| Dania_3548 a întrebat:

Vreau sa va spun povestea mea de dragoste (care este foarte lunga) pentru un sfat:

Pentru inceput: Ma numesc Dania si am 12 ani, el, Danut si are 14 ani. L-am cunoscut la scoala unde invatam anul trecut (acum sunt la alta scoala). La inceput il placeam eu, dar nu ma placea el. Apoi el s-a indragostit de mine, iar eu il ignoram pentru ca auzisem niste vorbe urate despre el. El avea o iubita (Nicoleta, prietena cu mine de la gradinita). Intr-o seara, era iarna, am iesit cu el si cu varu-miu si inca niste prieteni la sanius. S-a intunecat si l-am rugat pe varu-miu sa ma conduca pana acasa. A venit si el. Ne-a lasat singuri, s-a indepartat putin si noi am vorbim. I-am spus ca il iubesc si el mi-a propus sa fiu prietena lui (desi avea prietena). Cu strangere de inima am acceptat, dar stiam ca sunt prea mica si tinand cont de vorbele auzite despre el (false bine-nteles) nu eram in culmea fericirii. La plecare, a vrut sa ma sarute, dar nu am vrut eu pentru ca nu stiam. A doua zi m-am despartit de el pentru ca i-am spus ca sunt prea mica. Peste cateva saptamani el s-a despartit de Nico si tot insista sa fiu cu el, iar eu tot refuzam. Intr-o zi am iesit cu el si cu inca o prietena, Amalia pe afara. Seara, cand am ajuns acasa, am intrat pe Mess si i-am spus ca nu mai are rost sa o mai lungesc, il iubesc si vreau sa fiu cu el. Eram in culmea fericirii, eram cu baiatul pe care il adoram! Au trecut 2 luni. A venit momentul sarutului. El stia ca nu stiu sa sarut pentru ca eu i-am spus. Am iesit tot asa odata cu el si cu Amalia pe afara. La un moment dat, Amalia s-a indepartat, el m-a luat in brate si a spus ca vrea sa ma pupe. Dar eu il respingeam, desi nu puteam sa scap din bratele lui. Dupa o ora, i-am dat un pupic pe buze. Tin sa mentionez ca parintii nu au stiut nimic si nici in momentul de fata nu stiu. Asa, a mai trecut ceva timp si a sosit vremea sarutului. El a fost cel care "m-a invatat sa sarut". In fine, a venit vacanta de vara... El a fost nevoit sa plece in Moldova, la bunicii lui. Acolo trebuia sa stea o luna jumatate. Totul mergea bine, vorbeam la telefon zilnic. Cand a venit acasa mi-a spus ca a fost provocat sa o sarute pe o fata si a acceptat (mi-a dat si poza), iar eu ca proasta l-am iertat. De curand am aflat de la aceasta fata ca de fapt a stat cu ea, nu a fost vorba de nici o provocare. OK, sa continuam! L-am iertat si totul a mers din nou bine. Incepuse sa imi propuna sa facem sex (am 12 ani, el nu se gandeste?!). Logic ca nu am acceptat, i-am spus ca e nebun si sa nu se mai gandeasca la chestii de astea! Acum ceva timp a plecat la Vanju' Mare, la ceilalti bunici. Cand a venit acasa mi-a spus ca m-a inselat cu Ana, o fata de 17 ani si ca parca o iubeste mai mult decat pe mine (eu cu Ana sunt in prezent foarte buna prietena datorita lui). Mi-a dat si poze cu ea, cu ei etc. L-am iertat din nou (greseala enorma), dar nu mai era ca inainte, nu imi mai spunea "zana" (asa ma alinta el), imi spunea pe nume si nu mi-a mai spus nici "Te iubesc, te pup!" sau chestii de genu'. Eu l-am intrebat daca mai are rost sa continuam relatia si el a spus ca nu, dar vrea sa ramanem buni prieteni. Zis si facut. Au trecut cateva zile, el incepuse sa bea si sa fumeze in continu! Incepuse sa se laude ca s-a culcat cu Ana si ca a fost primul' si imi vorbea urat (nu ma injura, dar vorbea urat). Eu am vorbit cu Ana si mi-a spus ca nu e adevarat, ca ea si-a inceput viata sexuala acum 7 luni cu iubitul ei cu care sta de un an, iar acum cateva zile mi-a spus ca nu a tinut niciodata la Danut. El s-a combinat din nou cu Nicoleta spunand ca vrea o relatie serioasa. Intr-o seara, Ana mi-a spus ca Danut s-a dezbracat la web. Nu mi-a venit sa cred! Dar era adevarat pentru ca acum 2-3 zile mi-a dovedit! S-a dezbracat si in fata mea la web! Nesimtitu' dracu! Eu i-am spus si lu' Nico si a ramas socata (ea are 13 ani). In alta seara, eu m-am certat cu el si mi-a dat ignor. Ana mi-a trimis conversatia cu el si am vazut ca m-a injurat. Ma-a facut in toate felurile, m-a facut si curva (eu sunt inca virgina si stie, pentru ca i-am spus). M-am enervat si l-am injurat si eu. Si-a cerut iertare de nu stiu cate ori si l-am iertat (alta greseala fatala). I-am spus ca nu ma mai bag in relatiile lui si ca poate sa faca ce vrea, nu ma mai intereseaza. L-am intrebat daca vrea sa ramanem prieteni si a spus ca da.

Realizez ca sunt mica, dar gandesc matur si sunt si dezvoltata pentru varsta mea. Realizez ca am fost cea mai mare proasta ca l-am iertat de atatea ori. De abia acum am realizat cine este Danut! Baiatul pentru care eu si acum as face orice. Era sa ma sinucid din cauza lui. Ce parere aveti? Eu zic ca nu mai merita nici sa il salut, dar nu pot pentru ca eu inca il iubesc si m-as rani singura. Daca nu intra o seara pe Mess, innebunesc! Merci ca m-ati asculatat si scuza-ti-ma daca am mai gresit (scriere, exprimare etc.)!

Răspuns Câştigător
| Puffu a răspuns:

Iti spun sincer ca in unele parti din aceasta poveste frumoasa ma regasesc. Si eu am avut un prieten Danut, tot de 14 ani si tot atat de golan. Acum am ramas doar colegi de clasa si buni prieteni. Sfatul meu este sa-l uiti. Stiu ca ai impresia ca iti este imposibil, dar timpul le rezolva pe toate! Incearca sa-ti faci un alt id, unde pe el sa nu-l mai bagi. Asta ar fi un prim pas spre uitare. In rest, nu te mai gandi la el, pune ochii pe un alt baiat s. a. m. d. Te admir pentru gandirea ta la 12 ani, si sincer vorbind ne asemanam foarte mult. Daca doresti, poti sa-mi lasi ID-ul tau pentru. a mai vorbi si pentru. a te ajuta atat cat pot. Ai grija ce faci si sanatate!

19 răspunsuri:
| BubuLina999 a răspuns:

Buna ...sunt perfect de acord cu alex4light. tu ai 12 ani. fi tu ...nu.l baga in seama nu merita. e chiar nesimtit, rau. cum isi permite el sa faca asemenea lucruri. doamnee ce oameni. eu sunt fata si am 14 ani dar nicidecum nu ma gandeam la asa ceva. e mai bine ca fiecare sa fie cu treaba lui si sa va vedeti fiecare de drumul lui. cu timpul ai sa vezi ca aceasta despartire ti. a facut un mareeeeeeeeeeeeee bine. incepi si tu sa cunosti rasa masculina]fara suparare. pentru ceilalti] in principiu ai doar 12 ani dar de acum in colo o sa incepi sa vezi viata cu alti ochi, te maturizezi si acest lucru este extraordinar. imi place modul tau de gadire, in comparatie cu alte fete ai o minte de aur.

ai grija de tine si sa nu te lasi, fiecare fata merita respectul.ramai asa cum esti ca esti ft bine. succes

| StefanStyle94 a răspuns:

Bunahappy. Am fost socat cand ti-am citit povestea, mai ales ca fata pe care o plac are cam aceeasi varsta...In fine, cred ca el a tinut la tine la inceput, insa in momentu' cand ti-a cerut sa te culci cu el ar fi trebuit sa termini relatia. Tu esti o copila, nu esti pregatita pentru asa ceva.Cand ti-a cerut asta, a demonstrat ca e egoist si se gandeste doar la placerea lui, nu si la tine. Spui ca fumeaza, bea, se dezbraca la webcam, te inseala? Wtf? Nu zic ca nu beau, da' daca m-ar vedea prietena mea facand asa ceva cred ca s-ar supara rau.Nu te merita, e o mare jigodie. Daca vrei iubit, la varsta asta alege-ti un baiat care se poarta frumos cu tine si care tine la tine si nu te face sa suferi.Iti urez multa bafta si ai grija de tinehappy

| fluturas a răspuns:

Lasa-l in pace straight face isi bate joc straight face si nici el nu cred ca stie exact ce vrea... cu timpul oricum o sa-l uiti, te-ai si obisnuit prea mult cu el, poate gasesti un joc ceva, cand esti pe calc si nu mai gandesti la el daca e pe mess sau nu happy
o sa stii pe viitor, oricine merita o a doua sansa, sau chiar a treia dar tu l-ai iertat prea mult, nu merita!winking

| lastman024 a răspuns:

Te crezi matura, dar nu esti! numai incerca sa faci prostii pentru un baiat ca nu rezolvi nimic. iubirea adevarata o cunosti la varste mai inaintate nu acum.

| lastman024 a răspuns:

Vezi cat de matura esti? ai bifat ca raspuns stupid ceea ce ti-am zis. dar daca gandesti asa si mai departe tu o sa ai de suferit, nu noi.

| adina_6125 a răspuns:

E o poveste de nota 100.eu zic sa nu il mai ierti stiu ca te doare dar e cel mai bine pentru tine. e un afemeiat lasa-l impace nu te merita. daca vrei sa mai vb baga idiu bibi.kiss_you, si eu am tot 12 anibig grin

| Alex4LighT a răspuns:

Sincer, povestea ta e lunga, insa a meritat sa o citesc.Sunt sigur ca esti ranita, avand in vedere cate sau intamplat...Eu sunt baiat, insa niciodata nu as face asa ceva, si te inteleg.
Eu exact ce ai zis tu as face, nici nu las mai saluta, nu te mai gandi la el, iti faci rau singura.Si eu te asigur nu merita iubirea ta, nu te rani singura.Inteleg ca a fost primul tau prieten, ca tea invatat sa saruti etc, dar totusi sa fim seriosi NU MERITA!
Nu te mai gandi la el, sigur stii ca nu merita.
Fericire, bye!

| alysefu a răspuns:

Mie lene sa citesc. ''poveste de dragoste''rolling on the floor

| mariiia_4064 a răspuns:

Mai macar tiai descarcat sufletul. salutal si atat. nimic mai mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Dania, ma numesc Oana, sunt studenta la facultatea de film si am 24 de ani. M-a emotionat si induiosat povestea ta. În primul rand, esti un copil foarte frumos si cu capul prea plin de ganduri pentru anii tai. Sfatul meu de om matur (care a tras multe, multe pe seama baietilor) este sa discuti lucrurile astea cu mama sau cu tatal tau. Cu parintele de care te simti mai legata, in principiu, pe care il consideri mai intelept. Nici nu incape discutia ca ar putea sa te certe pentru asta. Sunt convinsa ca te iubesc si ca vor fi tare induiosati de trairea ta de acum. Ceea ce simti este frumos, normal si cu nimic condamnabil. Primul lucru pe care trebuie sa-l intelegi despre baieti (si nu te amagi imaginandu-ti altceva) este ca anii astia 14-19 ani sunt pentru ei anii in care isi testeaza puterea de seductie. Sunt ani foarte grei. Sunt bombardati de testosteron. E o transformare foarte dura prin care trec. In acest punct al vietii lor, felul in care isi imagineaza dragostea, e cel mai adesea legat de sex. Fetele, si tin minte din propria experienta, imagineaza dragostea mult mai romantic prin „tineri de mana, imbratisari, sarutari, tandrete" si nesfarsite discutii. Sigur, la o alta varsta (16, 17, 18 ani) intervin si hormonii fetelor si-atunci se complica si mai tare situatia. Si anii tai sunt ani complicati si sunt lucruri care ne depasesc pe toate la varsta aia. Cresc sanii, incepem sa avem complexe legate de felul in care aratam. E complicat ca naiba. Dar ai rabdare. Da-ti timp sa cresti si sa intelegi niste lucruri despre feminitate (aici te ajuta cel mai tare discutii deschise cu mama si tatal tau) inainte de a da curs dorintei. Prima oara cand m-am indragostit, culmea, era tot un Danut, pe care l-am iubit, asa, copilareste, din clasa a 2-a pana-ntr-a 8-a.
Ca sa raspund direct la intrebarea legata de „Ce-i de facut cu Dan" daca sa-l mai saluti sau nu, raspunsul e simplu. Nu. El are alte preocupari decat tine momentan. Si nu ai cum sa-l schimbi tu, oricat ti-ai dori. E dincolo de puterea oricui. El are de trecut prin asta asa cum simte. Si daca simte ca asa poate sau asa trebuie, atunci... asa o va face. Indiferent de ce crezi tu ca ar trebui sa faca.
Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da, este sa citesti. I-ati carti din programa scolara, din biblioteca parintilor, de oriunde stii ca gasesti carti si citeste. Oamenii aia care le-au scris, sunt cel mai adesea, oameni cu foarte multa experienta de viata. Cititul te ajuta nu prin faptul ca „auzi o poveste" ci prin toate celelalte lucruri. Iti recomand o carte, Paul Roth, Complexul lui Portnoy sau Viata mea de barbat. Sunt romane, poate un pic avansate pentru anii tai, insa o sa le gasesti savuroase apropo de felul in care gandesc baietii la varsta pubertatii. aaa... si un film foarte dragut chiar daca cu final tragic, Virgin Suicides. Ai sa vezi ca regizoarea, Sofia Copolla, intelege foarte bine anii prin care treci.
Vorbeste cu parintii tai. E cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau. Ei au trecut prin asta si te iubesc. Ai incredere in ce iti vor spune.
Iti urez succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Dania.eu ma numesc Flavia sunt din bistrita-nasaud, am 17 ani si invat psicologie.am citit povestea ta si mi-a placut. mie mi s-a intamplat ceva asemanator, doar cu o mica diferenta ca noi ne tot iubim si vrem asa ramanem impreuna toata vita. vreau sa-ti zic ca nu cont.de cate ori l-ai iertat, il poti ierta inca odata, daca il ierti nu inseamna ca trebuie sa fiti impreuna, doar ca amici.Nu stiu daca crezi in dumnezeu,... dumnezeu zice ca e un pacat mare sa nu ierti. daca ai nevoie de ajutor, id meu este swet-flavya@yahoo.es

| Roxana110824 a răspuns:

Uita-l! magarul! tot ce vrea e sa faca sex cu tine. fii una din putinele fte care nu se lasa usor si incepe-ti relatiile intime cand te vei casatori cu sotul tau. va fi mai bine asa. pe dan. da-l naibii! nici sa-l mai saluti nu merita. astept sa imi spui ce s-a mai intamplat. succes.

| Dania_3548 explică:

In prima parte, eu nu stiam ca este cu Nicoleta. Am uitat sa precizez!

| eu_5214 a răspuns:

Eu zic sa nu-l mai ierti si eu l-am iertat pe primul meu o data ca m-a inselat dar dupa aceea s-a despartit de fata aia si s-a intors tot la mine l-am iertat dar, a venit si randul lui sa sufere si m-am bagat cu altu :-p asa fa si tuhee hee pup

| Denypiticata a răspuns:

Serios? Ai 12 ani si ai iubit?
WoW eu am 13 si nu am iubit si nici nu am avut!
Parerea mea este ca daca ai iubit de la varsta asta o sa iti incepi viata sexuala de la 15 ani happy
P.S: E doar parerea mea happy

Paraseste-l nu merita o fata ca tine!
Huooo! laughing

Răspuns utilizator avertizat
| scorpions_7721 a răspuns:

Ce patesc fetele bune pakat de tine voi fetele mereu spuneti ca baieti sunt niste magari sau mai stiu eu ce dar crede-ma si eu am iubit-o pe o fata si o mai iubesc desi nu merita mereu am i-am facut tot pe plac e o poveste mai lunga in fine dar am vazut ca m-am luptat singur

| badgirl12 a răspuns:

Hey! Sincer povestea ta m-a impresionat...tot cam pe la aceeasi varsta am avut si eu primul mare "crush"...îl chema...Dan...laughing.Era cu un an mai mare decat mine...i-am zis ca este un baiat incredibil si chiar il plac..Eram in culmea fericirii cand imi ceruse numarul de telefon...dar defapt...eu eram o credula si vorbeam cu el cu ORELE...ma rugam de el sa raspunda si cand nu era on innebuneam... apoi s-a prefacut ca ma place ...am aflat ca ma barfea/injura ...si apoi am luat-o de la capat(l-am iertat)...eram doar prieteni...sufeream enorm din cauza lui... am luat note mici la teste, teza, eram nervoasa mereu... apoi a zis ca el tine la mine ca prietena...am incepust sa vorbim ore intregi pe whatsapp...dar apoi.o perioda nu am mai vorbit... uitasem de el. ...si avusesem un *** damn dream....in care re deveneam prieteni...si ma imbratisa...si ca fraiera i-am dat iar mesaj...el a raspuns dupa ceva zile...a zis ca vrea sa fim iar prieteni...eram fericita...i-am dat un mesaj dupa 2 zile in care il intrebam ce a mai facut in ultima vreme...dar niciodata nu a raspuns...era bine ca nu il mai placeam deoarece asta mi-ar fi frant inima....era doar un retardat golan...au trecut 3 luni si uite...am uitat de el...vei reusi si tu!

| iliubesc a răspuns:

Hhshshhshs