| David600003300 a întrebat:

1. De ce facultatea de medicina din America dureaza 4 ani si in restul lumii 6 ani?
2. Poti termina facultatea de medicina in America si dupa sa lucrezi in Europa? Dar invers?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista facultate de medicina de 4 ani in America, poate pentru terapeuti, dar in nici un caz pentru medicii specialisti.

| Yuoia a răspuns:

Nu este adevarat, nu dureaza 4 ani. Tot 6 fac si apoi specializarea. Alea sunt niste cursuri (colegiu) cum e la noi postliceala de 2 ani. Sunt niste studii intermediare pana la facultate, practicat la ei in toate domeniile.

| iamprettybored a răspuns:

1. Facultatea de medicină din State (Medical School) durează 4 ani fiindcă înainte de asta trebuie să închei un ciclu de alți 4 ani de studii universitare înainte de asta, (Undergrad - Premed), într-un domeniu (Major) ales de tine pe parcursul celor 4 ani, preferabil ceva legat de biologie-chimie ca să ai șanse mai mari să intri la Med School. Uite aici un video mai detaliat, sper să te ajute: https://www.youtube.com/watch?v=ycBwyg6ccmk

Practic durează 8 ani de studii după încheierea liceului până ajungi la rezidențiat, în comparație cu România unde durează doar 6. Plus că rămâi cu niște datorii de te ustură pielea. Pe când la noi în țară e gratis la buget.
2. Nu, din câte știu eu.

| David600003300 explică:

Pai si atunci cat dureaza la ei facultatea? Tot 6 ca la noi?
Ca am gasit pe net unii care zic 4, altii 6, altii 8

| suntserios a răspuns (pentru David600003300):

Dureaza mult.
Sunt vreo 3 ani de premed school cum ii zic ei, 4 ani de medicina efectiv si apoi rezidentiat intre 3 si 7 ani.