| anonimaanonima29 a întrebat:

Vreau si eu niste păreri, pentru ca in ultimul timp sunt cam paranoică cu o sarcina. Am avut numai contacte sexuale protejate, însă am ciclu neregulat (am probleme hormonale cu tiroida dar poate si pastila de a2a zi de acum cateva luni e de vina). Prezervativele nu s-au rupt niciodata însă de prin aprilie am asa o frica privind sarcina.In martie mi-a venit ciclul cand trebuia,apoi pe la sfârșitul lui martie am avut contact sexual protejat, în aprilie mi-a venit iar la timp ciclul, apoi toata luna aprilie nu am mai avut contacte sexuale deloc, iar în mai a venit la timp doar ca a ținut doar 3 zile....sunt foarte stresata, mi se pare ca am burta, pofte nu am, greață mai am uneori dar ma gandesc ca e de la mâncare pentru ca trece in 2-3 min si se intampla o dată pe sapt maxim, iar sanii nu ii am sensibili deloc si nici obosită nu ma simt. Nu ma doare nimic, nici sangerarea de nidatie nu a fost prezenta. După tipul de secretie am observat cand am fost la ovulatie. Daca ai ovulatie e posibilă o sarcina? Am citit pe foarte multe site-uri si pot sa zic ca m-am cam speriat...Acum astept sa imi vina ciclul pe data de 7 si deja am inceput sa am simptome premestruale*dureri de burta jos, de spate, cosuri *astept răspunsuri

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform descrierii prezentate si a datelor si informatiilor precizate, se poate afirma fara nicio retinere ca este cu totul IMPOSIBIL sa fii insarcina incat sa existe o sarcina chiar si cu totul ipotetica in uterul tau. Simplul fapt ca au inceput sa apara semnele care sunt specifice simptomelor premenstruale, denota ca sangerarea menstruala va porni in mod cert/negresit dupa ce vor trece urmatoarele cateva zile. Multa sanatate!

| anonimaanonima29 explică (pentru corbulalbrosu):

Păi mă îngrijorează ca exista ciclu peste sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonimaanonima29):

Acum 2 ore | anonimaanonima29 explică (pentru corbulalbrosu):
Păi mă îngrijorează ca exista ciclu peste sarcina.
Raspunsul corect este un cat se poate de simplu si categoric, NU. Iti indic sa accesezi si sa citesti cu atentie raspunsurile date de mai multi medici reputati cu specializarea obtetrica-ginecologie care in raspunsurile lor explica si demonteaza aceasta ''gogorita'' eronata si cu totul aiuritoare care in ultima vreme pur si simplu a ''napadit'' aceasta categorie de pe TPU. :))

MENSTRUATIA IN SARCINA – mit sau adevar?

Autor articol medical : Dr. Raluca Hera,
Medic Primar Obstetrică Ginecologie, Doctor în Științe Medicale, Expert DOC

Descriere, explicatie, comentariu :

Exista mitul potrivit caruia unele femei inca au ciclu menstrual si in perioada sarcinii. Medicii demonteaza, insa, acest mit, explicand ca este imposibil ca ovulatia sa aiba loc dupa ce femeia a ramas insarcinata. Exista, insa, unele sangerari care pot fi confundate cu menstruatia.
Menstruatia poate sa apare numai la femeile care nu sunt insarcinate. Din momentul in care s-a instalat sarcina in endometru, activitatea ovarelor este oprita temporar pe perioada celor 9 luni de sarcina.
Cu toate ca intr-adevar exista cazuri in care este posibil sa apara unele sangerari in timpul sarcinii, acestea nu sunt provocate de ciclul menstrual. Sunt de alta origine si nu au legatura cu sarcina
https://doc.ro/......sau-adevar

Sau comentariul in aceasta privinta a medicului Dr. LAURA STIRBU
Absolventa Facultatii de Medicina Generala, UMF Iuliu Hatieganu Cluj-Napoca, Promotia 2014. Rezident Obstetrica-Ginecologie in Köln, Germania.

Menstruatia Si Sangerarea Peste Sarcina (29 noiembrie 2012)

Am vazut destule intrebari pe acest site in legatura cu tema propusa, puse de femei speriate de ideea unei sarcini cu toate ca lunar s-a produs menstruatia. Medicii va recomanda sa rasuflati usurate pentru ca posibiliatea este destul de mica, iar daca frica totusi persista efectuati un test de sarcina.
https://www.contraboli.ro/menstruatia-si-sangerarea-peste-sarcina/
Multa sanatate!

| anonimaanonima29 explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi foarte mult...
Sunt mai liniștită pentru ca eu am observat cand am fost la ovulatie....Si ma întrebam dacă se poate sa fie ovulatie peste sarcina....pt ca nu am gasit pe nicăieri un articol despre asta

4 răspunsuri:
| Ilie_Alexandru_1999 a răspuns:

Parerea mea este ca nu esti plus ca începi deja sa ai simptome premenstruale trebuie sa ai putina răbdare eu din ce mi ai spus sunt sigur că nu prea ai cum sa fi însărcinată sper ca ti am fost de ajutor si sper sa nu fi stresata sau neliniștită din cauza asta afecteaza si stop ul. o zi frumoasă. Fundă?