| Corcodele42 a întrebat:

1. Daca ma 18 ani pot sa ma transfer singur la un liceu fara sa fiu insotit de un parinte?
2. Ce motiv pot sa pun la cererea de transfer unu sa fie cat mai bun ca sa imi accepte directorul transferul ( Sa fie ceva gen ca nu m-am adaptat in aceea clasa ).
Eu sunt la un liceu cu program sportiv si vreau sa ma mut la alt liceu cu program sportiv pot sa pun la motiv : Practicarea Sportului de performata?
DAU FUNDA LA CEL MAI BUN RASPUNS!

Răspuns Câştigător
| NH4OH a răspuns:

1. Chiar dacă ai 18 ani și chiar dacă doar 10 clase sunt obligatorii, tot cu un părinte trebuie să mergi la liceu ( alături de o cerere scrisă de părinte în care să specifici motivul, data etc ). Astea sunt procesurile. Iar apoi când va fi confirmată cererea, poți veni singur să îți preiei fișa matricolă. Până atunci, părinții tebuie să știe de tine. Eu spre exemplu, am fost alături de tata zilele trecute în aceeași situație, ba chiar venise și directoarea să mă întrebe de ce vreau să plec, unde, cum.
2. Doar să ai cadrul didactic super dezinteresat, însă mă gândesc că orice liceu vrea să își păstreze elevii. Oricum, chiar și cu dezinteres, directorul nu va lăsa un elev să se transfere cum și când vrea el fără știrea părinților. Așa ar fi plecat mulți
3. Mai bun este motivul neadaptării, scurt și la obiect. Nu ai nevoie să povestești beneficiile altui liceu pentru că e posibil nici să nu te lase laughing

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

1. Daca esti major poti face cererea de transfer in nume propriu.
2. Transferul este un drept al tuturor elevilor care nu implica obligatia de a motiva! Asadar, cererea ta de transfer nu trebuie justificata. In vederea aprobarii cererii tale trebuie sa indeplinesti conditiile generale pravazute la cap IV -Transferul elevilor din ROFUIP (https://www.edu.ro/sites/default/files/ROFUIP%20%20%20.pdf)
si conditiie speciale prevazute in Regulamentul de organizare si functionare al scolii la care doresti transferul.