| brokxy a întrebat:

Voi cum va bagati intr-o relatie cu o persoana? O iubiti de la inceput, gen dragoste la prima vedere sau dragostea este creata pe parcurs?
Va rog numai relatii esuate am avut si toate au fost din dragostea mea la prima vedere -_-

18 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Vorbind cu o persoana si sa fie atractia aia de la prima intalnire. Totul incepe cu un sarut.

| alina2k18 a răspuns:

In filme vezi dragoste la prima vedere dar aia sunt ACTORIwinking gasesti si amatori in viata reala de fac un fake bunicel pana cazi la pat laughing tu ai pus boticu si parteneru nu preawinking de aia au fost esuate relatiile anterioare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Pai ia-ti supraetajate, ca sa urci la pat.

| Bizon95 a răspuns:

Tu practic ceri sa intelegi ideea de dating, adica inviti fata la un film, si daca v-a simtiti bine imbreuna, v-a mai intalniti odata, samd pana ajungeti sa va cunoasteti destul de bine pentru urmatorii pasi: sex, trait impreuna, logodna, casatorie, copii

dragostea la prima vedere REALA, e extrem de rara, iar marea majoritate a oamenilor barbati si femei tind sa confunde serios infatuarea cu dragostea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred doar in dragoste la prima vedere. Daca nu m-am dat cu capul de pereti prima data cand am vazut-o, atunci nici macar nu ma mai intereseaza din acest punct de vedere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce superficial big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia, tare mi-s curios. Hai, draguto, explica-mi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Citește-mi și celelalt comentariu și amintește-ți cum făceai scandal pe aici că unii se uită doar la fizic și așa mai departe. Te dădeai un om cu pretenții, așteptări, principii. Oops! N-am ce să-ți explic, dacă tu consideri că așa funcționează lucrurile astea... laughing. Și ai, totuși, ai o vârstă. Dacă erai adolescent te înțelegeam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah... okay, inteleg.
Iubirea e preexistenta, deci iubesc pe cineva dintotdeauna, ca mi-a fost predestinat/a, doar ca inca nu stiu pe cine. In momentul in care o vad, iubirea aceea preexistenta si inchisa pana atunci, trebuie sa se declanseze instantaneu, ca o revelatie. In momentul in care va vedeti prima data, fiind si primul contact, trebuie sa stii clar si neechivoc ca iubesti.
Iubirea nu se poate dezvolta, exista dintotdeauna sau nu va exista niciodata.

Nici eu nu pot sa inteleg cum e posibil sa ai o relatie cu cineva pe care nu iubesti.
Luand toate acestea in considerare, dragostea la prima vedere, in perceptia mea, nu inseamna "pentru ca are ochi albastri", ci pentru ca acel prim contact declanseaza, destainuie iubirea care exista deja.
Nu cred, sub nicio forma, in "sentimente pe parcurs". Cel putin nu de iubire. Sentimente de respect, poate, pot aparea pe parcurs, nicidecum de iubire.
Relatiile nu sunt deloc grele, ca nu sunt metafizica, nici o stiinta de orice fel. Sunt ceva natural, iar daca lasi natura sa-si faca treaba nu vei avea nicio problema. Oamenii isi fac singuri probleme false privind dragostea, de fapt e surprinzator (pentru unii) de simplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Când credeam că am citit deja toate aberațiile posibile...
Relațiile ar fi simple dacă oamenii nu ar avea defecte, traume, bagaje emoționale din relațiile anterioare etc.

Asta înseamnă că ai fi cu orice persoană care îți declanșează hormoneii? Come on.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu alegi ca un cretin, o relatie nu te va lasa cu traume.

Asociezi discursul meu despre iubire platonica cu hormonii?
Come on.
Unii dintre noi gandesc cu capul de pe umeri, draguto.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Offtopic. Ești gamer? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum gândești cu capul de pe umeri, dacă dragostea e deja decisă de o forță a universului care așteaptă să țâșnească prin tine, deci nu o alegi tu? Și traumele pot veni în multe forme din multe locuri în care nu te aștepți. Ești genul care blamează victima? Poor you big grin. Toți avem traume, absolut toți, nu neapărat din relații romantice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

No vezi? Uita-te la tine cu faci niste asocieri total random. Asta cu victima de unde ai scos-o? Si ce are lupa cu prefectura?
Pai stai sa-ti zic exact cum: exista ce eu numesc "iluzii ale iubirii". Iti place o persoana, poate atat fizic cat si dpdv al caracterului, si te minti ca iubesti. Ei bine, atunci gandesc cu capul de pe umeri si aud "Dude, c'mon, you know better.". Intre a placea si a iubi e o diferenta halucinanta.
Ba da, eu o aleg. Am dreptul sa fiu prost si sa merg cu iluzia, nu ma opreste acea forta. In acelasi timp, am acces la desavarsire, facand alegerea buna. Viata are multe incercari, iar prostia se plateste mereu.

off-topic: nu stiu ce sa zic despre termenul asta, dar da, sa zicem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există dragoste la prima vedere. Aceea e atracție. Dragostea e ceva profund, care apare la mult timp după ce trece îndrăgosteala.
Dacă avem lucruri în comun și îmi place caracterul ei (e o persoană serioasă, responsabilă, comunicativă) mă împrietenesc bine cu ea, dacă apar sentimente pe parcurs și e reciproc, voila. N-am înțeles niciodată cum ai putea să te bagi într-o relație cu o persoană pe care abia ai cunoscut-o, doar pentru că are ochi albaștri. Aparențele înșală. Relațiile sunt grele și conflictele nu le rezolvă culoarea ochilor.

| Alexandrionelu a răspuns:

Cocalarii, atunci când vad o fata bună ii spun: "oau prințeso ce bună ești, ce ți-aș face." etc.
Băieții un pic mai inteligenți spun: "m-am îndrăgostit de tine la prima vedere".
Abordarea este diferita, dar în esență sunt echivalente.

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Nu exista dragoste la prima vedere. Aceea e de fapt atracție. ‘)) Iubirea vine incetul cu incetul. Nu poți iubi o persoana pe care n-o cunoscuti.

| laurentiutirei a răspuns:

Nu trebui sa intri intr-o relatie happy din prima intai cunoastea persoana si dupa atractia se poate face si prin faptul ca incepe sa aia incredere in tine stii si multe altele pastrati o relatie de prietenie si dupa happy