| Maryus0984 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati intr-o problema care simt ca imi distruge viata:

Am 24 de ani si sunt virgin, iar motivele sunt urmatoarele:

De mic, eu am fost timid, nu eram genul care sa se bage in seama cu fetele iar de fiecare data cand ma intreba o fata de vorba nu aveam curajul de a ii raspunde.

Prima data cand mi-am facut o prietena, a fost in ultimul an de liceu la 18 ani.

Am vorbit cu o fata, doar doua saptamani, iar dupa aceea ea a decis sa ne despartim.

De atunci, desi am intrat in facultate nu am reusit sa mai ma indragostesc nici acolo si nici dupa ce am terminat facultatea.

Lucrez de 4 ani ca ospatar, deci am servici in concluzie, am ceva bani cat sa imi permit sa am o prietena dar din pacate, timiditatea m-a impiedicat sa am o relatie cu cineva.

Eu unul simt ca trece viata pe langa mine crying.

Ce sfaturi imi oferiti ca sa am si eu o prietena?

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Mai, tu parca ai mai scris asta aici, acum cateva luni!
Daca nu ai fost tu, atunci cauta in raspunsurile mele mai vechi!
Am raspuns la aceasta intrebare!
Carti despre cum sa scapi de timiditate se gasesc in librarii!
Pe scurt, reiterez essentialul!
Igiena manuala si orala si a subtiorilor impecabila!
Sa nu razi aiurea ca magarul, si sa nu vorbesti urat!
Sa fi manierat si citit, si sa ai mereu subiecte de conversatie!
Sa stii bancuri si sa stii sa o faci sa rada!
Mare atentie si la cum te imbraci si cum le asortezi!
Success!

| LoveSleep a răspuns:

Cu ce vrei să te ajutăm? Nu există magie care să te facă să-ți dispară frica.
Dacă în 24 de ani n-ai avut curajul să îți faci o prietenă, ești fără speranță. Ești timid, nu ai cancer în stadiu terminal. Du-te omule și baga-te în seamă cu fete pe stradă și-o să-ți treacă. Dacă stai și te plângi pe un site n-o să-ți rezolvi problema.

| GoldenZenith a răspuns:

Buna!

In primul rand, felicitari! E un lucru admirabil ca ai varsta asta si esti virgin. (Cu sau fara voia ta)

In al doilea rand, faza cu fetele astea e mai complicata.

Fetelor nu le plac tipii cuminti si timizi. (Din pacate). incearca sa vorbesti cu cat mai multe fete/femei, pe internet e mai simplu, cu mai mult tupeu, pentru ca pana la urma asta vrea o femeie sa vada: ca barbatu' are tupeu si ii pune capac.

Nu e mare lucru. Nu te mananca nimeni big grin serios acum.

Abordeaza incet, incet subiecte care sunt in afara zonei tale de confort si care iti cauzeaza timiditatea asta excesiva, pentru a te obisnui cu ele.

Nu e greu deloc. Crede-ma! Trebuie putina "vrajeala" si curaj.

Succes!

| LoveSleep a răspuns (pentru GoldenZenith):

De ce ar fi admirabil că e virgin la 24 de ani?

| GoldenZenith a răspuns (pentru LoveSleep):

Ca asa mi se pare mie. Am mentionat, "cu sau fara voia lui". El sigur nu a intentionat asta, dar macar se putea duce la dame de companie daca hormonii colcaiau in el.

Dar pare genul de persoana care pune sentiment.

Never mind.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timiditatea face parte din tine. Sunt emoți puternice pe care trebuie să înveți să le controlezi și să le tranformi în emoți constructive. Ieși cu prietenii, fă ce-ți place (fără rețineri că vei fi judecat pentru că în realitate sunt puțin cei care țin la tine cu adevărat). Citește, ajută mult (orice îți place, dezvoltare personală ) Vorbește cu tine, ce te face fericit, ce-ți place la viața ta, ce ai vrea să schimbi. Nu trăi cu gândul că ești urât ( Nu contează ce este la exterior ci ce este în interior, iar dacă în interior ești fericit vei emana fericire și la exterior) Învață să te accepți așa cum ești iar dacă nu-ți place ceva la tine schimbă pentru că așa vrei tu nu societatea. Ești fericit atragi fericirea. Fă ce te face fericit. Mergi în parc (poate vei găsi o fată la fel de timidă ca tine pe o bancă, nu se știe) fă ce-ți place. Nu face din viața ta un scop din ați găsi o iubită trăiește-ți viața (La momentul potrivit inima ta va simți). Ai grijă la fata pe care o vei alege pentru că majoritatea sunt pe interes și ''iubesc'' condiționat (ai grijă la aparențe). Dacă vei lua o decizie greșită asta e, e normal să suferim pentru că suntem oameni, să învățăm din greșeli. Baftă!

Răspuns utilizator avertizat