| brokxy a întrebat:

Vreau sa stiu daca poti ramane insarcinata daca folosesti prezervative mereu. Si sansa de cat% e? Tot vad fete insarcinate, acum poate chiar si-au dorit si trei copii, patru. Dar eu nu ma simt pregatita la 22 nici pentru unul singur. Nici financiar nici emotional. Si as vrea sa stiu daca sunt safe 100% sau sa vorbesc si cu un doctor?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Hello! Dacă le folosești corect, poți sta liniștită. Riscuri de sarcină sunt atunci când prezervativul se rupe sau alunecă de pe penis. Prezervativele vin pe mărimi, iar dacă băiatul folosește mărimea potrivită pentru el n-ar trebui să existe cele două situații mai sus menționate.

Și eu aud foarte des în jurul meu că: "s-a întâmplat", "a fost un accident", "nu ne-am propus să facem un copil dar a vrut el să vină", etc.

Pe mine mă înspăimântau replicile astea. La fel ca tine nu mă simțeam pregătită și încă nu mă simt și nici nu-mi doresc. Și nu înțelegeam cum vine asta cu: "a fost un accident". Că doar nu mergi pe stradă și cazi cu fundul într-un penis erect și gata, rămâi gravidă. laughing

Și mi-am permis să fiu puțin mai indiscretă cu unele persoane de genul ăsta și le-am întrebat exact așa: "În ce sens a fost un accident? Nu au funcționat pilulele contraceptive? S-a rupt prezervativul și nu v-ați dat seama?" (În capul meu asta înseamnă accident). Știi ce răspuns am primit? "A, da ție chiar îți place sexul cu prezervativ? Că nu simți nimic".

Și atunci m-am luminat. "Accidentele" astea de care zic mulți sunt de fapt niște partide de sex cu singură metodă de protecție un Doamne ajută și retrasul "la timp" care e discutabil și nu 100% controlabil deci cu foarte mare risc de sarcină.

Ah, să nu mai zic de lipsa educației sexuale. Mă minunez incluziv de ceea ce citesc pe aici. Situații în care ejacularea în afara vaginului e urmată de o nouă partidă cu penetrare, fără prezervativ, crezând că spermatozoizii dispar în 15 minute de pe tractul urinar. Sau situații în care fetele au spermă pe mâini, dar își pun mâna pe vulvă/în vagin pentru că nu consideră că asta e riscant. Sunt multe lucruri de zis.

Eu zic că dacă folosești un prezervativ corect, nu te bazezi pe metoda retragerii, tipul se spală pe mâini de fiecare dată după ce și-a schimbat prezervativul, totul e ok. Bineînțeles, dacă dorești să te simți mai safe, poți cere sfatul unui ginecolog cu privire la alte variante contraceptive pentru a găsi metoda cea mai potrivită pentru tine (sterilet, pilule, plasturi).

Ca să te liniștesc, cuplurile pe care eu le cunosc și care chiar au avut grijă să folosească corect un prezervativ, n-au avut copii decât atunci când s-au hotărât să îi aibă și vorbim despre 3-7 ani de relație în care nu a fost nicio sarcină "accidentală".

Again, prezervativul mie mi se pare cât se poate de safe și sigur, folosit corect și pe toată durata actului sexual.

Stay safe!

2 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Bineînțeles, singura metodă contraceptivă 100% eficientă este abstinența. Nicio metodă existentă nu-ți oferă protecție 100%. Însă folosite corect, scazi mult de tot riscul unei sarcini. happy

| Violleta2022 a răspuns:

Daca folosesti
"INTOTDEAUNA prezervative esti INTOTDEAUNA protejata si nu ai sanse de sarcina.

Termenul "mereu' este doar un termen sinonim cu: de nenumarate ori dar nu intotdeauna sau in majoritatea cazurilor, deci "mereu" dar asta nu inseamna ca esti 100% protejata.
Daca folsoesti absolut INTOTDEAUNA prezvervativul si nu permiti nici macar 1 singuar data sa intre in vagin, fara protectie cu prezrevativ, atunci esti 100% protejata.