| anonim_4396 a întrebat:

1.10.26 Într-un lot de 48 de piese 3 sunt defecte iar în alt lot de 50 de piese 3
sunt defecte. Din fiecare lot se iau câte 3 piese. Care este probabilitatea ca, din
primul lot, primele doua piese sa fie bune si a treia sa fie defect a iar, din al
doilea lot, toate trei sa fie bune?

Intrebarea mea este de ce aceasta problema se rezolva prin inmultirea probabilitatilor cu probabilitati conditionate si nu cu schema hipergeometrica, cum ar parea la prima vedere:
https://ibb.co/Rcn8g7J

Prin schema geometrica prima probabilitate imi da 0.047, iar a doua 0, 827, iar prin metoda folosita la rezolvarea corecta prima probabilitate imi da 0, 057, iar a doua 0.827.
Deci, de ce aceasta diferenta la prima probabilitate?

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

Smecheria aici nu este sa aflii raspunsul, ci sa intelegi rezolvarea.