| Mihaela2023 a întrebat:

Vorbesc de 2 luni cu un băiat şi am început să flirtez cu el, doar ca să nu mă înțeleagă greşit i-am spus că nu sunt interesată de sex, şi mi-a zis că oricum nu e nevoie de sex.
Acum nu inteleg de ce mi-a spus asta? ce a vrut să spună de fapt? că mă vede doar ca pe o amică? sau nu este interesat de mine?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca, mai degrabă, tu esti interesata de sex. Asta reiese din ultimele trei randuri.

| RAY a răspuns:

Daca nu ai chef de sex de ce ocupi timpul omului stai singura asexualo

| mihai69 a răspuns:

Aiurea, nu e nevoie...
Ce vrăjeală ieftină! Și tu si timp să-l crezi?

| VoidEternal a răspuns:

Ce înțelegi tu prin, "sa nu mă înțeleagă greșit"?

Ce vrei tu de fapt?

| Seba2013 a răspuns:

Pai si tu cum te simti? O parte din tine sau suma partilor din tine?

Daca vrei sa fii vazuta ca un orificiu ci nu ca un munte care umple un loc in spatiu, mériti vazuta ca un orificiu. Un munte vrea sa fie vazut ca un intreg, fortareata, puternic. Daca i-l faci orificiu il jignesti. La orificiuri merita pus un bypass altfel strica circulatia normala si nu mai functioneaza roata de la masina. Strica persoana sau masina ca intreg. Cultura vorbeste de voi ca un fapt (holism) insa voi nu sunteti un fapt ci un component/piesa (reductionism). Finalitatea masinii este mobilitatea nu roata. Asa si finalitatea apropierii/unitatii este dezvoltarea iubirii, comunicarii, fericirii, colaborarii, etc. Daca inhibi sensul(telosul) acea activitate se transforma in simptom (reziduu). De aceea este foarte important sa gasim sensul/finalitatea in viata pentru a gasi fericirea completa(Arete). Iar sensul este unul eudaimonic nu hedonic, pentru ca hedonismul alieneaza(instraineaza) persoana. Finalitatea vietii nu este sa ne marim necesitatile ci satisfacerea/suficienta. Suficienta(autarquía) este finalitatea iar necesitatea un mediu. Implinit esti atunci cand esti liber de cauze, nu cand incep cauzele sa te determine la mod absolut. Deci alegem actul pentru finalitatea lui nu pentru necesitatea lui. Placerea se gaseste la final nu atunci cand esti plin de tensiuni si necesitati. Aia nu e placere ci stres. Cand nu te gandesti prea mult si te lasi dus este mai efectiv decat atunci cand gandesti prea mult si nu esti efectiv. Una produce distanta cealalta imediatitate. Distanta blocheaza scurgerea. Factorii stresanti sunt facuti sa fie punctuali nu sa ne urmareasca. Tocmai de accea apatheia fata de lume te scapa de patimi. Faci un lucru moderat la timpul lui, nu cu atasamente si obsesii. Cu cat scurtezi dorinta si maresti pragmatismul cu atat mai mult fluxezi.

| GeorgeCazan a răspuns:

Posibil să te vadă ca o amica și doar atât.

| RIGeorge a răspuns:

Majoritatea spun asta cand aud lucrul asta de la o fata, nici el nu e interesat de sex dar pana la urma tot acolo se ajunge happy