| Ghitaghitalau a întrebat:

Voi de cat aveti scula? Eu am 15 ani, 176cm, 73kg si 12cm. E prea mica?
Va rog sa fiti sinceri.
P.S. pana la ce varsta se dezvolta penisul? 18 ani? Mi-e frica sa nu o am mica pentru toata viata

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

MARIMEA PENISULUI IN FUNCTIE DE VARSTA. Conform studiilor efectuate de medici si specialisti privind acest aspect, s-a ajuns la concluzia ca in general organismul masculin isi definitiveaza dezvoltarea si maturizarea organului genital masculin in jurul varstei de 16 ani cu o abatere de +/- 1 an. Multi dintre baieti incep sa observe ca in perioada de varsta cuprinsa intre 11-14 ani, se produc o serie de schimbari majore, insa acest lucru este mult diferit in general fiind propriu pentru fiecare individ in parte. Nu exista o regula exacta, care sa fie cum s-ar zice''batuta in cuie'' in aceasta privinta. Prin urmare, schimbarile se produc in functie de varsta la care se instaleaza PUBERTATEA adica mai devreme sau mai tarziu, astfel ca si dezvoltarea penisului se poate incheia/termina la 15-16 ani, sau chiar si dupa varsta de 18 ani in cazul tinerilor cu dezvoltare fizica intarziata sau intrare tardiva/intarziata in adolescenta. In privinta marimii penisului tau din nefericire pentru tine, vrei sau nu, trebuie sa accepti realitatea ca se situeaza putin sub media nationala de 12, 7 cm in cazul barbatilor din Romania. Insa acest aspect nu este de natura sa-ti afecteze viata sexuala fiindca aceasta poate fi foarte OK alaturi de o fata care va fi virgina si va intretine sex doar cu tine intreaga sa viata. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Scula, creste in general pana pe la 16 ani.

| Alexxiax98 a răspuns:

Prea mica pentru ce? Nu te descurci la toaleta?

| GabriielCatalin a răspuns:

Tu traiesteți copilaria pe care o mai ai tinere penisul are timp sa creasca nimeni nu se naste cu el mare dintr o dată se va mari si al tau pe parcurs?