| marcel4 a întrebat:

Abia am intrat la facultatea de medicina din Bucuresti si am niste nelamuriri legate de rezidentiat.
Eu am inteles ca examenul de rezidentiat se da imediat dupa terminarea facultatii (6 ani) si in functie de nota de acolo, faci rezidentiatul pe o anumita specializare. Adica daca ai nota buna poti alege ce vrei, daca ai nota mica iei ce mai ramane. Asa functioneaza examenul de rezidentiat?
Daca eu fac facultatea in Bucuresti, pot sa fiu rezident in alta localitate?
Dupa anii rezidentiat se mai da vreun examen?
Multumesc.

1 răspuns:
| coregame a răspuns:

Pai depinde de partea pe care megi dupa primii 4 ani de exemplu la neurochirurgie studiezi opt ani!