9 sfaturi de retinut pentru ziua unui examen important

Pentru ca ne aflam intr-o perioada plina de examene si probe de evaluare, ne-am gandit sa va sarim in ajutor cu cateva sfaturi despre ce ar trebui si ce nu ar trebui sa facem in ziua unui examen important. Asadar, fie ca dati bac-ul anul acesta, va aflati in plina sesiune sau mai aveti cateva medii de incheiat pentru a finaliza anul scolar, stay tunned pentru a afla ce este bine sa facem in ziua unui examen:

1.      Trezeste-te devreme

Fa asta pentru a te asigura ca nu te vei grabi sa pleci de acasa si ca nu vei intarzia. Acorda-ti timp pentru a manca si a te pregati pentru plecare. Daca te vei grabi si starea ta de spirit va avea de suferit. Asa ca, chill! :-))

2.      Ia un mic dejun echilibrat

In niciun caz nu te ghiftui, este mult mai greu sa te concentrezi cu stomacul plin. Si ai grija ce mananci, ziua examenului nu este cea mai indicata pentru a manca preparate picante sau a face combinatii dubioase.

3.      Verifica daca ai tot ce iti trebuie inainte de a pleca de acasa

Buletin, pixuri, poate coli albe (daca ai nevoie) – ar trebui sa faci aceasta verificare inainte de a pleca de acasa, pentru a nu te trezi la examen cu vreo surpriza neplacuta.

4.      Ia-ti un avans de timp

Pe drumul pana la examen se pot intampla foarte multe situatii neprevazute: metrou defect, accident, intarzieri de tot felul. Cel mai bine este sa pleci cu ceva timp inainte de acasa, pentru a ajunge la timp.

5.      Du-te la toaleta inaintea examenului

Unele examene pot avea o dura foarte lunga, asa ca este mai bine sa te duci la toaleta inainte de a incepe. Procedurile de insotire ale unui elev la toaleta in cazul examenului de bacalaureat sunt destul de anevoiase si este mai bine sa le evitati. In plus, nu ati vrea sa pierdeti timp pretios facand asta, asa-i?

6.      Citeste cu atentie cerintele!

Desi pare banal, este esential sa citesti cu atentie cerintele. Un exemplu relevant in acest caz va pot da chiar din experienta mea. In anul in care am dat bacalaureatul la romana, la subiectul numarul 3 am avut de scris despre particularitatile de constructie a personajului dintr-un text dramatic studiat, apartinand unuia dintre autorii canonici: I.L. Caragiale, Camil Petrescu sau Marin Sorescu, iar multi au scris, evident ca gresit, despre Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi de Petrescu.

7.      Apuca-te de subiectele la care stii rezolvarea

In sens contrar, risti sa pierzi timp si puncte (pretioase) chinuindu-te sa rezolvi un exercitiu. Cel mai bine este sa te concentrezi asupra a ceea ce stii deja, iar cand termini, sa incerci sa rezolvi si celelalte subiecte.

8.      Nu te panica!

Se poate intampla sa nu fii chiar “pe subiect”, cum se zice. Nu-i nimic! Aduna-te si incearca sa iti aduci aminte despre ceea ce s-a discutat in clasa, despre ceea ce mai stii tu si in niciun caz, nu lasa foaia goala. Cine stie, poate ca ai noroc si chiar o nimeresti!

9.      Dupa examen, mergi si te relaxeaza!

Da, stiu, examenele sunt unele dupa altele si timpul nu iti permite sa faci asta, insa serios acum: cat de mult poti invata intr-o ora? Chiar nu ai cum sa ingrasi porcul in ajun, asa ca cel mai indicat ar fi sa iesi o ora in parc sau la un suc cu prietenii. O atitudine buna si un psihic relaxat vor reusi sa te ajute mult mai mult la examen decat o ora de invatat propriu zis.

Si acestea fiind zise, mult succes la examene! :-)

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,inveti pe sesiuni, cand creierul este antrenat sa invete cate putine pe mai multe sesiuni conexiunea neuronala trece in memoria de lunga durata
2, repetarea a ceea ce inveti inainte de somn face ca informatia sa treaca in memoria de luna durata
3, daca scrii intr-un jurnal inainte de examen starea ta sufleteasca sunt sanse mari sa scapi de emoti

https://www.youtube.com/watch?v=p60rN9JEapg
https://www.youtube.com/watch?v=SVQlcxiQlzI
http://scientia.ro/......ndara.html

http://www.scientia.ro/......implu.html

inca ceva stresul face sa uitam ceea ce am invatat si daca invatam mult o data

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. invata, NU pierde timpul pe TPU

| TPU.ro explică (pentru suntserios):

Din cand in cand e recomandat sa te mai relaxezi, dar good point :-))

| Dermou a răspuns (pentru TPU.ro):

Da dar daca te panichezi, transpiri, fiindca nu-ti amintesti o formula sau o argumentare. Mie aici mi-e frica foarte mult, findca daca nu iau nota mare nu ma duc la un liceu bun

| anonim_4396 a răspuns (pentru TPU.ro):

Https://www.tpu.ro/......ba-contul/

| Drimmero a răspuns:

De la 1 pana la 9 trebuia scris negru pe alb: Invata!
Trebuie sa fii pregatit din timp cu examenul, nu trebuie sa inveti pe ultima suta de metri, nu rezolvi absolut nimic asa, o sa ai sansa mielului de Paste in fata unor examene importante/

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Maine am examen sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Succes! Sunt sigura ca o sa te descurci foarte bine happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

As vrea si eu sa cred asta big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ai incredere. Eu una am.
Uite ce zic: nu repeta pe ultima suta de metri, odihneste-te ca maine sa ai mintea limpede. happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa facem happy

| UnBroken2016 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Succes. Nu de alta dar stii, daca pici nu mai iesi din casa toata vara laughing.

| DoarBogdan a răspuns (pentru UnBroken2016):

De ce nu as iesii? Il dau iar peste o saptamana daca e. Dar sa nu cobim laughing

| LoveSleep a răspuns:

N-ați mai putut găsi unul?
10 e nota maximă, 10 sfaturi...nu,nu? ok.

| alexandrualind a răspuns:

Tare!

| MyNameIsJohnny a răspuns:

Frumoasa lista, si adevarata laughing

| DeCeMaiContează a răspuns:

Bune sfaturi, si folositoare!

| Dermou a răspuns:

Da dar daca te panichezi, transpiri, fiindca nu-ti amintesti o formula sau o argumentare. Mie aici mi-e frica foarte mult, findca daca nu iau nota mare nu ma duc la un liceu bun sad mor