| Nemessys a întrebat:

Voi puteți sa rămâneți amic / prieten cu fostul/fosta?

Chiar așa ușor puteți sa scăpați de sentimentele pentru o persoana?
Nu v-ar durea dacă mai târziu si-ar găsi pe altcineva?

23 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Amic la modul în care ne mai salutăm pe stradă pot rămâne dacă nu m-a jignit prea grav sau insultat în vreun alt fel. Dar nu să păstrăm legătura în mod activ, să ne întrebăm de sănătate uzual. De obicei prefer să păstrez în minte amintirile frumoase din relațiile cu ceilalți și să mă focusez pe ce am învățat de acolo. Când sunt singur uneori îmi dau voie să mă aventurez în marea trăirilor din fostele relații. Și în acele momente poate simt nevoia să abordez cumva o fostă de dragul timpului petrecut împreună. De altfel chiar dacă unele relații s-au terminat eu privesc spre ele cu aceeași idee de iubire. Doar că e o iubire pentru un trecut. Care este etern pur și simplu pentru că a fost. Dar care nu mai are rost în prezent din diverse motive. Altfel mă preocup spre a găsi cât mai multe moduri de a iubi persoana cu care sunt și în același timp să nu uit să mă iubesc pe mine.
Înainte mă durea, am suferit crunt după ce prima mea mare iubire a început să fie cu altul. Simțeam că nu o să mai pot fi cu nimeni. Că o să îmi dedic viața spre a deveni un bărbat adevărat și cucerind-o iar peste ani. M-am trezit între timp la realitate însă. Acum deși îmi pare rău că nu mai e să meargă cu cineva mă bucur că ea a găsit un partener mai potrivit care o face fericită. Dacă e fericită cu el nu înseamnă că nu a fost fericită cu mine. Doar că ne schimbăm în timp și ce lecții avea de învățat de la mine le-a învățat și nu mai priveam spre același orizont. E mai bine când îți dai seama din timp de lucrurile astea decât să apuci să trăiești nu știu câți ani cu cineva și după să trebuiască să se rupă relația, e mai puțin dureros. Dar asta nu înseamnă că trebuie să fugim de iubire, de a construi ceva cu cineva. Totul e să iubești pe cineva care merită. Să merite experiența, să fie o persoană care aduce un impact important în viața ta. De asta eu nu sunt genul să intru în relații oricând, oricum și nici măcar să fac sex cu oricine.

| RAY a răspuns:

1,Am incercat sa aman amic cu ea, dar mai mult o iubeam, deci cel mai bine e sa nu ramaneti nimic

2, eu am uitat o foarte greu man

3, a fost viata, logic ca te doare, dar asta e, fete sincere, serioase exista pentru baieti frumosi poate care le atrage fizic

| mihai69 a răspuns:

Depinde de durata relației, de intensitatea ei, de felul și motivele separării.
Sunt foarte multe variabile și prea puține ecuații în sistem ca să obții un răspuns cert și univoc.

| T0T a răspuns:

Depinde ce fel de fostă. Dacă am avut ceva serios cu ea eu sunt genul ce se implică mult afectiv și dacă am ajuns să o iubesc e clar că nu aș putea să rămân amic cu ea căci m-ar durea faptul că nu mi-ar oferi ceea ce aș simți eu să îmi ofere. Dacă a fost cu adevărat iubire, aia nu se duce, persoana aia îți rămâne în suflet, chiar dacă va fi într-un loc mai ascuns sau nu. De asemenea dacă ar fi o despărțire de curând da, m-ar durea, însă dacă trec ani de exemplu, nu va mai fi mare lucru(atunci aș ajunge să mă obișnuiesc cu ideea și să îi doresc ceea ce consideră ea mai bun pentru ea).

| Freya1 a răspuns:

Avand in vedere ca imi fac relati de lunga durata da.Consider ca doi oameni care au fost impreuna s-au iubit si ajutat reciproc trebuie sa se respecte si daca se despart si nu ar trebui nimeni sa se desparta cu scandal.
Fiecare ar trebui sa respecte decizia celuilalt din respect pentru ce a fost si sa vedem si paiul din ochiul nostru inainte de a spune te urasc si nu te mai suport deoarece intr-o relatie ambi sunt de vina ambi gresesc nu doar unul.
Eu am avut o relatie de 8 ani si chiar daca ne-am despartit si eu mi-am refacut viata la nevoie il ajut si el pe mine la fel deoarece cum a fost cum nu a fost a existat si as fi ipocrita sa spun ca nu a avut si parti bune sau ca nu a fost si bine. Daca am avut acea relatie inseamna ca mi-am dorito si trebuie sa imi asum.

| LoveSleep a răspuns:

Cum rămâne cu mesajele în care îmi ziceai că mă iubești?

| Hammurabi a răspuns:

Da, am rămas prieteni, dar culmea sunt și mai prieten cu actualul ei, care e un tip de nota 10.
De obicei când e vorba de fostul/fosta nu prea mai există sentimente. Eu o privesc acum mai mult ca pe o rudă, cineva din familie. Nu mai poate exista altceva.
Chiar mă bucur pentru ea că și-a găsit un tip de treabă. El e mult mai "domol" decât mine, îi acceptă toate hachițele, nu se contrazice cu ea nici când aberează și în general o iubește așa cum e. Bravo lui. Chiar e ok.

| sofisis a răspuns:

Da. Da. Nu happy

| GoldenZenith a răspuns:

Nu.
Mhm.
NU! Ducă-se!

| Nemessys explică (pentru GoldenZenith):

Cu Domnul rolling on the floor)

| GoldenZenith a răspuns (pentru Nemessys):

Amin!
laughing

| Necunoscut112 a răspuns:

Da, da, nu.

| HadesSs a răspuns:

Depinde de motivele pentru care te-ai despartit de fostul/fosta happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Da. Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as tine cu adevarat la el, nu as putea scapa niciodata de sentimentele pe care le am.Tot vor ramane, chiar daca se diminuiaza.Deci n-as vrea sa fiu prietena cu el.

| kandaraki a răspuns:

Cel mai bine e de rupt orice contact cu fosta/fostul.

| Nemessys explică (pentru kandaraki):

De ce?

| kandaraki a răspuns (pentru Nemessys):

Fiindca te vei chinui si nu iti vei putea forma o noua relatie in care sa fii fericit.
fosta e fosta, e trecutul, iar trecutul se lasa in urma!

| Xdreaper21 a răspuns:

Frate
Eu o data ce imi dau seama ce vrea o persoana o exploatez sau daca nu pot controla acea persoana imi dau seama ce poate sa faca
Asa au fost restul iubitelor
Si mi-am dat seama
Eu as ramane amic dar ele ar fi ceva de genu vrea sa fie iar cu mine
Deci na prefer sa zic pas la sa ramanem amici

| Ruptura a răspuns:

Daca din cauza ei ne-am despartit, prefer sa nu mai tin legatura cu ea, eu nu iert.
Oricum, in 90% din cazuri daca ati rupt relatia fata o sa vorbeasca cu altcineva si nu o sa mai vorbeasca cu tine

Nu-mi pasa daca gaseste pe altcineva, ne-am despartit, fiecare isi vede de drum