| anonim_4396 a întrebat:

A citit cineva Dostoievski? Daca da va placut? ce romane?

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, am citit. Crima si pedeapsa este un roman psihologic si usor politist care se citeste destul de usor. E adevarat ca e mare, dar nu poti sa-l lasi din mana, imi amintesc ca l-am citit in vacanta de vara dintre a opta si a noua si cateva zile am dormit 3-4 ore pe noapte, fiindca nu puteam lasa cartea din mana. Adormeam tarziu si la prima trezire nu ma mai culcam la loc, ramaneam cu cartea in mana pana se lumina afara. Mai tarziu (in clasa a XI-a) am citit Fratii Karamazov care m-a impresionat mult dar mi s-a parut prea dificila pentru a fi inteleasa de la prima citire si prea lunga ca sa o mai citesc o data.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Am citit :Fratii Karamazov, Adolescentul, Crima si pedeapsa, Idiotul, Nopti albe, Amintiri din casa mortilor, Jucatorul si...nu mai stiu, eram la liceu si proful de rusa (era un rus autentic), ne punea note bune numai daca citeam din clasici.Asa am citit din Tolstoi, Lermontov, Esenin, Puskin etc...

| marria a răspuns:

Dostoievski - unul dintre cei mai mari scriitori din toate timpurile...cartile lui sunt arhicunoscute si foarte apreciate. Am citit din curiozitate Crima si pedeapsa si m-a fascinat. O carte psihologica cu un subiect extraordinar-nu prea am cuvinte s-o descriu. Apoi am citit Fratii Karamazov care e cea mai tare! Absolut superba...nu cred ca voi mai citi vreodata o carte care s-o egaleze...
In general tot ce am citit de dostoievski mi-a placut, adica: Amintiri din casa mortilor, Insemnari de iarna despre impresii de vara, Idiotul, Adolescentul. Am auzit k Demonii este din nou o carte buna si m-am hotarat s-o citescbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amintiri din casa mortilor sau umiliti si obiditi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am citit "Crima si pedeapsa", este superba, este adevarat ca nu o poti lasa din mana, citeam la scoala, in pauze, peste tot...
Am de gand sa citesc toate cartile de Dostoievski, acum citesc "Idiotul".
Va recomand Dostoievski!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dostoievski este unul dintre scriitori mei preferati.Am citit Crima si pedeapsa si acum urmeaza sa citesc Amintiri din casa mortilor. Oricum vreau sa citesc toate romanele lui pentru ca sunt interesante. Ti-l recomand sa-l citesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dostoievski este scriitorul meu preferat, nu cred ca este cineva care sa il egaleze. Dintre cartile lui am citit Crima si pedeapsa, Idiotul si Demonii. Drept sa zic toate au fost carti foarte bune dar cea care m-a impresionat cel mai mult si finalul a fost foarte fain este Idiotul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am citit tot Dostoievski happy 'Demonii' este pe departe cel mai stufos si 'greu' roman, dar lectura este monumentala. Preferatul meu este 'Fratii Karamazov'.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Idiotul este fantastica
Umiliti si obiditi de asemenea
Demonii - destul de grea dar fascinanta de asemenea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie pana acum nu mi-a placut Idiotul. Am citit 300 de pagini si m-a plictisit. In prima parte n-a facut decat sa povesteasca o zi din viata printului.Nimic interesant pana acum...

| crookedsight a răspuns:

Salut,

''Amintiri din casa morţilor'' am citit şi eu. Te seduce, e captivantă. Şi am de gând să citesc mai multe din cărţile lui, pentru că are un stil fain şi este extrem de realist şi apropiat de natura umană, când voi găsi timp şi chef. Mai mult chef tongue

Baftă happy

| alecs_6027 a răspuns:

Poi...sem asta...ne-a dat profa de romana de citit "crima si pedeapsa".crying(...adica 600 de pagini:O...si eu st la profil de mate-info.:-s.nu prea imi place sa citesc...si nu am cititcrying... dar am citit rezumatul...big grin...si a fost destul de interesant.big grin.adica ti as recomanda crima si pedeapsa daca ai sta sa citesti...baftatongue

| Elz a răspuns:

Dostoievski face parte din scriitorii mei preferati.Am citi crima si pedeapsa, este un roman foarte interesant care arata ca inteligenta nu poate invinge constiinta.Iti recomand sa nu te multumesti doar cu rezumatul, ar fi pacat! Si eu sunt la profil de mate-info...nu este o scuza pentru a evita cititul.Succes!