| Geici7474 a întrebat:

1) Ce fel de nutritie au bacteriile metanogene? Autotrofa sau heterotrofa?
2) Dracila poate prezenta haustori?
3) Ce rol are cloaca la pasari? Digestiv sau de depozitare?
Dau fundahappy

8 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

1)Bacteriile metanogene sunt bacterii chemoautotrofe, au nutriție autotrofă (își "prepară" singure hrana)
2)Se hrănește prin haustori care extrag sevă brută.
3)În "cloacă" atât materiile fecale cât și secrețiile genitale (sau ouăle) pot fi distribuite. Aparține atât organelor sexuale, cât și sistemului de excreție.

| Horus35 a răspuns (pentru GPA):

Nutriția autotrofa se împarte in fotosinteza și chemosinteza adică își sintetizează singure substanțele organice. Try again.
Iar haustorii sunt doar la unele plante parazite și semiparazite ca niște ventuze care extrag hrana din plante pe care le parazitează.

| GPA a răspuns (pentru Horus35):

"Try again" ai învățat un cuvânt nou și apreciez efortul tău. Ce-am spui mai devreme despre nutriția autotrofă a fost pe înțelesul lui/ei(autotrof=care-și "prepară" singur hrana), de aceea am pus ghilimelele. Să nu folosesc termeni prea stufoși pentru el/ea.

| Horus35 a răspuns (pentru GPA):

UUuuuu răutăcios pe deasupra. Și D-asta e răspunsul meu nefolositor? Pentru ca e prea sofisticat? Dacă vrea sa ajungă la olimpiada, ar trebui sa se obișnuiască cu așa ceva. Apreciez ca vrei sa-i clarifici, dar cu răspunsul meu ce ai?

| GPA a răspuns (pentru Horus35):

Îți răspund aici. N-am nimic cu răspunsul tău, dar nu mi-a plăcut faptul că i-ai spus să caute pe brainly, când îi poți oferi informații chiar tu, informații pe care le obții mai greu pe brainly decât aici. Pe brainly stai o zi ca să obții ce mult două răspunsuri (am avut cazuri...)

| Horus35 a răspuns (pentru GPA):

Adevărat, dar am văzut ca unii useri sunt deranjați de întrebările lui și spun că TPU nu rezolva "teme pentru școala". Nu știam de situația de pe brainly.

| Horus35 a răspuns:

1) Autotrofă.
2) doar dacă e planta parazită sau semiparazită.
3) cloaca face parte din sistemul digestiv la păsări.
4) de ce nu mergi pe brainly?

| Madaaaaaaaaaaă a răspuns:

1. Bacteriile metanogene au nutrie autotrofa. Nutritia autotrofa poate fi de doua tipuri: fotosinteza (specifica plantelor) si chemosinteza (bacteriilor metanogene, dar si la alte tipuri de bacterii).
2. Dracila, din cate stiu eu, nu poate prezenta haustori.
3. Cloaca are rol de depozitare (asa cred) pentru ca ea este o camera finala a intestinului gros comuna tubului digestiv, cailor urinare si genitale.