| SingleForOne a întrebat:

Absolvind un liceu la un profil uman, este un motiv discriminatoriu pentru a intra la facultatea de finanțe bănci?

Din câte am înțeles, sunt favorizate cel mai mult persoanele de la profilurile mate info, științele naturii, științele economice (adică acelea care au avut matematica ca disciplină principală).

Răspuns Câştigător
| Purec a răspuns:

La Finante banci nu faci atat de multa matematica pe cat crezi, deci nu e nicio problema, poti merge linistit. O sa ai putin de recuperat la matematica dar nu ceva extrem de greu, nu este nimic complicat.

Sunt intr-adevar unele facultati, precum facultatea de matematica unde la admitere conteaza si nota obtinuta la matematica la bac, blocand astfel accesul celor care vin de la profil uman dar la finante banci nu exista asa ceva.

Daca iti asumi sa muncesti putin si sa recuperezi putin la matematica totul o sa fie ok ( desi nu este ceva complicat, ca sa faci fata ai nevoie de meditatii, recomand sa nu pierzi vara aiurea si sa faci meditatii. Daca astepti pana in octombrie cand incepi facultatea, nu o sa recuperezi niciodata si dupa primul semestru renunti)

| SingleForOne explică (pentru Purec):

Până în octombrie este una, dar mă refeream la faptul că acuși se deschid porțile pentru aplicarea și depunerea dosarului, și vor decide dacă intru sau nu. După cum am spus mai sus, nu știu cum să scriu eseul motivațional de admitere (unde se cere, la Cluj sau la ASE), iar la celelalte facultăți se cere doar dosarul și "Doamne ajută!" Am aplicat anul trecut, și am fost respins, și presupun că a fost din această cauză. Dacă e vorba de nota mică de la bac, sub 8, nu e chiar așa, au fost unii cu nota între 8-10 care nu au intrat; iar alții cu 6-8 care au intrat.
Deci, în momentul de față, nu am cu ce să îmbunătățesc.

| Purec a răspuns (pentru SingleForOne):

Dar ce ai scris in eseul motivational de ti-a respins dosarul din cauza asta? este foarte simplu de scris un asemenea eseu.Trebuie doar sa atingi cateva puncte esentiale:

-cine esti si ce ai realizat pana acum
-de ce ai ales facultatea/specializarea
-ce vrei sa faci pe viitor

este imposibil sa te pice in urma eseului motivational. Mai mult de 15 minute nu are cum sa dureze sa scrii asa ceva. Daca nu te descurci, imi dai toate detalile si iti scriu eu unul.

| SingleForOne explică (pentru Purec):

Nu am aplicat la facultatea cărei cerințe include eseul motivațional, ci la aceea pe bază de dosar, considerând 100% doar media de la bac. Credeam că așa ar fi msi ușor decât scrierea eseului acela.

9 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Ce relevanta are? Poti intra la orice facultate, fara sa conteze profilul liceului tau. Conteaza forma de admitere, prin dosar, unde conteaza nota de la bac sau examen, unde trebuie sa inveti ca sa iei o nota cat mai buna.

| Yuoia a răspuns:

Nu discrimineaza nimeni pe nimeni. Dar cei de la profilul economic se vor descurca mai bine. Ca "disciplina principala" este contabilitatea, apoi matematica si altele de specialitate. La facultate nu se ia materia de la zero, din clasa I-a, ci se merge pe specializare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există așa ceva. Contează abilitățile de matematică reale. Poți avea tu și 10 ore de matematică pe săptămână, nu înseamnă că știi ceva.

| Dintrebare a răspuns:

Profilul liceului pe care l-ai terminat nu iti ingradeste in niciun fel dreptul de inscriere la o facultate. Dar trebuie sa te uiti sa vezi care sunt conditiile de admitere a facultatii care te intereseaza (daca ai concurs de admitere la o materie pe care nu ai studiat-o foarte aprofundat etc.). Teoretic si daca ai terminat filologie poti da la facultatea de matematica.

| Feri5 a răspuns:

Dacă înveți matematică și informatică pe cont propriu, poți intra cu brio la o facultate de finanțe-bănci. Până la urmă nu mai contează ce profil ai făcut în liceu, ci cât de bine ești format în acel domeniu. Dacă te pasionează, cumpără-ți niște cărți și învață din ele. Trebuie să-i ajungi pe cei de la mate-info și științe ale naturii. Deci, nu cred că este un motiv discriminatoriu să intri la facultatea de finanțe-bănci!

| SingleForOne explică (pentru Feri5):

Pe ce bază scriu un eseu motivational pentru a intra la o faculte unde cerințele de admisie sunt pe baza eseului motivational și media de la bac (în special disciplinele studiate)? M-aș simți ca un mincinos dacă spun prostii, pe de altă parte nu știu cum să motivez faptul că vreau să fiu dedicat pentru acea facultate, chiar dacă nu am avut matematica ca disciplină.

Sau la facultățile unde se intră pe bază de dosar, media de la bac, disciplinele studiate? Adică, mă inregistrez, și mă rog la Dumnezeu să intru...