| Marius_Nica_1994 a întrebat:

Vreau sa spun ca prietenei mele nu i-au venit problemele si deja a trecut o saptaman de cand trebuia sa ii vina. Vreau sa mai mentionez ca nu a avut sangerari deloc de la ultima menstruatie,nu a avut dureri de cap,nu a avut crampe,sanii sunt moi ca dupa menstruatie,nu a avut ameteli,nu a avut greturi sau varsaturi,temperatura e aceeasi tot timpul,are aceeasi dispozitie,la fel de plina de viata e,constipata nu a fost,balonata nu e, nu se simte gravida zice ea,, e ca inainte...e insarcinata? PS.a inceput sa o doara sanii

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest caz rezultatul testului actual confirma rezultatul primului test si in consecinta se poate considera ca nu poate exista o sarcina deoarece reactivii existenti in zona celei de adoua linii nu s-au activat/colorat fiindca nu exista/lipseste hormonul de sarcina in urina. Doar hormonul de sarcina hCG provoaca reactia si aparitia celei de-a 2 linii.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu putem sti, dar e momentul sa isi faca un test ed sarcina daca ati avut contact sexual neprotejat. Nu conteaza ca nu are simptome de sarcina, ele apar cam dupa 5 saptamani ed la contactul sexual si doar la aproximativ jumatate din femei, restul fiind absolut ca inainte pe toata durata primului trimestru de sarcina

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Felicitari o sa fi tatic, pregateste portofelul

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece au trecut minim 7 zile de la data prezumtiva de incepere a menstruatiei, deja se poate efectua testul de sarcina al carui rezultat in acest caz se poate considera ca fiind unul corect/valid insa acesta trebuie confirmat. Din acest motiv dupa trecerea a 3-4 zile sa se repete testul pentru a se confirma rezultatul primului test. Lipsa simptomelor de sarcina nu poate fi considerata ca fiind concludenta nici pro nici contra existentei unei sarcini. Existenta sau lipsa sarcinii se poate afla doar pe baza testelor de sarcina. Durerea aparuta la nivelul sanilor ar putea fi un semnal premenstrual deci s-ar putea ca menstruatia sa inceapa peste cateva zile. Multa sanatate.

| Marius_Nica_1994 explică (pentru corbulalbrosu):

A facut testul si a iesit doar o singura linie..neam uitat atent..si a inceput sa ii curga si un lichid albicios din vagin

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marius_Nica_1994):

Dupa 3-4 zile se face un al 2-lea test pentru confirmarea primului rezultat, bineinteles daca pana atunci nu se porneste menstruatia.In multe cazuri o secretie vaginala mai abundenta prevesteste menstruatia.

| Marius_Nica_1994 explică (pentru corbulalbrosu):

A mai facut un test de sarcina, neam uitat atent si tot o singura liniuta a iesit,,

| Marius_Nica_1994 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marius_Nica_1994):

In acest caz rezultatul testului actual confirma rezultatul primului test si in consecinta se poate considera ca nu poate exista o sarcina deoarece reactivii existenti in zona celei de adoua linii nu s-au activat/colorat fiindca nu exista/lipseste hormonul de sarcina in urina. Doar hormonul de sarcina hCG provoaca reactia si aparitia celei de-a 2 linii.

| Emilian65 a răspuns:

Sa astepte sa treaca 21 zile de la ultimul act sexual si apoi sa faca un test de sarcina.Acesta ii va spune daca este sau nu gravida.

| Marius_Nica_1994 explică (pentru Emilian65):

Pai a trecut o luna si putin

| wαтerғαll a răspuns:

M-a amuzat interpretarea ta in legatura cu menstruatia, "nu i-au venit problemele". Prietena ta trebuie sa faca un test de sarcina, din ce zici tu acolo n-ai cum sa-ti dai seama daca e sau nu.

| Marius_Nica_1994 explică (pentru wαтerғαll):

A facut si i-a iesit o singura liniuta