| HarleyQuinn a întrebat:

"A insinsta mai mult" este pleonasm?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, în toată regula
----------------------------------
INSISTÁ - A stărui, a persista, a persevera într-o acțiune;
PERSEVERÁ - A rămâne ferm și constant la o idee, la un sentiment, la o atitudine
------------------------------------
atunci: a insista mai mult = A rămâne ferm și constant la o idee adică : MAI MULT DECÂT CONSTANT ȘI FERM?

| LPCTSTR a răspuns:

Nu este.
Si nici macar nu are motive pentru care ar fi pleonasm, poate o ordonare gresita a cuvintelor insa asta nu intra asta in discutie.
A insista-a starui, a persevera, etc. in timp ce mai mult indica o cantitate.
Iar combinand cele de mai sus, se poate spune ca "insisti in repetate randuri" sau "insistente repetate".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"A insista" definește I acțiune, "măi mult" definește o proprietate cantitativă.

| Alexandru250201 a răspuns:

Nu

| SoUnD07 a răspuns:

Nu,
Insista = a repeta de mai multe ori aceeași fraza.