| SG1995 a întrebat:

Vouă cât de mult vă ia să vă detașați de cineva? Și care este mecanismul vostru de cope?
La mine sunt:
- fumez
-plang
- ascult muzică
-mă m@sturbez cu gândul la ea
- ascult podcast-uri
- încep anime-uri sau seriale de animație
Simptome de sevraj:
- insomnie
- anxietate
- atacuri de panică
-ruminare a unei vieții cu ea
- stări obsesiv-compulsive, tendința de a o recontacta
- fatalism ( voi fi singur toată viața)
- scurte momente de detașare
- frica de detașare și de nou
- vise sau coșmaruri despre ea
Ciclu se reia până ajung la saturație.
Anxietatea scade pe măsură ce mă detașez cu timpul o resimt doar seara și dimineața. Pe urmă după câteva luni dispare.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este din cauza tulburării borderline,la stres se accentuează toate stările negative,nu doar daca vorbim de detașare fata de o femeie,și dacă întâmpini alta situație relativ tragică,ea există acolo,și din câte știu nu cred că de poate vindeca niciodată,face parte din personalitatea și comportamentul tau,și o astfel de tulburare vine la pachet și cu alte afecțiuni psihice,gen cum e tulburarea anxioasa,depresia cronică,tulburări de panica, și chiar altele mai grave, tu ești norocos că ești open mind, cat de cat sociabil, extravertit, altfel te-ar afecta semnificativ pe toate planurile. Mai rea decât depresia severa nu e așa că trebuie prin psihoterapie sa faci ședințe de desensibilizare, terapie cognitiv comportamentala

29 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Destul de rapid, ma plictisesc repede si mi se ia repede de o persoana, dar mai ales ma atasez greu. Ma detasez, devin indiferent, pentru mine sanatatea mea emotionala e mai importanta asa ca nu are rost sa sufar dupa o femeie, viata merge inainte si e frumoasa, imi vad in continuare de lucrurile pe care le faceam si inainte.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Ce sanatate emotionala visezi cand esti ipohondru insomniac si ai tulburare de alimentatie rolling on the floor esti departe de a fi sanatos emotional esti in top anxiosii site-ului
Inca n-ai avut treaba cu femeile ca te bagau in depresie pana acum ajungeai de mana cu olsen

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Iar ma urmaresti? preferintele alimentare se numesc mai nou tulburari alimentare? ipohondria sau anxietatea generata de spitale o are mai toata lumea, e normal sa nu te simti confortabil intr-un mediu ca ala.

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Cu femeile toxice care ma trageau in jos intr-adevar nu am avut treaba, de toxicitati scap si mai repede, n-am nevoie de caricaturi in viata mea.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Nu te urmaresc esti la toate intrebarile rolling on the floor ipohondrie si frica de spital nu are toata lumea doar astia neglijati de parinti.
Esti tu deja o caricatura suficienta ar fi culmea sa mai ai loc de una

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Am principii sanatoase si nu-mi plac femeile defecte.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Esti prea defect ca sa ai pretentii la femei ok rolling on the floor
Alea cu principii sanatoase nu se uita la un somer rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Schizo, mars pe medicamentatie!

| Hammurabi a răspuns:

Habar n-am. Tot ce mi s-a întâmplat până acum, a fost să mă detașez cu destul timp înainte să mă despart de cineva.
Pentru că, motivul despărțirii a apărut și a existat mereu, înainte de despărțire.
Iar despărțirea a fost doar o ușă închisă.

| sofisis a răspuns:

Cateva zile. Maxim o saptamana. Dar asta mai mult pentru ca e sentimentul ala de obisnuinta. Nu sufar dupa barbati

| Delocimportant a răspuns (pentru sofisis):

Nici ei nu suferă dupa una ca tine. Phahaha

| sofisis a răspuns (pentru Delocimportant):

Foarte bine. Ce rost are suferinta?

| Delocimportant a răspuns (pentru sofisis):

Din suferință invatam majoritatea lucrurilor.

| sofisis a răspuns (pentru Delocimportant):

Eu nu cred asta. Totul depinde de perspectiva din care privesti lucrurile. Daca alegi sa suferi sau nu este irelevant. Conteaza doar daca alegi sau nu sa inveti ceva din experientele traite

| anonimuIl a răspuns:

Îmi lua maxim 15 - 20 de minute să uit o femeie după ce îi ștergeam și numărul de telefon. Așa nu mai știam nici cine e când mă suna și nu răspundeam.

| anonimuIl a răspuns:

La ce ai scris acolo că ai după ce te desparți de una mai bine îi ștergi numărul și nu îi mai răspunzi când te sună și gata.

| RainbowD a răspuns:

Salut.
Ies mai mult cu prietenii și încerc să îmi ocup tot timpul cu tot felul de activități. Sală, ieșiri, citit, filme, seriale, etc.
Îți recomand să întrerupi legătura total cu persoana respectivă și să nu o mai cauți deloc. Unii au tendința de a o urmări în continuare în mediul online. Dacă crezi că nu te poți abține, cel mai bine este să o ștergi din lista de prieteni, inclusiv toate mesajele și pozele cu ea. Și nu în ultimul rând nr. de telefon. Orice lucru care îți va aminti de ea (până te vei vindeca) te va răni încontinuare. Nu trebuie să te plafonezi într-o persoană. Sunt destule fete pe lumea asta.

| Morbid a răspuns:

Cam 1 luna hai sa zicem 2. Daca chiar am tinut la ea. Depinde de persoana.

Eu le recontactez pe toate. Mai ales cand nu mai simt nimic. laughing Orice femeie care m-a facut vreodata sa plâng. Ma are la block peste totlaughing) pe una am si hartuit-o din placere : - )

| MotanulAlbastru a răspuns (pentru Morbid):

N-ai nici măcar decența să nu te lauzi cu asemenea mizerii. Atât de avansată ti-e demența.

| Morbid a răspuns (pentru MotanulAlbastru):

De ce ar fi o mizerie?
Sunt dement cu cine trebuie.

| MotanulAlbastru a răspuns (pentru Morbid):

Ești dement pentru că ai un caracter de rahat. Daca ne-am purta toți așa cu orice persoana ne-a deranjat sau ranit, ne-am duce naibii ca specie. Macar de te răneau pe bune, dar tu ești hipersensibil și plângi la un seen 3 luni.

| Morbid a răspuns (pentru MotanulAlbastru):

Stiu ))
Pai macar de mi-ar fi zis in fata ca am un caracter de rahat dar a preferat sa taca sau fiu clar eu cel vinovat de tot. Ba chiar a trebuit sa-i descifrez eu gandurile ca am telepatie sau ceva.

Eu nu ma port asa cu toata lumea:
La multe persoane ma abtin sincer sad ca daca le-as zice in fata ce gandesc despre ele. Clar n-ar mai vorbi.

"dar tu ești hipersensibil și plângi la un seen 3 luni." Yoy ma ce scumpa esti chiar m-ai facut sa râd. Nu vrei sa-te iubesc? Te-as cordi motanele. As scoate toate cuvintele astea din tine.

| MotanulAlbastru a răspuns (pentru Morbid):

Te abții, dar te superi când alții se abțin. Mai bine sa îți dea seen decât să-ți spună niste cuvinte care sa te afecteze toată viața. Nu e ca și cum ai învăța ceva din ce îți spune și ai schimba ceva la tine, e cam târziu pentru așa ceva. Nu te ajuta adevărul la nimic când tu trăiești în lumea ta.

| Delocimportant a răspuns:

Eu, nici o laba trista, nu as putea sa mai fac, uitandu.ma la poze cu una care m.a făcut sa plang.

| OmBanal33 a răspuns:

Daca constientizezi situatia in care esti, nu ar trebui sa dureze mult.
La mine cel mult 2 zile, ma iau cu treaba cu altceva si uit repede.

| DARLINGx a răspuns:

Cred că mai bine îți vei găsii pe altcineva care să țină la tine și să fii fericit! Mai e timp și nu strică să dai o șansă să îți reîncepi viața cu o altă fată care să te iubească.

| MotanulAlbastru a răspuns:

N-am mai trecut prin asta de foarte mult timp, dar în trecut mă ajutau plimbările lungi.

| Anonimalex6996 a răspuns:

Bună
Cauta acctivitati sa îți ocupe timpul. Și cauta persoane noi cu care sa îți ocupi timpul, chiar cu care sa faci anumite nebunii pentru a te face sa uiti de tot.

| atonie a răspuns:

Mechanismul meu de cope este bautul si jucatul de fivem intensiv.