| ofatasimpla9001 a întrebat:

Vreau sa stiu totul despre ciclu! Cum apare ce culoare treptat! In alta parte nu am unde sa ma adresez ajutor va rog!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti este rusine sa discuti cu cea mai apropiata persoana din viata ta? Si singura care te poate sfatui cel mai corect? De ce apelezi la straini? Pentru asa ceva exista MAMĂ. Daca stii ce inseamnă.

| Violleta2022 a răspuns:

Totul despre ciclul, in cazul tau, il poti afla de la mama ta, pe care o mostenesti!
Noi nu-ti putem spune prea multe pentru ca nu stim la ce varsta a avut mama ta menstra, daca este regulata ori nu, daca avea dureri samd.
Acum este timpul sa te apropii de mama ta si sa o intrebi absolut ce-i important pentru tine, inclusiv despre menstra!

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca nici mama ta nu ti-ar putea explica ce reprezinta MENSTRUATIA si in ce mod se produce acest fenomen specific femeilor. CICLUL MENSTRUAL reprezinta o anumita perioada de zile care se repeta CICLIC lu un interval de circa 28 de zile in medie si reprezinta O PERIOADA cuprinsa intre 2 MENSTRUATII consecutive. In cursul fiecarui CICLU menstrual cam la mijlocul acesteia, OVARUL care face parte din organele de reproducere produce O SINGURA DATA intr-un CICLU menstrual de regula 1 OVUL, (sau in cazuri foarte rare chiar mai multe ovule din care rezulta sarcinile gemelare (gemenii) ). Acest OVUL daca este fecundat de catre 1 spermatozoid provenit din sperma ejaculata sau ajunsa in vagin se va transforma intr-o sarcina care se fixeaza/ inradacineaza prin asa numitul proces de NIDATIE in mucoasa care acopera/tapiseaza peretele interior al uterului denumit ENDOMETRU in interiorul caruia se va dezvolta in urmatoarele 9 luni, si din acest motiv NU SE VA PRODUCE sangerarea lunara adica MENSTRUATIA (si nu CICLUL asa cum denumesti/stii tu in mod gresit). In schimb daca nu se produce fecundarea OVULULUI acesta "moare" se dezintegreaza si dispare din organism in urmatoarele 2-3 zile. Fiindca nu mai exista posibilitatea de a se forma o SARCINA, fiind instiintat organismul de acest lucru, va modifica procesul de producere a hormonilor feminini ceea ce va provoca eliminarea din corp a ENDOMETRULUI care intre timp a imbatranit, s-a degenerat si a devenit inutil. Prin procese specifice ENDOMETRU se destrama, se faramiteaza in bucati si se transforma in asa numita MENSTRA care este formata din mucoasele, tesuturile si resturile de vase de sange care au existat in constitutia endometrului amestec care se elimina prin MENSTRUATIE pe perioada unui anumit numar de zile. Culoarea menstrei variaza de la rosu deschis spre brun inchis in functie de viteza cu care este eliminat sangele menstrual din uter prin col si vagin. Cantitatea de menstra este determinata de marimea, grosimea si vascularizarea fostului endometru, astfel ca si numarul de zile de eliminare a menstruatiei este determinat tot de marimea si de cat de bine a fost dezvoltat endometrul in ciclul menstrual anterior. Sper ca ai inteles explicatiile oferite. Multa sanatate!

| iDavidS a răspuns:

Ai parinti in pana mea

| Lorena000Lore a răspuns:

Asa am o întrebare ma.ta ce e in casa?
Fetito intreb.o pe mama ta, când o sa-ti vina menstruatia nu o sa-i zici mamei ta? Ce dq