| anonim_4396 a întrebat:

(+18)
[Despre zborul cu avionul]
_ce inseamna check-in si cum se face?
_ce inseamna escala si cum se face?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Check-in-ul presupune controlul documentelor de călătorie, iar la ghișeele de check-in, reprezentanții companiei aeriene vor face controlul documentelor. După control, pasagerul primeste cartea de îmbarcare, care îi dă dreptul să urce la bordul aeronavei și codul de identificare al bagajului, care este atribuită aeronavei.
Dacă zborul este cu escală, în aeroportul intermediar urmărești indicatoarele „Transfer" și nu cele de ieșire. Oricând ai o nelămurire, poți să te adresezi fie ghișeelor de informații, fie personalului aeroportului. Chiar dacă nu cunoști limba, este de ajuns să spui destinația și eventual compania aeriană cu care zbori. Bagajul de cală se va transfera de către cei de la aeroport.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da de ce e 18+? E ceva po.rno la mijloc?

Check-in e procesul prin care iti iei efectiv biletul. Practic e confirmarea ca iti vei folosi rezervarea pe care ai platito. La procesul de check in iti alegi locul si capeti efectiv biletul.

Escala e procesul in care schimbi un avion intr-un aeroport aeroport