| jj7700 a întrebat:

Voi cum estimati ca se mai "poarta" parul pubian in randul femeilor? Mai precis, daca aveti observatii sau ati discutat asta cu prieteni/prietene recent, cam ce procent din femei sunt:
A) epilate complet
B) epilate partial (de exemplu fara par pe labii, dar cu par deasupra vulvei)
C) tunse
D) naturale (cu parul pubian lasat de capul lui sa creasca cat o vrea)

Daca sunteti de sex feminin si nu sititi asa precis care sunt trendurile in randul prietenelor, colegelor etc., puteti si sa raspundeti cum va "aranjati" voi jos si pot face eu calculul dupa cu cat voi avea mai multe raspunsuri.

Fiecare raspuns inteligent va fi rasplatit cu apreciere.

Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Chiar vorbeam de chestia asta cu tipa care ma epileaza. Ea zicea ca acum vede mai putine femei care vor epilat complet decat in urma cu 5 ani, acum majoritate vor sa lase un pic ( triunghi dau landing strip).

| jj7700 explică (pentru Eireann):

Multumesc de raspuns. Aceasta este si senzatia mea, desi sunt curios si de alte perspective ca sa nu zic ca este doar o iluzie, sau o opinie neancorata in realitate. Se pare ca epilatul complet nu mai este asa de la moda, deci. Exista vreun avataj/dezavantaj la a lasa un pic?

| RAY a răspuns (pentru jj7700):

Ca sa iți lași parul sunt foarte multe avantaje
1, rata de infectare cu bts mai mica
2, un vagin mai sănătos, o bariere anti microbi, viruși mai buna
3, la ovulație mirosul eliberat atrage mai mulți bărbați
chestia cu depilatul este doar din filme inventata, transpirația nu este un culum de bacteria rele este si o protecție, daca nu transpiram făceam răni
4, se simte mult mai bine ca bărbat
totul este importat din usa, tot rahatul vine la noi, tot felull de nebuni

| darrio2007 a răspuns (pentru RAY):

Corect, RAY. O asa zisa moda aiurita.

| RAY a răspuns (pentru darrio2007):

Vb serios acum
https://www.healthline.com/health/purpose-of-pubic-hair#primary-purpose
Are de fapt un scop?
Da, părul pubian are un scop. Mai presus de orice, reduce fricțiunea în timpul sexului și previne transmiterea bacteriilor și a altor agenți patogeni.

Probabil că există și alte motive pentru care avem și părul pubian.

Toată lumea are părul pubian, dar toți luăm decizii diferite în ceea ce privește ceea ce facem cu el.

Unii oameni preferă să-l lase să crească, în timp ce alții îl tund, îl bărbieresc sau îl ceară. Ceea ce faci cu ale tale depinde de tine.

Citiți mai departe pentru a afla mai multe despre de ce crește, cum afectează igiena, riscurile asociate îndepărtării și multe altele.

Ce face?
Când vine vorba de părul pubian, oamenii sunt o anomalie în rândul mamiferelor.

Cu toate acestea, asta nu înseamnă că părul pubian nu are deloc un scop. Am evoluat în acest fel dintr-un motiv.

Reducerea frecării
Pielea regiunii tale genitale este delicată. Părul pubian acționează ca un tampon protector, reducând frecarea în timpul sexului și a altor activități.

Unele surse se referă chiar la părul pubian ca „lubrifiant uscat". Asta pentru că este mai ușor să freci părul de păr decât să freci pielea de piele.

Părul pubian poate menține, de asemenea, organele genitale calde, care este un factor important în excitarea sexuală.

Protecție împotriva bacteriilor și a altor agenți patogeni
Părul pubian are o funcție similară cu genele sau părul nasului. Adică, captează murdăria, resturile și microorganismele potențial dăunătoare.

În plus, foliculii de păr produc sebum, un ulei care de fapt împiedică reproducerea bacteriilor.

Rezultă că părul pubian poate proteja împotriva anumitor infecții, inclusiv:

celulita
infecții cu transmitere sexuală (ITS)
infecții ale tractului urinar (UTI)
vaginită
infecții cu drojdie
Există alte beneficii?
Nu înțelegem pe deplin toate motivele pentru care avem părul acolo. Câteva teorii suplimentare sunt descrise mai jos.

Abilități de reproducere a semnalelor
Părul pubian apare la pubertate. Este un semn fizic evident al maturității sexuale - și, prin urmare, capacitatea cuiva de a se reproduce.

În trecut, s-ar putea să fi servit ca un indiciu vizual pentru viitorii colegi.

Transmiterea feromonilor
O altă teorie leagă părul pubian de transmiterea feromonilor sau a secrețiilor chimice care poartă miros care afectează starea de spirit și comportamentul. Încă nu știm exact cum influențează feromonii sexualitatea.

Feromonii sunt secretați de glandele sudoripare apocrine. În comparație cu alte zone ale corpului, regiunea pubiană are o mulțime de aceste glande.

Prin urmare, după cum spune teoria, părul pubian poate prinde feromoni, crescând cât de atrăgători parem potențialilor parteneri sexuali.

Există ceva care să aibă o creștere a părului „prea mare"?
Creșterea părului pubian - inclusiv locația și grosimea - variază de la o persoană la alta. Unii oameni au mai mult păr pubian, iar alții au mai puțin.

Cu toate acestea, variațiile extreme în creșterea părului semnalează uneori o stare hormonală de bază.

De exemplu, în rândul adulților atribuiți femei la naștere, părul pubian excesiv poate fi un semn al sindromului ovarului polichistic (SOP).

Această afecțiune este asociată cu niveluri mai ridicate decât de obicei de testosteron, hormonul sexual care controlează creșterea părului.

Alte simptome includ perioade neregulate și creșterea părului în altă parte a corpului, inclusiv fața.

Pe de altă parte, printre persoanele cărora li s-a atribuit un bărbat la naștere, lipsa părului în regiunea pubiană poate fi un semn al producției scăzute de testosteron.

Alte simptome ale scăderii T includ o dorință sexuală scăzută și disfuncție erectilă.

Discutați cu un medic dacă aveți o creștere neregulată a părului alături de alte simptome neobișnuite. Terapia hormonală ar putea ajuta.

| BabaOarba a răspuns (pentru RAY):

Daca existenta parului pubian inseamna ca trebuie sa il lasam asa, ca de asta il avem... sa nu se mai epileze femeile nici pe picioare, nici la subrat, si nici chiar mustata sa nu si-o smulga.

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Comitetul premiului Nobel te asteapta sa publici care este acel feromon uman.