| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

1. E adevarat ca Iulius Cezar a plans la final dupa ce a cucerit Galia, pentru ca nu a putut sa realizeze ceea ce a facut Alexandru cel Mare?
2. Romanii l-au executat pe Iulius Cezar pentru ca le era frica de el?

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Mda ce sa zic,Cesar n-a fost executat,a fost asasinat,asta odata,e o diferenta sa fii executat si asasinat zic eu laughing
De ce lau hai sa-i zicem executat? Pt ca asa se practica in politica,asa se facea pe atucni asa se practica si astazi in politica,unia is executati mortal,altii in alte moduri,totul pentru a li se lua pozitia, pentru a li se lua puterea etc.
Daca a plins ca na realizat ce spui tu? Nu cred, era prea destept ala sa plinga, era mai desptept decat Macedon, iar realizarile fiecaruia tine pana la urma si de conjuctura vremii in care au trait acei oameni.
Alta idee ce trebuie sa o retii este ca Cesar este considerat cel mai mare om al planetei din toate timpurile, chiar daca Macedon a cucerit sia dres nu il poti compara cu Cesar.

| Catrice a răspuns:

Înainte sa descoperi istoria, ar trebui sa descoperi cartea de gramatica.

| Bizon95 a răspuns:

Chestia cu plansul cred ca e o romantare serioasa, pe romani ii interesa NUMAI Roma, puterea Romei si bogatia Romei, si sa puna mana pe putere in Roma, pe Alexandru cel Mare l-a intersat sa ajunga si sa cucereasca India

trecand peste faptul ca ai scris executat (care inseamna ca cel/cei de la putere l-au executat cu sau fara judecata) si nu asasinat (s-au dus unii care NU erau la putere si l-au omorat pe la spate)...

totusi, raspunsul era DA, se SI temeau de el, insa mult mai mult vroiau sa ii ia puterea, care a fost o idee semnificativa, pentru ca l-au asasinat PREA TARZIU, deja se vazuse ce poate face un singur om daca are toata puterea (si nu cand sunt mai multi si fiecare trage pe directia lui asa ca deciziile se iau la sfatul asteapta si popoarele migratoare invadeaza Roma pana cand se misca ceva)

asa ca urmatorii conducatori ai Romei au avut toata puterea si s-au numit... CEZARI!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bizon95):

Sti e cam greu de crezut cum Roma de la un mic orasel care era si stat in acelasi timp a ajuns in doar 600 de ani sa devina imperiu.

| Bizon95 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Greu... hmm, 600 ani nu e putin, iar ei aveau niste chestii
1. converteau popoarele cucerite
2. pax romana, pacea romana, in imperiu era pace, nu tribul x or sa vina peste noi maine ca lor nu le-a iesit recolta si noua da, asa ca vin peste noi sau mor de foame
3. spre deosebire de TOTI ceilalti la momentul respectiv ei aveau sistem juridic, care insemna ca fiecare isi expunea punctul de vedere in fata unui magistrat, si apoi primea o decizie LOGICA, nu ca in rest, unde cand aveai un litigiu, or erai omorat si tu si ala, ori venea seful tribului si decidea ce avea el chef
etc.

chiar ar fi rezistat mult mai mult daca nu ar fi fost 3 probleme "mici"
1. nu aveau dinastie... seful statului ajungea in varf in functie de cat de bine era in stare sa puna mana pe putere, si apoi cat de bine era in stare sa se mentina la putere, lucru care ii facea pe multi sa incerce sa puna mana pe putere (regii au fost o idee mult mai buna pentru ca descendenta regala avea dreptul DIVIN sa ajunga la putere)
2. economia era bazata pe sclavi (care erau greu de controlat si se rasculau periodic)
cu toate astea nu a incasat-o decat cand:
3. au venit popoarele migratoare

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bizon95):

Ori cum popoarele migratoare care erau si multe la numar i-au coplesit pe romani iar Roma si imperiul nu puteau sa construiasca armate tot timpul pentru ca ii afecta economic + ca imperiul era asa de mare si intins incat nu puteau sa apere chiar tot ce era acolo.
Din cate am inteles hunii veniti din Asia condusi de Attila au fortat imperiile sa plateasca tribut (taxa de protectie) ca altfel veneau peste ei.