| Ami123 a întrebat:

Vreau un bebe, dar ce trebuie sa fac sa fiu fertila?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic pentru a fi fertila, deoarece stare/capacitate de a procrea o are aproape orice femeie din nastere. Doar daca se constata ca esti intr-adevar infertila, din motive medicale vei fi nevoita sa urmezi un tratament de crestere a fertilitatii. Citind urmatorul articol vei afla prin ce metode isi poate mari fertilitatea orice femeie : https://www.mamicamea.ro/......tural.html Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu ai încă vârsta, să aștepți până la pubertate și ceva ani după aceea, să ajungă și organele interne la maturitate deplină ca să poată duce la termen în bune condiții o sarcină.
Odată ajunsă la acest punct din viață, perioada fertilă se calculează ca momentul când poți rămâne cel mai ușor însărcinată și coincide cu o perioada de 5 zile înainte și 2 zile după ovulație. Dacă ai făcut dragoste în aceasta perioadă, este posibil să fi avut loc fecundarea și nidarea ovulului, ceea ce înseamnă că ai rămas însărcinată.
Ovulația are loc de regulă (pentru un ciclu de fix 28 de zile, regulat) începând cu prima zi a menstruației (ziua 1), dacă numeri 14 zile, vei afla ziua exactă a punctului maxim de fertilitate din acea lună. Așadar, ovulația are loc în a 14-a zi a ciclului menstrual.