuneau fetele vrei sa fi catelusul meu de care sa ma folosesc

| Mosotti a răspuns (pentru TPU2019):

Nu dorm deloc, ce zic eu este verificabil in realitate, dar ori nu vrei sa recunosti, ori nu stiu.

In primul rand, sa zicem ca e ca tine, ca online nu este ca real, tu crezi ca la cei formati deja, le vei schimba gandirea acum? Ii poti convinge sa nu mai stea online si sa faca ce fac? Eu nu cred, vor face mai departe.
De aia ziceam de educatie pentru generatiile care apar de acum, ca sa fie formati altfel, sa stie ce am spus in mesajul celalalt, de la sine sa nu mai piarda timpul cu alea online fara sa li se mai zica, dar de asta tu nu pomenesti nimic, nu te legi de solutia asta.

Dar sa stii ceva, si daca nu mai stau online, si in real e cam la fel, 10 femei misto in real de exemplu vor primi gramada de "like", pentru ca e acelasi lucru, vor fi bagate in seama de n barbati care-s atrasi de ele fizic, nici nu conteaza ce au prin cap ele. Asa ca valoarea lor falsa se va pastra mai departe, si daca nu primesc atat de multe like ca online, oricum stiu ele ca ar primi la orice ocazie cand s-ar ivi mai multi barbati.
Ce doar interactiune? Ca barbatii nu se opresc acolo, le vor face complimente, se vor uita la ele, ele se prind si iar, isi pasteaza fumurile din cap. Si ajungem iar ca online este cam egal cu real! Probeaza si asta sa vezi.
In toate vremurile fetele misto au primit multe "like" in realitate.
Daca arati super, esti placut, admirat, simpatizat, complimentat oriunde, si in real si online, daca nu, oriunde vei vedea aceiasi reactie din partea celorlalti adica negativa.

Asta este, ca ne convine, ca nu, nu putem fugi de adevar. Daca nu le-ar da atentie, daca n-ar mai sta online, este una, si realitatea este cu totul alta.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Eu am zis de educatia mai acatarii decat ceea ce se face acum! Ti se zice sa fi bun si ce zici, dar nu ajung aslea, nu ti se zice sa nu mai fi atins de bataia de joc, sa nu mai fi asa frustrat ca nu merita, pentru ca, culmea, chestia aia nu este asa fericire cum crezi tu, sa nu te mai afecteze asa mult respingerea sexului opus, sa nu urasti, ca nu e de vina nimeni ca x nu atrage! Nu sunt de vina cei sau cele care nu ii dau atentie. Ca sa-si bata joc nu e bine din partea lor, aici sunt vinovati, dar faptul ca nu da atentie, e normal.

Pai asa nu crezi ca drujba te taie?! Trebe sa experimentezi? Trebuie sa te feresti, sa intelegi ca nu e bine sa experimentezi asta, sa vezi ca altii si-au taiat piciorul daca au gresit, asa si la relatii, ti se poate distruge sufletul uneori iremediabil doar in iluzia ca daca aia te placea, era mare smecherie, crezand doar ca ai pierdut marea cu sarea. Ca daca ai sti ca nu e asa mare chestie, n-ai m ai suferi atat.
Iar educatia ca lumea de mic, te va face sa simti astea de la sine, sa intelegi ca nu e nevoie sa experimentezi ca sa crezi, ca de multe ori poate fi prea tarziu.
Educatia este asa de puternica (indoctrinarea), ca iti schimba si ce simti asa cum am zis, vei fi convins singur ca nu merita aia si ailalta, ca acum asa cum am zis, pe astia formati deja, nu ii poti convinge, ai zis bine, orice as zice sau cineva ar zice, ei tot asa vor face.

Si asa cum am zis, sa fie omul constient de nota fizica, sa nu persiste, insiste sa-si faca iluzii desarte! E foarte important. Cu atentie mare nu se ajunge la bataie de joc, ca nu ne-am mai baga de la inceput in seama cu cineva la care stim ca nu avem acces.

O varianta ar fi ca Incel si mgtow si altii ca ei au patit-o din lipsa de cunoastere pe care nu au avut-o lento de mici, s-au dat si au stat cu femei de nota mare fizic, chestie pe care ei nu o aveau, asa ca era si normal ca erau doua sanse:
1 - nu statea cu ei, ii ignora, nu le dadea atentie
2 - ii foloseau
Daca isi cunoasteau nota, stiau clar ca nu au ce cauta cu femeile x, dar asa, s-au ars! Si s-au ars asa tare, ca uite, au prins ura, li s-a dereglat psihicul, urasc femeile, poate si pe alti oameni, si raman cu trauma asta pe viata, de aia zic ca daca nu crezi pana nu experimentezi, te poate costa si viata uneori, sanatatea psihica.
Astea sunt argumentele lor, ca sunt folositi barbatii, ca sunt bataia de joc a femeilor, dar asta din cauza ca ele nu ii plac, ca au nota fizic mai mica.
Nu ii condamn deloc, dar asta este treaba.
Cand arati bine si te place una, face orice pentru tine, nu exista sa fi folosit niciodata, se lasa si batuta, umilita, dar tot sta cu tine la o adica, iti iarta orice.

Dar e posibil sa nu fie fizicul de vina, e posibil sa fie bine la inceput, si apoi sa nu mai fie, asta e a doua varianta, insa asta este, cand te bagi in relatie cunosti riscurile, dar de fapt nu le cunosc multi oameni, si iar ajungem la educatie, ei nu se asteapta, si cand se intampla sa-i fure, sa-i insele, etc, fac soc! Daca esti pregatit psihic, e cu totul altceva.

Eu de exemplu am invatat acum 5 ani sa-mi analizez nota, si stiu clar "asta nu are cum sa ma placa, nu are sens sa ma bag ca apoi sa sufar tot eu, si daca da impresia ca m-ar place, nu e pe bune clar, are un interes", e doar un exemplu. Pana acum 5 ani nu stiam, dar am citit, m-am documentat, am studiat si psihologia evolutionista, si am tras niste concluzii care se verifica in realitate. Si nu are rost sa le urasc sau sa urasc lume, ca nu arat eu bine, nu au ei nici o vina! Nu am eroarea asta de gandire, ca nu ma ajuta.
Plus ca si daca arat bine, imi iau in calcul ca pot fi furat, inselat, si daca se intampla, aia este.

| TPU2019 a răspuns (pentru Mosotti):

Verificabil in care realitate? Realitatea din mediul virtual sau?
Vad ca a nu stiu cata oara ai dat-o in partea "cauza pierduta, subiect incheiat". Bun, subiect incheiat, cauza pierduta, nu ne mai batem capul. Bravo, app. Pai eu zic asa ca n-are rost sa mai zicem nimic ca rulam oxigenul degeaba. Acum rezolvarea ta este sa educi generatia noua, da? Cine sa o educe? Curentele parasute autointitulate si supraestimate? Sau "femeia moderna si puternica", aia care nu se mai satura si careia nu-i mai ajunge nimeni si nimic? Astea zici tu? Care vor ramane singure cu "n" copii si cu pisica, copii care vor ajunge la randul lor in aceeasi situatie de fata sau mai rau? Cand ratele de divorturi sunt mai mari ca oricand? Cand casatoriile sunt in declin record? Cand accesul la internet si informatie a transformat toate parasutele de nota 4 in printese de nota 10+? Cand mamele singure sunt noua moda la putere? E la fel in realitate ca in mediul online zici? Esti sigur ca nu vorbesti de lucruri imaginate? Cine fuge de adevar aici? Esti sigur ca nu va fi tentatia mai mare sa dai la scadere o poza mediocra intr-un profil online cand ai la botul calului mai bune si mai multe optiuni, asta fiind valabil la ambele sexe? Si la ce sa va ajunge de acolo? La bune experiente? La bune rezultate? Chiar nu faci diferenta intre mediul online si realitate? De care dintre ele esti rupt de nu poti face diferenta? Evident ori nu stii de una ori de alta daca nu le poti pune in perspectiva si compara? De mediul online ma faci sa cred ca nu. Ori iti lipseste total perspectiva in ansamblu sau nu stiu ce sa cred. Mai repet odata, parca am mai spus-o pe asta. si online si in realitate sunt aceeasi oameni, dar online sunt alte circumstante, in realitate sunt alte circumstante. Alte retineri sunt in relaitate alt comportament, altul este online. Macar in realitate "ce-i in mana nu-i minciuna", acolo ceea ce vezi aia intelegi, aia-i realitatea si aia te formeaza.
Cu cat lasi mai mult sa se strice de acum, cu atat mai multe cazuri de astea ai sa ai in viitor, cu atat mai putin va avea de unde sa se aplice teoria ta cu educatia. Asta e un tren trecut de mult prin gara. asta era ceva de facut din trecut, ceva ce trebuia prevenit, acum nu mai faci decat "damage control", cauti sa mai repari din timp ce mai este de reparat, sa tai cat mai mult din cancerul prezent. de la radacina, cat nu se imprastie, nu de la varfuri, lasand ramurile in locul lor la baza. ca sa mai ai vreo sansa la o directie inspre preafericita ta solutie unde o sa aiba cine sa mai dea un exemplu si cui. Nu mai face dezordine in ordinalitatea cauzei si efectului. Cine vrea sa inteleaga, sa inteleaga, cine nu, asta e, nu poti acum sa tai toate crengile uscate, poate la unele nu mai ajungi. Pai solutia ta ar fi sa sropesti pomul putrezit jumate, sa salvezi mugurii, nu sa tai jumatea infectata ca sa nu mai aiba de unde se intinde si in cealalta jumatate. De aia avem asa rezultate, de aia avem depresie, criminalitate, sinucideri, incel, bibistrocel sau ce mai zici tu pe-acolo. ca nu se trateaza cauza problemei, intotdeauna se cauta tratarea simptomelor. Ba, daca n-avem rezolvare, macar incercam sa dam o idee, sa facem galagie macar, poate or fi urechi de auzit. Zic eu. In loc sa zicem, lasa ce-a fost sa fie. ce-i pierdut e bun pierdut, hai sa ne bazam pe ce mai e de salvat. Si daca "ce-i pierdut" e radacina? Pe cine ai sa mai educi tu dupa aia? Sau mai bine. cine? Cine o sa mai educe pe cine? Prietene, societatea e in declin de buna vreme si ceva. O sa mai educe Marioara lu' Grivei pe Saftica lu' Andrei despre cum sa-si bata joc mai eficient si de cine in ritmul asta, aia educatie o sa mai fie.

| TPU2019 a răspuns (pentru RAY):

Mda. te-a invatat mamica, ti-a spus mamica. (aviz Moscotti. asta ne invata fumeile, ca sa iti dai si tu seama. asta e educatia care o primesti de la o femeie cand mamele singure sunt moda din ziua de azi. mai zi ceva cu cea educatie daca are cine s-o dea. Niste fiinte care nici ele nu stiu ce au in cap si ce vor de fapt)

Evident ca isi bat joc de tine, fiindca le dai atentie si nu stii ce e in capul lor sec, nu ai nici cea mai mica idee. Tu probabil vezi "mama ce fatuca frumusica si eleganta si mai stiu eu ce". Ce vede ea "Haha laughing mama ce prostalau, asta crede ca e de **** mea, mie imi trebuie barbat sa ma ia si sa ma scuture sa-mi fure mintile, sa nu stiu ce-i cu mine, sa ma duca-n lume si-n zari. E deluzoriu saracutul, hai sa-mi probez valoarea, sa vad cam cat de nesimtita pot sa fiu cu el, cam cat poate sa inghita. Evident, cu cat imi inghite mai mult ****, cu atat mai valoroasa inseamna ca sunt happy"
Daca tu ai impresia ca ai citit pe net de migcel si incel si mai stiu eu ce si ti-ai dat seama cum functioneaza treaba, crede-ma ca nu ai inteles nimic, nu a ramas nimic in cap decat informatia, in subconstiet nu ai invatat nimic, nu s-a facut nici o legatura, nici o conexiune cu relaitatea. Ti-am mai spus si o repet, tie ti-ar trebui o zi in capul unei femei. Probabil ai ramane cu sechele si ti-ar da cu eroare de sistem cand ai vedea cam care e distanta intre ce vedeai tu inainte in ele si ce e de fapt in capurile lor. Ai ramane interzis.

Acum, macar lasa-te la mana ta cu mediul online si zii merci sa dai si peste cate-o retardata de asta. Cand iti mai zice sa fii catelusul ei, o flegma intre ochi si pa, jet. Unica solutie. Si vezi sa mai fie si cu prietena ei s-o vada. La asa caracter si afirmatie nu are cum sa se planga la nimeni de asa reactie. Macar atata lucru si tot e mai bun decat sa pierzi vremea cautand unicorni pe pereti virtuali. Macar ai sa ai o interactiune, de orice natura ar fi ea, macar mai intelegi si tu cum functioneaza treaba, ramai cu ceva real in cap.

| RAY explică (pentru TPU2019):

Erau niste exemple, sunt pers care se regasesc in ideea de incel mgtow dar asta nu inseamna ca adera total la ceea ce afirma uni, sunt pers care nu atrage sexul opus iar petrecera timpului vb cu sexu opus e timp pierdut, asta e parerea mea

| Mosotti a răspuns (pentru TPU2019):

Tu nu ai pus in calcul natura umana! Tu ai impresia ca inchizand netul, rezolvi ceva? Tu vrei ca in real omul sa aiba retineri ca apoi sa il vezi cum este? Nu e mai bine sa-l vezi din prima ca sa nu-ti mai pierzi timpul? Tocmai sa-l vezi cum e cand are oportunitati mai multe, ca ala e el cu adevarat. Ca un om care este om, e oriunde sa stii, si in real si pe net, nu conteaza, pentru simplu fapt ca nu poate fi altfel nici daca ar vrea. Asa cum un om neatragator nu primeste atentie nici online (de la sexul opus daca ii vede poza) si nici in real.
In real da, nu sunt atatea oportunitati, dar e tot una de fapt, vei intalni mai putini oameni, dar problema ramane.

Adica "nu mai sta tu online, stai doar in real ca oamenii sunt altfel au retineri, nu sunt ca pe net", okey, in prima faza, si cand au ocazia se vor purta ca pe net.

Femeia este programata sa caute barbatul cel mai capabil, bazat, puternic, si din punctul naturii de vedere e normal sa fie cum e pe net! Ca nu ne convine noua, este altceva, ridica stacheta f sus daca ea arata bine tocmai in scopul ala, sa aleaga crema. Si daca sta cu unul, cand vede pe altul la fel de misto sau mai misto, se poate duce cu ala.
Barbatul la fel, e facut sa caute femeia cea mai misto adica tradus sanatoasa si fertila, de aia si barbatii bine sunt la fel, joaca femeile pe degete tot in scopul genetic de a gasi partenera cea mai potrivita din punct de vedere al naturii.

Valoarea nu e falsa de fapt, valoarea si-o dau pentru ca piata le-o da, observa si barbatu si femeia misto ca 90 % le dau atentie, le/ii plac, deci au acea valoare! Natura nu tine cont de inteligenta si caracter, ci de fizic. Si ce zici tu sa nu le mai dea atentie, e o tampenie, nu se poate, ca ce e frumos si lui dumnezeu ii place, automat le da atentie si in real chiar daca sunt mai putini, dar asta e limitat doar pentru ca ca atatia a intalnit, insa se extinde treaba, si in metrou cand te duci vezi priviri destule de exemplu, deci tot le da valoare chiar daca nu au contact cu acei oameni, si automat isi insusesc aceias valoare si in real. Daca piata zice ca un produs e bun, apoi are valoare acel produs si online si in real.
Deci ce zici tu e contra naturii umane. De la asta pleaca tot ce se intampla.
Adica zici ca sa nu mai stea omu pe net sa le dea atentie cand din toate celulele lor simt sa le dea! Pana nu simt ei ca nu trebuie sa le mai dea atentie, nu rezolvam nimic. Si din online trece in real si se repeta faza doar ca la o scara mai mica.

De educatie am zis ca cei de la conducere sa faca asta, sa bage in scoli, ca ori mai fi unul ca mine, sau mai multi. Ca nu se face, este clar, ca nu ii intereseaza, dar macar prin educatie sa mai schimbam ceva daca s-ar putea, sa mai stingem din chestiile naturii umane, asa cum s-a stins la arabi si japonezi chestia cu supravietuirea, simt din ei ca vor sa moara cu placere pentru patrie.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

TPU nu stie natura umana, acum i-am explicat de unde vine tot, el vede efectele ca anormale, dar real dupa natura sunt f normale. Te pune sa nu mai dai atentie cand tu simti ca vrei sa dai, ca exemplu zic, si oricine ar fi in locul tau. Natura de aia le-a facut misto, tocmai ca sa ia atentie, asta s-a si dorit. Deci se intampla ce trebuie sa se intample. Si ca online, ca nu, principiul ramane, ce facem, fugim de noi insine dand off la net?! Nu merge.

Ca sa nu mai ia atentie cum zice el, ar trebui ca barbatii sa nu le mai vada atractive! Altfel nu se poate nici in real si nici online. "Daca nu ar mai lua atentie, ar cadea de sus direct jos", dar asta nu se poate intampla atat timp cat sunt atractive. Ca daca s-ar intampla asa, atunci inseamna ca natura e proasta si a gresit facandu-le atractive, n-a gresit deloc.
Ce treaba are caracterul si inteligenta? Nici una, natura vrea sa te cuplezi cu una misto de tot fizic.
De aia iau atentie si daca-s proaste si la caracter si intelectual.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Ai dreptate,caracterul,personalitatea nu emit atractie fizica,dar pe net fetele spun ca sufletul conteaza iar apoi real vad si ele ca nu e adv sau te tin pe post de catelus a lor,cum preferi, parerea mea cand nu te place o fata numai vb cu ea, simplu, prietenia dintre o fata si un baiat nu este naturala si una feminists, feminizarea barbatilor

| TPU2019 a răspuns (pentru Mosotti):

L-ai omorât pe TPU, n-am ce zice. Se vede că noi jucăm în filme diferite. După părerea ta, un om își face experiența într-o piață unde inflația este dată peste cap și dacă e posibil, piața reală să o și ignore. Tu compari un produs de pe piața reală cu același produs de pe o piață defectă și de unde ești conștient că nu ai să-ți permiți nimic. După logica ta, contează doar produsul, nu să te orientezi spre unde să-l găsești la adevărata lui valoare. Dacă piața defectă îți spune că produsul ăla e cel mai bun, când pe piața reală ai să-l găsești probabil mai greu, dar măcar la un preț mai rezonabil, poate chiar îndeajuns cât să ți-l și permiți, dacă înveți să negociezi, tu ești de părere că ar trebui iei produsul ăla la falsa lui valoare și să zici direct că nu ți-l permiți. Dar oricum, opțiuni sunt mai multe decât pe piața reală, deci ai să te minți în continuare că ai măcar de unde alege, când de fapt, toate produsele de acolo sunt supraevaluate și moneda ta total depreciată. Deci stai pe o piață incorectă unde nu îți ai locul și te aștepți să iasă ceva de acolo. Și pe deasupra hai să ignorăm și circumstanțele, că doar produsele sunt aceleași și pe una și pe alta, pe deasupra, de ce să te obosești să le vezi defectele și minciunile în realitate și data viitoare să fii conștient de ele? Logica 101, corect?
Eu îți spun că trebuie să-ți schimbi circumstanțele dacă vrei să ai vreo șansă la acces la produsul respectiv, să înveți mediul și că trebuie să negociezi, să cauți mediul mai favorabil ție, tu spui că nu asta contează, că deh, nu se poate oricum și că nu știu eu cum funcționează produsul și sistemul. Probabil tu citești ce scriu, dar înțelegi ce vrei. Mai aștepți și rezolvări din exterior, că să facă ăla, să facă ăia de sus, sau dacă ar fi făcut sau vor face ăia de sus. Nu prietene, nu au făcut, nu fac și nu vor face nimic ăia de sus, că nu au nici un interes, trăim într-un sistem defect, în circumstanțe ne naturale și trebuie să ne adaptăm noi la el, nu să așteptăm rezolvări de la Dumnezeu și Maica Domnului. Să mai repet, poate nu ai înțeles, circumstanțele sunt denaturate, nu produsul de pe piață. Produsul a fost, este și va fi întotdeauna același, doar circumstanțele se schimbă. În consecință, trebuie să te adaptezi și să încerci să te îndrepți în direcția în care circumstanțele se vor înclina mai mult în favoarea ta. Ce avem noi în circumstanțele actuale se cheamă inflație. Și asta trebuie să încerci pe cât posibil să o ocolești, dacă e posibil să o eviți în totalitate. Da, e greu, asta nu înseamnă să nu-i spui pe nume. Că se poate sau nu, asta mai ține și de voința individului. Cu ce ajută să enumeri care sunt "căile Domnului" și cum e lăsată femeia și bărbatul de la natură și pe deasupra să mai și spui că circumstanțele nu contează? Nu contează după părerea ta fiindcă nu pot fi evitate / ocolite, dar ăsta e singurul factor sub influența individului, nu factorii externi. În viața reală repet, trebuie să te dai cu capul de ele, nu în piața din mediul onlune. Din una din ele te dai cu capul de realitate, din cealaltă te dai cu capul de iluzii și produse de care nu te poți atinge. Natura umană e ceea de ce trebuie să te lovești, în realitate, la aia trebuie să-i faci față și să o înțelegi. Și asta nu ai să o faci niciodată din mediul virtual. Nu știu cine nu a luat natura umană în calcul, cred că citești pe dos, sau de jos în sus. Încearcă de la stânga la dreapta, că nu suntem nici în China, nici în Emiratele Arabe.

| Mosotti a răspuns (pentru TPU2019):

Eu citesc f atent tot ce scrii, e normal sa scrii mult cand ai ceva de spus, nu conteaza ca avem opinii diferite.
Deci:

Hai sa o luam cum zici tu, ca in real nu e inflatie si produsele sunt la adevarata valoare, si ca pe net e inflatie adica inflatie de nota fizica (nu discutam de caracter si creier, ca ala am zis ca nu conteaza la prima faza, conteaza dupa, cand faci relatie serioasa, desi uneori nici atunci, sunt femei cu infectii de barbati, si barbati cu toate toantele si prefacutele doar ca arata bine). Da, poate fi asa daca multe femei de nota 6 se dau de nota 9, daca vrei sa zici asta, este perfect adevarat, adica ca mint, ca nu-si arata pozele reale si clare, nu de acum 5-8 ani, si pozitii unde nu se vede ca lumea cum este. Atunci e o prostie sa te iei dupa online, pentru ca in real nu mai are cum a se da de nota mai mare decat este, ca o vezi imediat. Si deci online te amagesti, dai valoare cuiva care n-are, suferi inutil.

Eu am zis, dar poate trebuia sa specific, am vorbit sa zicem de femei care au nota 8 si in real si online adica care nu au valoarea umflata pe baza minciunii. In cazul ala este cam tot una. Pentru ca legile atractiei sunt tot alea si in real si online.
Daca sunt neatractiv sa zicem, ce favoarea mea? Nu exista calea in favoarea mea, am pus-o, sau poate am noroc la SH-uri fizic pentru ca eu insusi sunt un SH innascut. Desi culmea si acele SH-uri vor tot atractivi, si daca ma ia pe mine, ma ia ca nu are incotro, din anume interes, si oricum nu o sa ma simt iubit, dorit, simpatizat. Plus ca si eu la fel, nu vreau SH-uri, ca nu ma atrag, deci e negru daca n-ai castigat loteria genetica.

Normal ca nu va face nimeni nimic, nici in afara nu se face educatie sociala pentru viata, doar educatie sexuala si atat adica sa stie sa se protejeze, boli, riscuri, deci praf, mai ales la noi ai dreptate, nu exista nici un interes, nu fac astia chestii mai importante, damite ce zic eu.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, am inteles ce vrea sa zica TPU2019, se refera la valoarea pe minciuna, adica ele nu au nota care zic ca o au, pun poze aiurea, ori ale altora, ori ale lor dar de n ani, si asa mai departe.

Prietenia dintre o fata si un baiat e ok, de ce nu? Desi o sa constati ca nu prea ai multe in comun cu ea si deci s-ar putea ca prietenia sa nu se lege, dar sunt destule cazuri in care merge.
Multe zic ca sufletul conteaza, nu neaparat ca mint, chiar nu realizeaza mecanismul, nu stie ca nu este asa, si cand simt ce simt, atunci realizeaza. Sunt si unii care mint, dar majoritatea nu realizeaza ca fizicul e proba eliminatorie.
De aia am zis de educatie de mici, sa stie toate astea, sa cunoastem cu ce se mananca viata, sa avem minte la timp, nu sa ne trezim dupa 20 ani ca ne-a venit mintea la cap dupa ce ne-am ars. Ca daca intelegi, iti zic eu ca nu e nevoie sa aplici teoria ca sa vezi daca merge, ca apoi daca o aplici eventual sa ramai cu sechele pe viata.
O aplici ca nu sti cu ce se mananca, crezi ca ar fi ok si incerci,
ca daca cunosti, nu mai incerci, sti ca drumul e nasol (in caz ca acel drum e nasol) si incerci alt drum cumva, sau abandonezi scopul unde sti ca nu vei putea ajunge. Simtind notiunile, te convingi singur de ce trebuie fara sa mai experimentezi. Aia inseamna sa cunoastem, sa fim educati, sa evitam pericolele, nu sa le luam la bord ca sa ne dam seama.

Daca nu stiai, ca curentul poate fi mortal, cine stie, nu te fereai si experimentai cum zici tu, si apoi iti dadeai seama ca e mortal? S-ar putea sa nu mai iti dai seama deloc ca nu mai esti, e doar un exemplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Tu de la ce vârstă ai avut "gagici"?
Cum te înțelegeai cu ele?
Cât de atractiv te considerau?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Dar tu ce notă fizică consideri că ai?
Fetele/femeile ce notă ți-au acordat?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu prea am avut succes sa zic sincer, nu ma gaseau atractiv. Mi-au cam acordat nota 2. Alea care m-au placut au fost 5 in toata viata.
Asta e.

Pai prietenu meu fraaate...pe unde se ducea capta cel putin o privire. Si acu la 42 ani e cam la fel.

| Anonim500x a răspuns:

Foarte bune raspunsurile lui TPU2019.
Mosotti ca de obicei e prostalau degeaba de pute pamantul sub el. Vorbeste mult si nu spune nimic la atatea subiecte de pe site.
Insista infiorator de mult in prostia lui si neghiobia lui si el chiar are impresia ca ar spune ceva inteligent, in loc de ceva destul de toxic si cringe. Imprastie cu mentalitate de beta pe megaoctet la patrat.

E foarte precisa zicala aia cu amandoi (TPU2019 & Mosotti): inteleptul nu spune (tot) ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Iar tu RAY din pacate tot cu nimic nu te alegi...ce a zis TPU2019 e aur pentru cei care au cap pe umeri si vor sa faca ceva in loc sa-si iroseasca viata in fantezii din mediul virtual cu toate stoarfele si ametitele care-si cauta numai niste produse cu specificatii pe aceasta piata virtuala plina de defecti, nu de oameni in toata firea.
Te compatimesc, asa ratacit cum ai fost atatia ani pe aici. Nu esti un omulet rau, esti doar prea imprastiat si instabil emotional pentru a privi lucid lucrurile in viata si sa poti lua deciziile corecte pentru tine. In sinea ta stii asta, dar asa te-ai invatat, sa-ti plangi de mila, sa te acomodezi in mizerie...pentru ca in sinea ta si tu primesti niste validare de la cine stie ce tampitzei de pe site. Uite ca site-ul te-a pedepsit acum (esti suspendat). Ar fi cazul sa mai schimbi un bec si sa vezi lumina in directia pe care nu vrei sa mai apuci.

| Mosotti a răspuns (pentru Anonim500x):

Pai invidia e mare domne, esti invidios pe ce scriu, daca tu nu intelegi ce scriu, de aia ti se pare tampenie, este problema ta daca nu pricepi! Restul cum pricep? Normal ca scrii mult cand ai ce scrie. De aia am atatea funde? Ca-s prost? Si nu le-am cerut eu, nu ma intereseaza neaparat, pana si cateva aprecieri de la conducere. Deci vorbesti total aiurea, asa ca aia e.

Ai o rautate, du-te la psiholog si spune ca ai probleme, ca esti rau, invidios si se va rezolva, serios vorbesc! Dar mai spune ca prostul ala de mine te-a inteles si nu te-a condamnat, doar ti-a spus adevarul cu fapte. Si sa zici "eu nu am cum demostra ca ala scrie tampenii, ca si daca dvs vedeti, o sa vedeti ca nu e asa, asa ca mai bine nu va arat, dar sunt invidios ca nu scriu eu mai bine ca el, sau pur si simplu nu inteleg ce scrie, si e normal ca asa mi se pare aiurea, dar altii inteleg".

| RAY explică (pentru Anonim500x):

De unde stii tu care este cea mai buna directie in viata?

| Anonim5001 a răspuns (pentru RAY):

Directia care duce spre tine insuti este cea mai buna. Cat de greu iti e sa accepti asta? Exact, al naibii de greu. Nu ti-ai construit niciodata un sine solid, autentic, sa cunosti ceea ce iti trebuie si cum obtii. Esti exact cum te-am descris anterior si oricum n-are sens sa-ti dau explicatii. Vei refuza sa intelegi si esti si incapabil sa intelegi in ceea ce te priveste.