| Adesim a întrebat:

A învățat cineva engleză cu aplicația Duolingo? Este folositoare? Momentan sunt încântată de modul de învățare.

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E suficient cat sa iei Cambridge-ul, doar ca trebuie sa duci toate lectiile pe nivel 5 ca sa inveti si sa scrii si sa pronunti.

| motorsportskr a răspuns:

Este bună pentru începători

| Adesim explică (pentru anonim_4396):

Am zis că voi face toate lecțiile o dată apoi mă voi întoarce ca să trec la următorul nivel. Gen ca să recapitulez.

| zurick a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred că e suficientă pentru asta.

| brokxy a răspuns:

Eu am incercat-o ca sa invat spaniola. Nu stiu nu mi se pare ca functioneaza in cazul meu, nu tin minte nimic. Poate totusi pentru altii e buna. Eu am invatat engleza de pe Youtube

| Adesim explică (pentru brokxy):

Am încercat cu Youtube dar pur și simplu nu am răbdare.

| RAY a răspuns:

Am sa fiu realistic cu tine, o limba nu se invata, tu ai invatat limba ta nativa cu Duolingo? desigur ca nu, dar cum ai invatat? prin experiente,nici o aplicatie,curs nu poate sa te faca sa vorbesti limba Engleza, uni petrec ani de zile prin cursuri si degeaba si supriza cand ies din zona de confort vad ca pot de ce?
hai sa vedem cum functioneaza creierul, creierul retine doar ceea ce este important pentru noi, imagineazati sa te indragostesti de un englez si sa vrei sa vb cu el, o sa vrei sa vb cu el, asta nu poate inlocui absolut nimic, desi scopul este comunicarea, sa ne folosim de ceea ce invatam, sa inveti primele 3000 de cuvinte, 500 de verbe,sa te folosesti de ele,sa intri in grupuri cu nativi sa vb cu ei, sa razi, plangi, sa vorbiti asta inseamna o limba nu doar cuv, verbe, o limba este ceva complex

| Ineys a răspuns (pentru RAY):

Asta inseamna sa se mute in Anglia, ceea ce nu cred ca poate.

| RAY a răspuns (pentru Ineys):

Nu,sunt foarte multe canale de discord de limba Engleza,sunt foarte multe formuri, site urii, internetul este plin de Engleza, doar sa vrei, eu asa am invatat, mam folosit si ma folosesc non stop de Engleza

http://www.reddit.com/......asterlist/

nu ar fi rau sa ne gasim prieteni nativi sau sa formam o relatie, ajuta multa

| Ineys a răspuns (pentru RAY):

Da dar... stii si tu. Una e sa vorbesti pe discord, alta e fata in fata.
O solutie mai buna ar fi sa gaseasca grupuri de nativi si sa se stranga impreuna undeva.

| RAY a răspuns (pentru Ineys):

Desigur ca da, daca e dintr-un oras mare poate ca ar putea gasi, eu am intalnit nativi Englezi in Timisoara

| Adesim explică (pentru Ineys):

Ba asta ar fi scopul. Aș vrea să plec peste câteva luni în Anglia. Mă pregătesc de acum ca să pot comunica puțin.

| Ineys a răspuns (pentru Adesim):

E cea mai buna idee. Dar daca pleci DOAR sa inveti engleza... nu stiu, nu mi se pare ok.

| Legion7X a răspuns (pentru RAY):

Bine spus. Limba o înveti mult mai bine când ai experiențe de comunicare cu nativi.

| Adesim explică (pentru Adesim):

Nu doar pentru asta.