| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeti ca atasamentul acela fata de o persoana numit "iubire" vine pe parcurs? Adica e ceva in neregula sa nu spui acele cuvinte (te iubesc) dupa o luna,2, 3? Exista sansa ca omul sa nu ajunga sa iubeasca in timp, daca nu a fost de la inceput fenomenul de "a-si pierde mintile"?

Răspuns Câştigător
| AdelaElena88 a răspuns:

Total greșit! Pana acum deși am avut foarte puține relații ( puține dar de durata) mi s-a întâmplat sa nu fiu deloc îndrăgostită la început de persoana cu care ieșeam. Îmi plăcea de el ca om, îl simpatizam și m-am gândit sa ii dau o șansă. Cel cu care am fost și cel cu care sunt în prezent, a știut sa îmi sucească mințile pe parcurs. Știu foarte clar ca la început nu eram wow. însă îmi plăcea sa vorbesc cu el, avea acel ceva care ma făcea sa continui conversația și sa nu ma plictisesc.Tin minte ca primele 2 luni simțeam ca nu îl iubesc, ma gândeam dacă a fost ok sa formam un cuplu, ne am sărutat mai repede decât am premeditat eu sincer, mie mi se părea ca m-am cam grăbit însă pe parcurs, situația se a schimbat foarte mult și pe măsură ce a trecut timpul ma îndrăgosteam și mai tare.Consider ca e ok sa nu fi nebunie și euforie de la început, vezi lucrurile mult mai clar și ești mai precaut.La polul opus am pățit sa mi se aprindă călcâiele după un tip ( cu care nu am fost într o relație din fericire) care s-a dovedit a nu fi ceea ce am crezut eu la început. Norocul meu a fost ca tipul a fost mai blegut și mi-a dat semne clare, ulterior, ca nu suntem compatibili.Eu zic ca dacă îți place în proporție de 80 la suta de o persoana, dacă simți ca aveți aceleași pasiuni și dacă are acel je ne sais quoi care totuși nu te face sa sari pe el, dar nici nu te indeparteaza, go for it.Da-i o șansă, vezi dacă se agata de ea. Daca iubești autentic nu ai cum sa spui te iubesc într o săptămână, sau luna. Iubirea e un lucru mult mai profund decât un sărut, sau o partida de amor reușită. Iubirea înseamnă să treceți și prin greutăți, certuri, tensiuni, sa tolerezi, sa ai răbdare, sa cunoști atat defectele cat și calitățile ale unei persoane, sa vezi cum reacționează în toate situațiile posibile, ori asta necesita timp, și durează în medie 6 luni. Acum depinde de relație, eu am avut o relație de 7 luni și tot nu pot sa spun ca știu persoana aceea cu adevărat, cu frici, cu insecuritati și tot ce-a ce avea ea, pentru ca dacă stau sa ma gândesc nu a fost nici pe departe la fel de profunda și de sincera ca cea pe care o am în prezent. Ai răbdare cu inima ta și dacă nu simți nebunia aceea, sa te bucuri, asa vei putea sa pui în balanta și sa îți dai seama mai clar dacă acea persoana este cu adevărat pentru tine sau nu.Mult succes!

4 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Da, iubirea vine pe parcurs, insa eu nu imi pot imagina cum pot doua persoana sa inceapa o relatie daca nu simt fluturi in stomac si nu au o stare de euforie atunci cand se vad sau se gandesc unul la celalalt. Eu nu as incepe o relatie cu un baiat daca nu as simti ceva puternic pentru el.
Si am o relatie de aproape 6 ani.

| RAY a răspuns:

Atractia fizica e instanta nu vine pe parcurs ceea ce scrii acolo e o prietenie.platomica nici vorba de iubire sau atractie fizica, deci daca nu simti atractia nu o simti niciodata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubirea are mai multe etape și de obicei ar trebui să simți o parte din ea încă de la început, aia înseamnă chimie. Nu zic că nu poate să vină și pe parcurs(când partenerul te face să vezi ce are mai bun și îți scoate în evidență asta pentru că tu nu ai fost în stare să observi ceva bun încă de la început) însă eu văd destul de necesar să simți acel ceva de la început căci de îți place cu adevărat o persoană ar trebui să îți placă și să simți acei fluturași cum zicea cineva din primele momente. Asta e doar o parte din ceea ce numim iubire că mai e partea ca și persoana cealaltă să simtă același lucru și să vrea ceva serios sau partea de a se accepta cu totul și a se atrage. Până la urmă toate aceste părți înseamnă iubirea. De multe ori oamenii pot zice că iubesc și sunt dezamăgiți deoarece au îndeplinit doar prima parte. Tipul din imaginea mea de profil, dacă te-ai uitat la Harry Potter, a iubit pe cineva încă de la început(mama lui Harry) care nu a simțit același lucru și el a simțit asta până la final chiar dacă nu a avut niciodată ocazia să fie o chestie reciprocă(a rămas loial sentimentului pe care îl avea ceea ce e foarte frumos dar cam greu așa ceva în realitate). E doar un film, însă iubirea se poate manifesta în multe moduri. Poți zice că iubești dacă simți puternic ceva pentru o persoană care te poate dezamăgi. Poate nu o poți numi iubire în adevăratul sens căci nu i-ai cunoscut reciprocitatea. Asta e una dintre poveștile triste de iubire. În concluzie consider chimia de la început nu decisivă neapărat, dar importantă.

| BloodyLips a răspuns:

Nu,dragostea vine in timp.Inseamna ca ti-ai petrece restul vietii langa persoana respectiva, iubirea e un sentiment frumos si rar.Cei care iti spun dupa 2-3 zile o sa te lase la prima cearta, nu ai cum sa iubesti o persoana dupa 3 zile.Cand o iubesti atunci iubesti tot ce tine de ea, aspect, comportament, etc.Si e imposibil sa stii lucrurile astea intr-un timp atat de scurt.