| 112 a întrebat:

Vreau o parere sincera despre poezia de mai jos, va rog sa imi spuneti daca am talent(nu e ca sa ma laud, dar vreau parerea altora despre ce scriu). Multumesc.

Nu ştiu să caut

Merg încet printr-o ploaie infernă,
încerc să găsesc, dar nu ştiu să caut,
Ascult liniştea ploii ce trupul mi-alină…
Dar tot chipul acela îmi apare în minte,
Şi iar sunt confuz şi calc într-o baltă,
La fel de trist mă gândesc tot la tine.

Dar nu te găsesc fiindcă nu ştiu să caut,
Iar inima-mi bate neîncetat pentru tine,
Sufletul cântă cu a mea suferinţă,
Un cântec ce mişcă şi ultimul om,
Dar nimeni n-aude… şi tot e la tine,
Şi inima-mi rece, şi sufletul meu …

Un tunet puternic se aude deodată,
Dar eu sunt aici deşi sunt la tine,
Ajung în poartă, confuz şi tot singur,
Sufletul îmi revine înapoi în al meu corp.

Dar gându-i la tine… şi nu-l pot întoarce,
La privirea, la ochii şi la zâmbetul tău,
Lacrimile-mi împreună cu toţi stropii de ploaie,
Nu pot reda, nimic din ce simt eu…

Căci tu eşti departe şi mult timp va mai trece,
Până să văd iar ai tăi doi ochi căprui, luminoşi,
Dar gândul îmi învie iar a ta privire, timidă,
Şi pot să te văd iar … soarele meu.

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cred ca cea mai buna descriere a poeziei de mai sus este: "Poezia nu se scrie cu cuvinte ci cu sufletul". Daca te ajuta sa te descarci sau iti place sa o faci, fa-o in continuare. Sunt sigura ca cineva le va aprecia. Multa bafta!

25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu sunt o parere foarte autorizata, dar scriu si eu de vreo 20 de ani si multi ani am apartinut cenaclurilor de poezie de prin tara.
Eu cred ca esti tanar si scrii ca sa te descarci, scrii ce simti, iar asta nu e poezie. Ca sa scrii poezie cu adevarat, trebuie sa transmiti ceva valabil si pentru mine, nu numai pentru tine. Intai va trebui sa citeti multa poezie, zeci si sute de ore. Apoi va trebui sa studiezi in amanunt lirica marilor poeti, atat in ceea ce priveste continutul cat si forma. Abia apoi poti incepe sa-ti creezi un stil propriu, chestie care va dura in jur de 10 ani, daca lucrezi zilnic cu multa tenacitate si, daca din 10 versuri scrise, pastrezi maxim 1. Sfaturile de mai sus sunt daca vrei sa scrii poezie adevarata care sa fie citita si care sa atinga sufletele si intile cititorilor. Daca vrei sa scrii doar pentru tine, poezia de sus e foarte buna.
Pentru mine, e aproape ilizibila. Nu are un ritm interior, trebuie sa fac pauze ca sa inteleg propozitiile, ideea e una singura pe care ai fi putut-o expedia intr-un vers jumate. Restul e in plus, nu-mi transmite nimic suplimentar. Apoi ai foarte multe greseli care o fac greu de inteles. O conditie foarte importanta este sa cunosti perfect gramatica, ortografia si ortoepia ca sa poti jongla cu ele. De exemplu, inferna nu inseamna nimic acolo, nu e nici macar o licenta poetica fiindca nu este solicitat de logica interna a textului. Alt exemplu: in ultima strofa "iar" se repeta obositor, fara a sublinia ideea, ci doar incarcand structura versului inutil. In acest vers: "Nu pot reda, nimic din ce simt eu" virgula m-a derutat complet. Ea se gaseste intre predicat si complementul direct, unde nu ai voie sa pui virgula in acest context. Practic eu n-am inteles ce ai vrut sa spui cu ea, ce cauta acea pauza acolo. Daca fac pauza ceruta de virgula, pierd ideea. In versul asta exista o stangacie care n-are voie sa apara in poezie: "Sufletul îmi revine înapoi în al meu corp". Practic ideea de apartenenta a sufletului apare de doua ori "imi" si "meu", fiind redundanta si inutila.
In plus, poezia nu are ritm, melodicitate. Nu trebuie sa aiba rima, dar trebuie sa urmeze un ritm interior care s-o deosebeasca de proza.
Te rog sa nu te superi de analiza critica pe care am facut-o. Ea e bine intentionata, mai ales ca presupun ca esti foarte tanar si indragostit. Cred ca destinatara acestor versuri va fi placut impresionata de ele, fiindca este minunat sa primesti versuri de iubire de la un baiat. Dar, deocamdata, alte pretentii nu poti avea de la ele.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Imi cer scuze ca revin: pentru mine Pablo Picasso e intotdeauna pictor, chiar daca nu imi plac unele tablouri. De exemplu, il consider pe Marcel Proust un scriitor de valoare chiar daca nu-mi place deloc ceea ce a scris. Dupa atatia ani de citit si scris, pot sa fac diferenta intre ce e bun si ce imi place mie. De exemplu, cei mai buni poeti tineri mi se par Marius Ianus si George Vasilievici. In timp ce Vasilievici ma emotioneaza, il citesc cu sufletul la gura si il recitesc cu mare placere, Ianus ma cam lasa rece. Dar e un poet cel putin la fel de mare ca Vasilievici. Doar ca nu e pe gustul meu. Insa stiu ca e bun si nu as spune niciodata altceva numai fiindca nu-mi place.
Imi cer scuze din nou de la Claudiu daca am fost dura. Nu a fost intentia mea, dar a cerut o parere sincera si mi-am expus-o.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Versurile denota multa suferinta..., singuratate...
Despre talent artistic..., ce pot spune..., ti-l poti dezvolta studiind cartile de specialitate unde inveti despre rime(imperecheata, imbratisata, incrucisata...vers alb...)

assiris
| assiris a răspuns:

Daca doresti o parere despre aceasta poezie cred ca era mai bine sa o pui la arta si cultura caci eu am citit-o si nu m-am gandit decit la dragoste si sex.

April
| April a răspuns:

Asculta bine ce-ti spun.Nu vreau sa par importanta si nici sa fac caz de marea mea cultura.Crede-ma pe cuvant ca poezia este ESENTA VIETII MELE SI NICI NU-MI POT INCHIPUI CUM AR FI VIATA MEA FARA EA.Deci asculta ce am sa-ti spun si incearca sa ma crezi. In primul rand, dincolo de stangacii ai, evident talent. Poezia comunica o traire si convinge in masura in care cel ce o scrie transn mite cititorului intensitatea trairii sale, Aceasta poezie, careia i=ai gasit un titlu inspirat si care izbuteste sa sugereze nesiguranta dar si speranta ca daca nu vei gasi e pentru ca n-ai stiut sa cauti, e dominata de un sentiment de tristete si singuratate in cautarea obsesiva a iubitei.Versul:" Incerc sa gasesc, dar nu stiu sa caut"e, poate cel mai reusit si imi intareste ideea ca ai talent.Singuratate in care doar linistea ploii intrerupta de zgomotul puternic al tunetului, lacrimile ce se amesteca cu stropii de ploaie si ultima strofa din care intelegem ca departarea e in timp dar si in spatiu intre cei doi, toate sunt elemente ce creeaza o atmosfera poetica. Ceea ce ai scris tu e poezie adevarata in esenta ei. trebuie sa exersezi asupa formei, sa cauti cele mai potrivite cuvinte pentru a exprima starea ta sufleteasca, Si nu te ingrijora pentru rima.MULTE DINTRE MARILE POEZII ALE LUMII NU AU RIME. E CEEA CE SE CHEMA VERS ALB SAU VERS LIBER...CAM ATAT PENTRU AZI. Dar, daca mai ai ceva trimite-ne.SUCCES!

| Mo a răspuns:

Mai... e buna dar mai straduieste-te!

| LuS[z] a răspuns:

Sa inteleg sa te-au dezamagit niste ochi caprui? poezia ta este plina de intelesuri...doar ca trebuie sa scrii astfel incat majoritatea care o citeste sa inteleaga acelasi lucru.versurile sunt ok. daca iti place sa scrii poezii tine cont de faptul ca trebuie sa aiba un anumit impact asupra cititorului.citeste-astfel iti vei putea dezvolta viziunea ta artistica iar poeziile tale vor fi mult mai interesante. daca mai scrii poezii sa ni le prezinti si noua ok?happy

| MihaiA a răspuns:

Amice nu te supara, dar. unde e rima in poezia ta? Faptul ca iti asterni suferinta pe hartie nu se numeste poezie. Uite aici una buna facuta pe moment :
Stau si ma gandesc iar la tine,
Tu esti departe si asta nu`i bine
As vrea sa mergem iar in acelasi parc
Ma umpli de nervi si vreau sa te bat
rolling on the floor)))))))))

| monicaclaudia a răspuns:

Eh nu e >>rea> sincer vorbind
eu as schimba cite ceva dar tine-o tot asa cu practica se invata

| monicaclaudia a răspuns:

Ei stiu ca ni s cerut o parere dar mi se pare un pic prea trebuie critica ta brigaela >>>iar asta nu e poezie.>>>>. ei ce sa zic pentru mine Pablo Picasso ( ca si autor) in unele tablouri as putea zice celas lucru pentru mine nu sunt tablouri dar sa nu uitam valoreaza milioane de eu asa ca.))

| gemina42 a răspuns:

Am inteles, esti indragostit si suferi. Desi nu sunt critic literar, parerea mea este ca trebuie sa mai exersezi la exprimare si ai nevoie de cineva sa te intiezeze in tainele poeziei. Nu se poate spune ca nu ai inclinatie spre poezie, dar orice talent trebuie cultivat si este nevoie de multa perseverenta. Oricum, eu te sfatuiesc sa nu renunti daca simti ca te ajuta sa te experimi sufleteste si daca esti sigur ca ai o vocatie pentru poezie. Iti doresc mult succes!
"Nu conteaza atât de mult ceea ce faci, ci câta dragoste pui în ceea ce faci ( Maica Teresa)".

| rael a răspuns:

E usor a scrie versuri /Cand nimic nu ai a spune,/Insirand cuvinte goale /Ce din coada au sa sune /!
Desi Brigaela pare nitel dura la prima vedere, a punctat exact tot ce trebuia spus.
Nu am scris niciodata poezie, am citit insa foarte multa si nici mie poezia ta nu-mi spune nimic...
Cu unele modificari, textul tau s-ar putea constitui eventual intr-o scrisoare...

| madboy8 a răspuns:

Sincer e draguta poezia dar nu pot spune ca este super frumoasa dar este acceptabila. Talent, nu pot spune ca ai pentru ca ai facut cateva greseli pe acolo! Mai incearca si mai pune o poezie aici. Atunci poate vei avea mai multa imaginatie. happy

| 112 explică:

Va multumesc pentru parerile voastre happy
Apreciez ceea ce ati scris toti, e adevarat, aceasta e prima poezie care am scris-o si nu ma asteptam la altceva, nu vreau sa devin poet, scriu pentru mine....fiindca pur si simplu asta imi place.
Stiu ca trebuie sa citesc mai mute poezii si carti a marilor poeti si scriitori...inca nu am 20 de ani. O zi buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o poezie trebuie sa scrii ce semti... ce ai pe suflet asta e tot ce conteaza, e tare poezia dar mai lucreza sigur vei reusi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este fainalaughing sincer imi pl mult d tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Super draguta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa ai talent pentru a scrie o poezie, poezie se simte... cum a spus si colega de mai jos... poezia trebuie scris din suflet, cu suflet...si de multe ori ea reflecta ceea ce simtim cu adevarat... Atata timp cat poezia asta vine din sufletul tau... este perfecta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta este proza, nu poezie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincera sa zic e asa si asa mai trebuie sa lucrezi si daca scrii din suflet cu atat mai bine...succes...si mie imi place sa scriu si eu compun dar nimeni nu isi da cu aprerea pentu ca nu am cui sa ile arat sa ma poata ajuta asa ca raman doar cu versurile pe hartie si cu ideele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaa... n-am ce zice.sincer, parca n-are fluiditate.este ceva in ea.sunt de acord ca poezia nu se numeste poezie numai din cauza rimei, DAR totusi. daca nu e scrisa fortat sa stii ca e binisor.scuze nimeni nu perfect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, bravo tie ca poti sa asterni pe hartie ceea ce simti... fie si sub forma unei poezii... cat despre parerea mea, am sa fiu un pic critica, din punct de vedere gramatical sunt ceva probleme, si iar probleme cand vine vorba de intelesul versurilor, uneori te repeti fara rost si folosesti cuvinte care nu sunt tocmai potrivite. Nu te lasa dezamagit(a), perseverenta este cea de care ai nevoie, succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E groaznica!
mai bine lasa-te de scris si apuca-te de spalat pe jos!laughinglaughinglaughing sincer e groaznica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte amuzant, mi-a placut! eu sunt un baiat singuratic

| dally a răspuns:

Parerea mea este k ai talent... ii frumoasa poezia... felicitari