| oceanoflove a întrebat:

A incercat cineva siropul de yacon? Se aseamana cu zaharul la gust? Ce gust are in cafea/cappuccino?

1 răspuns:
| Natalie4u a răspuns:

Yaconul este o plantă din America de Sud, iar siropul de yacon este obținut prin extragerea și concentrarea fructelor sale. Siropul de yacon are un gust dulce și aromă asemănătoare caramelului, dar cu o textură mai lichidă decât zahărul.

Mulți oameni consideră că siropul de yacon este un înlocuitor sănătos al zahărului datorită faptului că are un indice glicemic scăzut și conține o serie de substanțe nutritive benefice. De asemenea, el poate fi utilizat în rețete care necesită îndulcitori.

În ceea ce privește gustul în cafea sau cappuccino, acesta depinde de preferințele personale. Cu toate acestea, mulți oameni consideră că siropul de yacon adaugă o notă subtilă de caramel și dulceață cafelei, fără a o face prea dulce. Dacă sunteți interesat să încercați siropul de yacon în cafea sau cappuccino, vă recomand să începeți cu o cantitate mică și să ajustați în funcție de preferințele dvs. de gust.