| HelloImJosephine a întrebat:

A dat cineva proba de admitere la liceu cu program bilingv/intensiv? Cate probe se dau? Se da si proba orala? Si cum se calculeaza media? As vrea mai multe informatii, nu gasesc nicaieri

14 răspunsuri:
| Alina225 a răspuns:

Da, am dat la bilingv engleza. Se dau proba scrisa si proba orala. Nu mai tin minte cum se calculeaza media, au trecut ceva ani.

| HelloImJosephine explică (pentru Alina225):

Si in ce consta proba orala?

| Alina225 a răspuns (pentru HelloImJosephine):

In primul rand esti pusa sa extragi un biletel care va avea un subiect aleatoriu (de ex. care sunt hobby-urile tale, care este filmul tau preferat s-a.m.d.). Dupa aceea esti trimisa in banca si lasata sa te gandesti aprox. 10 min (depinde) la acel subiect si sa iti notezi pe foaie niste idei principale. Pe baza acelui subiect, tu trebuie sa incepi sa vorbesti liber in fata comisiei de evaluare, gen sa dezvolti subiectul, iar comisia iti va pune niste intrebari suplimentare. Daca vede ca te descurci, intrebarile vor fi mai putine, daca nu, vor insista cu cat mai multe intrebari ca sa vada gradul de cunostinte pe care le ai. Sper ca te-am putut ajuta.

| HelloImJosephine explică (pentru Alina225):

Da,multumesc. Tie ti s-a parut usor, adica profesorii erau exigenti? Conteaza daca ai accent sau nu?

| Alina225 a răspuns (pentru HelloImJosephine):

Mi s-a parut destul de usor si mi-au picat niste profesoare ok, nu foarte exigente (aici depinde de noroc mai mult). Trebuie sa te duci increzatoare chiar daca nu esti neaparat, sa pari foarte sigura pe tine ca si asa ei sunt plictisiti de cati elevi asculta in ziua respectiva, atitudinea conteaza foarte mult. Mie mi-a picat un citat dintr-un scriitor celebru si a trebuit sa imi spun parerea in legatura cu el. Mi-au pus doua intrebari pentru ca le-am facut impresie buna, una din ele a fost daca am cunoscut vreun scriitor in realitate, atat imi amintesc. Accentul nu a contat, ci mai mult conteaza sa vorbesti corect.

| HelloImJosephine explică (pentru Alina225):

Bine,multumesc. Si la liceu cum a fost, gen cate materii aveati predate in engleza?

| Alina225 a răspuns (pentru HelloImJosephine):

Am avut 6-7 ore de engleza pe saptamana in fiecare an cu 3 profesoare diferite, fiecare cu o specializare (desi se mai inlocuiau cateodata). 2h de gramatica (o prof), 2h de listening si speaking combinate (o prof), 1-2h de literatura (poezie si opere literare), asta in toti anii la fel. Pe langa acestea, in fiecare an mai faceam cate o materie in plus, cum ar fi Geografia Regatului Unit al Marii Britanii si a Americii, Istoria Regatului Unit al Marii Britanii si a Americii, Cultura si civilizatie parca, mai mult de umplutura. Cel mai mare accent se pune pe gramatica si speaking (vorbit liber). E bine sa iti dai drumul la vorbit din timp daca poti, ca sa nu stai cu frica de a te pune sa vorbesti liber.

| HelloImJosephine explică (pentru Alina225):

Multumesc! Si ti s-a parut greu, profesorii erau rai?

| Alina225 a răspuns (pentru HelloImJosephine):

Am avut doar profesoare, unele mai de treaba, altele mai putin. Depinde ce parere isi formeaza despre tine, dar trebuie sa demonstrezi ca stii engleza, ca doar de-aia esti la Bilingv Engleza. La mine nu a fost vorba de profesori, ci mai mult de frica de a vorbi liber.

| HelloImJosephine explică (pentru Alina225):

Dar aveati si materii gen istorie, geografie predate in engleza?

| HelloImJosephine explică (pentru HelloImJosephine):

Gen istoria si geografia Romaniei

| Alina225 a răspuns (pentru HelloImJosephine):

Nu, doar istoria si geografia tarilor vorbitoare de limba engleza.

| HelloImJosephine explică (pentru Alina225):

Bine,mersi

| Alina225 a răspuns (pentru HelloImJosephine):

Cu placere.